В иждали ли сте по улиците малки деца с цигара в уста и лукава усмивка?
В миналото това е било нещо често срещано. Децата работели от малки, за да помагат на семействата си, а родителите били твърде заети, за да ги възпитават и следят.
Много снимки от различни страни са запечатали онзи наивен период, в който хората не са знаели колко са вредни цигарите. В старите снимки са уловени и не толкова невинните детски очи, замъглени от цигарен дим.
В края на XIX в. броят на децата пушачи е изключително висок,
въпреки че това днес може да ни се струва немислимо. Разказвачът на „Рошавия Дик“ (Ragged Dick, 1868 г.) от Хорейшо Алджър добре описва епидемията от XIX в.: дестката пристрастеност към цигарите:
„За мъжете често има последствия от пушенето, а за момчетата винаги“, пише Алджър, като от момчетата визира главно вестникарчетата и обущарчетата.
„Изложени на студ и влага, те чувстват, че това ги топли и са доволни. Не е рядкост да видиш малко момче, твърде малко, че да бъде изпускано от погледа на майка си, да пуши със страстта на закоравял пушач“.
В последните десетилетия на XIX в. достъпа на децата в САЩ до цигари е улеснен,
след като на пазара се появяват машинно свитите цигари. По това време тютюнопушенето по целия свят изключително нараства.
Междувременно липсата на закони, регулиращи детския труд означава, че много американски деца, особено в индустриалните райони, водят свободен живот без родителски контрол, с възможност да експериментират с каквото и да е, в случая - с цигари.
До XX в. страните изобщо не виждат проблем с цигарите
Правителството на САЩ игнорира тютюна като вреден в своя акт за храните и дрогата от 1906 г. и дори включва цигари в дажбите на младите военни по време на Първата световна война
Ракът на белите дробове на този етап е регистриран единствено посмъртно, а рисковете за здравето, предизвикани от тютюнопушенето, все още са неясни.
След законовото регулиране на детския труд,
въпреки изкарване на децата от работните места и поставянето им на място, където могат да бъдат наблюдавани от възрастните, рисковете за здравето все още са подценявани и игнорирани. Чак през 1964 г. е публикувано правителствено проучване, което леко започва да променя чувствата спрямо цигарите.
Въпреки това рекламите за цигари, и то в най-гледаните часове и от възрастни, и от деца, продължават до 1971 г., когато тютюневите компании се съгласяват да ги спрат.
По това време се надигат органицзациите против тютюнопушенето, които започват усилено да излагат всичките вреди, които цигарите причиняват на човешкото тяло и страстно информират невежото общество.
Оттогава броят на пушачите както сред възрастни, така и сред деца намалява драстично, но и до днес има много пушачи по целия свят. Ако преди обаче хората са пушели без да осъзнават, че вредят на здравето си и значително скъсяват живота си, то днес това е въпрос на личен избор, защото дори малките деца са нясно до какво води продължителното тютюнопушене.
Любители на спорта или не, във видеото можете да видите как действат алкохола и цигарите на вашето тяло:
Вижте още:
Колкото по-далеч е магазинът за цигари, толкова по-лесно ще ги откажете
Електронните цигари увеличават риска от грип и пневмония
Американски производител на цигари беше осъден да плати $23,6 млрд. на вдовицата на пушач
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!