Н осител на Нобелова награда и един от най-известните учени на всички времена, Алберт Айнщайн няма нужда от представяне.
Всеки е чувал поне една от заслугите му, описани в богатото му и впечатляващо резюме.
Има един факт обаче, който не всички са чували, или поне не и детайлите около него – Айнщайн отказва да стане втори президент в историята на Израел.
„Най-великият жив евреин“,
така е определен немският учен от еврейски произход от първия президент на Израел – Хаим Вайцман. Затова след смъртта на президента на 9 ноември 1952 г. името на Айнщайн оглавява списъка с подходящи кандидати за президент.
На 17 ноември 1952 г. израелското посолство изпраща писмо до Айнщайн, в което му предлага директно поста.
В писмото е описано, че трябва да се премести да живее в Израел, но е упоменато да не се притеснява, че работата ще го разсейва от останалите му интереси. Обещано му е, че ще има време и за тях.
„Министър-председателят ви дава думата си, че ако приемете, тези обстоятелства няма да попречат на великите ви научни трудове, а дори ще бъдат подкрепени от правителството и народа, които много добре знаят от какво значение е трудът ви за науката“, пише израелският дипломат Аба Еван.
Въпреки възрастта си, той остава първи избор на Израел
73-годишният немски учен дълги години си бори за правата на евреите. Самият той побягва от родната си Германия в САЩ, когато властта на Хитлер нараства, но никога не спира да се бори за спиране на гоненията на евреите.
Вижте живота на гения Айнщайн в снимки в нашата галерия
„Ционизмът се ражда от много по-дълбоки мотиви от еврейските страдания“, казва Айнщайн през 1929 г. и добавя: „Той се корени в духовните традиции и ценности, които стоят в основата на съществуването на еврейската общност“.
Приносът му в различни сфери от еврейския обществен живот, сред които и за основаването на Еврейския университет в Йерусалим, кара всички да си мислят, че ученият би желал президентския пост и със своите логически и математически познания би помогнал за развитието на страната.
„Той дори може да систематизира математиката на нашата икономика и да я направи смислена и логична“, казва тогава икономист пред сп. „Тайм“.
Противно на предположенията Айнщайн отказва да стане президент на Израел
Аргументът на човека, чието последно име се превръща в синоним на „гений“, е, че просто не е достатъчно квалифициран за поста. Той посочва още възрастта си, липсата на опит в тази сфера и оскъдните си умения в комуникацията с хора като допълнителни фактори, определящи го като неподходящ кандидат.
„През целия си живот съм се занимавал с предметни въпроси. Липсва ми както естествено, така и придобито с опит, умение да подхождам правилно към хората, че да упражнявам тази официална функция“, пише той в отговор на предложението да стане президент.
Въпреки че е твърдо решен, геният отхвърля поста със страх да не развали връзката си с еврейското общество, защото според него това е „най-силната човешка връзка“.
Във видеото на канала „Портретъ“ във Vbox7 вижте:
Вижте още:
Топ 5 най-великите умове в света
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!