В ъпреки обтегнатите отношенията между двете държави, за изненада на повечето хора, лидерът на Кубинската комунистическа партия Фидел Кастро посещава Америка цели пет пъти.
През 1948 г. е на тримесечен меден месец в САЩ, пътувайки между Маями, Флорида и Ню Йорк, като в Голямата ябълка прекарва най-дълго време.
Само след седем години, през 1955 г., се завръща в Маями, кроейки революционерски планове за сваляне на правителството на Фулхенсио Батиста.
Малко след като Кастро идва на власт в Куба, отива на първото си посещение в САЩ след встъпването си в длъжност. Поканен е от организацията на Американското общество на редакторите на вестници (American Society of Newspaper Editors, ASNE).
Заминава през април през 1959 г. и прекарва две седмици в Щатите
Фидел Кастро празнува своя 90-ти рожден ден
Куба се сбогува с Фидел Кастро
Пътуването е изцяло организирано с дипломатическа цел – Кастро се среща с американски длъжностни лица от високите етажи, дава няколко пресконференции и посещава национални забележителности, сред които Маунт Върнън, домът музей на първия американски президент Джордж Вашингтон, и паметника Линкълн Мемориал на първия президент от републиканската партия - Ейбрахам Линкълн.
Вижте историята на Фидел Кастро в снимки
Американският президент напуска Вашингтон, за да играе голф,
вместо да се срещне с Кастро. Вицепрезидентът Ричард Никсън заменя Дуайт Айзенхауер в планираната тричасова среща с кубинския министър-председател.
На срещата Никсън пита лидерът на Куба какво мисли за изборите, но той твърдо отговоря, че кубинците не желаят да гласуват. По-късно Никсън се оплаква, че Кастро „…или е твърде наивен спрямо комунизма, или е под силно комунистическо влияние“.
Смъртта на Кастро - краят на една епоха
Кубинският лидер оползотворява престоя си в САЩ напълно
Наема пиар фирма, похапва от типичната американска храна, раздава целувки като рок звезда и държи бебета, като истински политик.
Кои са жените на Кастро - вижте ги в нашата галерия
Кастро полага венец на паметника на Линкълн
и остава пред него няколко минути. Моментът е увековечен от Алберто Корда, кубински фотограф.
„Ню Йорк Таймс“ описва посещението на министър-председателя така:
„На Линкълн Мемориал Кастро отиде при тълпата от няколкостотин човека, ръкува се с някои от тях и си размени няколко думи. След това изкачи стъпалата до самия мемориал и бавно с тих глас прочете Гетисбъргското обръщение, гравирано в стената. „Страховит и доста интересен“, промълви накрая“.
Фидел Кастро остава голям почитател на Линкълн повече от половин век
В офиса си държал бюст на шестнадесетият американски президент. За него кубинският лидер пише, че се възхищава на отдадеността му на „идеята, че всички граждани се раждат свободни и равни“, дори веднъж от възхищение възкликва „Да живее Линкълн!“.
Недълго след визитата му от 1959 г. САЩ налага законови ограничения на търговията между двете страни и продължава дългогодишната си вражда с Куба, която едва преди 50 години е станала независима. През 1961 г. дипломатическите отношения между двете страни са напълно прекъснати.
Въпреки това до края на живота си кубинският лидер посещава САЩ още два пъти - през септември 1960 г., за среща на ООН, а през 1979 г. е последното му посещение, в Ню Йорк, отново с цел да присъства на среща на ООН.
Във видеото на канала „Портретъ“ във Vbox7 вижте повече за живота на Кастро:
Вижте още:
Неуспешните опити за покушение на политици
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!