Л ишаването на България от собствена територия, независимост и свобода за пет века е неоспорим факт.
Но как се нарича този период - присъствие, съжителство, владичество, влияние, иго или робство.
Новото видео от канала във Vbox7 "ПатриотичНО" търси до коя дума най-много се приближават отношенията между българите и турците в онези времена.
Разпокъсана България е завладяна в края на 14 в. и така до Освобождението през 1878 г. след Руско-турската война.
През цялото време българите са били рая - група с нисък социален статус, която не се ползва с данъчни привилегии. Трябва да се отбележи, че и обикновените турци също са били част от тази група.
Рая не означава роби.
Тоест те имат някои права като възможност за собственост, придвижване, наследяване... Повече права дори от комунизма. Да, плащали са се данъци, какъвто е десятъкът. Това означава, че българите са имали върху какво да плащат налози.
Например цветнокожите роби в Америка са били напълно безправни. Нямали са право над собственото си тяло, което е било за продан. Дори и в прословутата американска декларация за свободата на човека от 1789 г. се изключват робите и жените.
Така отпада робство като дума за този период. Също и иго.
Насилственото налагане на мюсюлманската религия и еничарството през определени периоди отменя и възможността да го наречем присъствие. Още по-малко съжителство.
За влияние пък да не говорим. Освен ако не става дума за ястията като бюрек, гювеч, имамбаялдъ, кьопоолу, пилаф, баклава, кадаиф.
А владичество,
да, вероятно така най-добре може да се обясни и съдбата на българите през първите векове след османското завоевание, и последвалото Възраждане. Синоними са османска власт/управление/господство.
Такова е и официалното мнение на историците у нас и в съседните държави.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!