И сторическите книги са пълни с истории за войни. Самата история доказва, че ние хората не успяваме да избегнем войните нито в древността, нито в най-новата ни история.
Но кои са най-смъртоносните битки, водени през XX в.? Наричат се битки, но всъщност по-точно ще бъде друго описание – кампании на силни боеве, продължаващи със седмици и дори месеци.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ТЕЗИ ЖЕСТОКИ БИТКИ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Битката при Сталинград
Една от най-големите битки през Втората световна война е битката при Сталинград, която се води между 1942 и 1943 г. Основната ѝ цел е било завладяването на града, който се намира в източния край на Европа.
С повече от 2 млн. загинали и горе-долу толкова ранени, тази битка се смята за една от най-жестоките, случили се през миналия век. Всъщност някои дори я определят като най-кървавата битка в цялата война.
Германия бомбардира с всички сили Сталинград и изравнява със земята по-голямата част от него. Битката между немските войски и СССР се ожесточава, когато германците обсажда града и прекъсват доставките му. Дори и тогава обаче битката продължава.
50 години по-късно САЩ чистят следите си във Виетнам
"Хленчещият французин" - израз на патриотичната скръб от падението във Втората световна война
Офанзивата Тет
Когато стане дума за войните през XX в. е трудно да не споменем и войната във Виетнам. Това беше война между Северен и Южен Виетнам, в която СССР и Китай подкрепиха Севера, докато САЩ и Филипините бяха на страната на Юга.
В разгара на Студената война започва и офанзивата Тет. Жертвите и ранените от тази битка са 100 хил., което я прави една от най-големите във Виетнам. Тя засяга над 24 хил. цивилни, като 14 хил. от тях губят живота си.
Що се отнася до войските виетконгците от Северен Виетнам губят около 45 хил. войници, а съюзниците, включително Южен Виетнам губят около 20 хил. войници в битката. Въпреки че печелят тактическата битка, САЩ изтеглят часите си от Виетнам, след натиск от страна на обществото.
Шестдневната война
Израел и арабските страни са почти постоянно в състояние на война от края на Втората световна война. Почти всеки век е бил белязан от спорове между тези народи, така е и през XX в. Третата арабско-израелска война, по-известна като Шестдневната война, започва с неочаквана атака на Израел. Тя е насочена към три арабски държави: Йордания, Сирия и Египет.
Още през 1967 г., точно преди началото на войната, напрежението между народите се покачва неимоверно много и египетските сили се мобилизират на израелската граница, което означава, че войната е неизбежна. Израел предприема превантивна атака срещу Египет и войната започва.
Израел не понася много загуби, като приблизителният брой на жертвите е 5000. От другата страна е по-тежко – само Египет регистрира 15 хил. смъртни случаи, а Йордания и Сирия съответно 800 и 2500. В резултат на войната Израел поема контрола над Ивицата Газа и някои части на Египет и Йордания.
Битката за Франция
Другото име на битката за Франция е „Падането на Франция“, което говори само за себе си. Тя се случва в началото на Втората световна война, когато Германия опитва да превземе Франция. През 1940 г., когато Франция е нападната, Германия една от суперсилите в света.
Планът за инвазията на Германия се състои от две операции: случай „жълто“ и случай „червено“. В първия случай немците принуждават британците да се евакуират от Франция, като отрязват връзките им с френските сили. Във втория случай германците завладява останалите френски сили и продължават на юг. Франция изпада в паника, когато повече не може да се бие, а германците превземат Париж. Тогава Франция се оттегля и приема условията за мир, определени от германците.
В тази битка Германия успешно нахлува във Франция и в съседните Белгия и Холандия. Загубите на Германия и съюзникът ѝ Италия са общо 160 хил. загинали или ранени, доста по-малко от загубите на съюзниците в тази битка – 360 хил. загинали или ранени. Франция остава под германска окупация чак до 1944 г., когато съюзническите сили я освобождават.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!