М ного преди на самураите да започне да се гледа като на мъже воини, съществувало общество на жени самураи, също толкова силни и смъртоносни, колкото мъжете.
Няколко жени с изключителен принос в историята
Във видеото горе разберете за няколко жени, променили света
Те били известни като Онна-бугейша
Тренировките им били същите като на мъжете - за самозащита и нападение, само че с оръжия, създадени специално за жени, за да могат да балансират по-лесно с по-дребните си фигури.
Робин Худ не е просто легенда, а една идеология
Всички различни кланове в империята приемали Онна-бугейша с готовност.
Императрица Жингу е една от първите жени самураи
През 200г. пр. Хр. тя повежда битка за превземането на Корея.
Нзинга - една изключителна африканска владетелка
Въпреки че по това време се смятало, че жените са по-слаби от мъжете и трябва да им се подчиняват и да се грижат за дома, изключения били позволени за жени като Жингу. Те се смятали за силни и независими и се насърчавалии да се сражават редом до мъжете.
Между 1180 и 1185 г. избухва война
между двата управляващи клана в Япония - Минамото и Тиара, всеки от които вярвал, че властта му принадлежи.
В тази война решаваща се оказва ролята на друга жена самурай – Томое Гозен, която имала невероятен талант на бойното поле и била изключително интелигентна. По време на битка тя показвала добри умения в стрелбата с лък и язденето, майсторство с катана - дълъг традиционен самурайски меч.
Будика - келтската кралица воин, повела кървава битка срещу Римската империя
Тя се превръща в главен генерал на Япония и през 1184 г. повежда 300 самураи в битка срещу 2000 противници от клан Тиара, от които накрая се смята, че остават само петима оцелели.
През 1868 г. се появява още една група жени самураи – Джошитаи
Техен водач била 21 годишната Онна-бугейша на име Накано Такеко. Тя повежда джошитаите с мъжете самураи в битката за Аизу.
Дори и най-изкусната Онна-бугейша обаче не можела да оцелее след куршум в сърцето, а именно тази съдба сполетява Такеко и тя пада в битка.
Легендата за лейди Годайва и благородното ѝ дело
С последния си дъх жената самурай заръчва на сестра си да я обезглави, за да не бъде взето тялото ѝ като трофей. Сестра ѝ изпълнява предсмъртното желание и заравя главата ѝ в корените на борово дръвче в храма Аизо Бангемачи, където по-късно в нейна чест е издигнат паметник.
Такеко се смята за последната велика жена самурай,
а битката за Аизу за последното място, където Онна-бугейша била видяна.
ВИЖТЕ НЯКОИ ОТ ЗАБРАВЕНИТE ЖЕНИ ОТ ИСТОРИЯТА
През ХIX в. жени продължават да се противопоставят на традиционните норми и участват в битки, но не масово. Това е и времето, в което светът започва да променя представите си за самураите и започва да ги вижда като големи силни мъже, погребвайки легендарното завещание на Онна-бугейша в страниците на историята.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Четете още:
Мата Хари – историята на красивата шпионка
Как една обикновена робиня се превръща в първата жена милионер в САЩ
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!