П рез октомври тази година Джеф Безос се изкачи на върха в класацията на най-богатите хора на планетата, оставяйки основателят на „Майкрософт“ Бил Гейтс на второ място. Състоянието на шефа на Amazon и Blue Origin се оценява на 101 млрд. долара, съобщава „Блумбърг“.
10 малко известни факта за Amazon
Безос е първият човек от 18 години насам, чието състояние надскача 100 млрд. долара (Преди него същия рекорд регистрира Бил Гейтс през 1999 г.).
Във видеото горе разберете кои са едни от най-богатите хора в историята
И все пак Безос е далеч от това да се нареди до най-богатия човек в историята – африканския цар Муса I, за когото се смята, че бил „по-богат отколкото може да се опише“.
Богатството на Муса I не можело да се измери
„Наистина няма начин богатството му да бъде отъждествено с някакво число“, пише Джейкъб Дейвидсън за сп. „Тайм“.
Манса Муса, познат и като Кута Муса, е десетият и най-известния манса (цар), на Малийската империя. Възкачва се на трона през 1307 г. и царува над 20 години. Земите му изобилствали от природни ресурси, сред които и много злато.
Огромното богатство не е единственото наследство, което Муса оставя след себе си
Той идва на власт във време, когато в Европа царува глад и граждански размирици, а много от африканските страни процъфтяват.
При управлението си Муса разширява значително границите на своята империя. Той анексира град Тимбукту и възвръща контрола над Гао. Така империята му се разпростира на територии над 3000 км.
Манса Муса управлява страни като Мавритания, Сенегал, Гвинея, Буркина Фасо, Мали, Нигер, Нигерия и Чад, и поставя основите за развитието им в бъдеще.
Светът разбира за богатството му, когато той поема дългия път от над 6500 км за поклонение в Мека
„Той тръгва с керван, който се простирал толкова далеч, колкото могат да видят човешките очи. Историци са записали как манса е взел със себе си десетки хиляди войници, цивилни и роби, 500 вестоносци, облечени в чиста коприна, които носели златни съдове със себе си, както и много коне и камили, натоварени със златни кюлчета“, пише историчката Джесика Смит в своя TED урок.
Когато по пътя си спира в Кайро, Муса I харчи толкова много злато и дарява толкова много пари на бедните, че предизвиква инфлация. На Кайро са нужни години след посещението на малийския манса, за да стабилизира валутата си.
Екстравагантното пътуване на Муса I оставя следа върху картата –
съвсем буквално. През 1375 г. е включен в Каталонския атлас, една от най-важните карти в Европа през Средновековието.
Парите не купуват щастие, казват милиардерите
Царят не се интересувал само от материалното. Той бил отдаден мюсюлманин и се посветил в развитието на Тимбукту. По негова заповед за построени редица училища, джамии и голям университет.
ВИЖТЕ УНИВЕРСИТЕТИТЕ, КОИТО СЪЗДАВАТ МИЛИАРДЕРИ
На него се дължи и огромната джамия Джингеребер в града, която може да бъде видяна и до днес.
След като умира около 1337 г. е наследен от сина си Маган I
Наследството на Манса Муса е живо в Мали, където и до днес могат да бъдат видени мавзолеите, библиотеките и храмовете, построени по време на Златния век.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Четете още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!