О т септември 1943 г. до юни 1944 г. Рим е окупиран от нацистите.
По това време в града се появява мистериозна болест, която поставя под карантина много хора в изолирано крило на градската болница „Fatebenefratelli“.
Интересното е, че заразата, наречена „Синрдом К“, не води до нито един смъртен случай, а напротив – тя спасява животи.
Вижте отговор на въпроса "Адолф Хитлер: чудовището демон или великият лидер, спасил Германия?" във видеото на канала "Конспирации" във Vbox7
Въпреки че по това време хората се страхували изключително много да не се заразят с непознатата болест, се оказва, че тя дори не е била реална.
Завещанието на една шотландка, загубила живота си в Аушвиц
„Синдром К“ е плод на въображението на тримата лекари – Виторио Сасердоти, Джовани Борромео и Адриано Осичини, които измислят начин да спасят евреите, дошли при тях.
Една болница се превръща в убежище на евреи,
след като нацистите изпращат над 10 000 души от еврейски произход в концентрационни лагери.„Fatebenefratelli“ се намирала точно до еврейското гето до река Тибър и била най-близкият подслон за бежанците.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА НА НАЦИСТИТЕ ВЪВ ВАРШАВСКОТО ГЕТО
За да спасят много от тях лекарите в болничното заведение измислят план да ги диаогностицират с непознатата болест „Синдром К“, която била силно заразна и предполага пълна изолация на заразените. Така „болните“ са в специално крило далеч от нацистите, безсилни пред мистериозното заболяване.
„Поставяхме “Синдром К“ на болничните листове на пациентите не за да покажем, че са болни, а за да отбележим, че са евреи“, разказва по-късно д-р Осичини в интервю.
Как нацистите са използвали за пропагандата си "перфектно" арийче от еврейски произход
Името на болестта не само било знак за произхода на пациентите, но и присмех в лицето на нацистите и по-конкретно – Алберт Кеселринг и Херберт Каплер, носещи голяма отговорност за положението в Рим по това време.
Пациентите били инструктирани да се преструват на болни
„Инфектираните“ трябвало да кашлят и да симулират ужасяващи симптоми при редовните нацистки инспекции в болницата. На германците било обяснено, че болестта е изключително заразна, и по този начин те стояли колкото се може по-далеч от евреите в изолираното крило.
Учителката, която надхитри Гестапо
Заслуга за успешното спасяване на десетки животи имат не само тримата лекари Сасердоти, Боромео и Осичини, но и целият болничен персонал, който също започва да се преструва, че измислената болест съществува.
Изключителното дело излиза наяве 60 години по-късно
Д-р Боромео получава признание от "Мемориала на Холокоста и героизма" не само заради заслугите за „Синдром К“, но и поради факта, че започва да укрива евреи в болницата много преди Рим да бъде окупиран от нацистите.
Германски военни реагират на снимки от концентрационни лагери
Болницата „Fatebenefratelli“ пък е призната за убежище на жертвите на нацистките преследвания. През юни 2016 г. тя е прекръстена на „Къща на живота“, а на церемонията присъства 96-годишният д-р Осичини, както и част от персонала, участвал с спасяването на стотици евреи шест десетилетия по-рано.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
В следващото видео разберете повече за „Ангела на смъртта“ – д-р Йозеф Менгеле:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!