Ф ренският инженер и дизайнер Луи Реар създава една неизменна част от дамското облекло, а именно бикините.
Как е изглеждало бельото на българката преди 100 години (снимки)
С предназначение да бъдат носени на плаж, той им дава името на атола Бикини в Маршаловите острови и ги представя за пръв път на модно ревю в Париж на 5 юли 1946 г.
Във видеото горе вижте как се променят банските от 1900 г. до днес
Въпреки големия успех на новия модел дамски бански във Франция след ревюто, жените по света продължават да се придържат към целия бански и продажбите на Реар остават недостатъчни.
Това кара дизайнера да се завърне към обичайните ортодоксални цели бански
По-късно той описва своето творение, останало неразбрано заради ограниченията и стереотипите, като „бански костюм в две части, който разкрива всичко за едно момиче освен моминското име на майка му“.
Моделът, който разбива стереотипите, и всички се чудят мъж или жена е
През 1957 г. уважаваното женско списание „ Modern Girl Magazine“ изразява мнение относно иновативното плажно облекло така – „трудно е да се хабят думи за т.нар. „бикини“, защото са толкова неприемливи, че никое уважаващо се момиче не би си облякло някога такова нещо“.
Бикините се забраняват по бреговете на Франция
с Атлантическия океан, в Испания, Италия, Португалия и Австралия и се отхвърлят в отделни щати в Америка.
Ватиканът дори ги обявява за чист грях. В САЩ органите за контрол на холивудските филмови продукции позволяват носенето на бански в две части, но с условието пъпът да не се подава.
Всяка секси жена ще има космати гърди и гръб с този бански
Впечатляващите фотосесии на актриси и модели популяризират бикините
и от двете страни на океана. През 50-те години на ХХ в. звезди като Ава Гарднър, Рита Хейуърт, Елизабет Тейлър и Мерилин Монро се възползват от тази „рискована публичност“ и позират за снимки по бикини.
До края на века банският в две части се превръща в най-популярното облекло за плаж по целия свят.
ВИЖТЕ НЯКОЛКО МОДНИ АБСУРДА В ГАЛЕРИЯТА
Според френския моден историк Оливие Сайар това се случва заради „властта на жените, не на модата“. Той смята, че „еманципацията на банските винаги е била тясно свързана с еманципацията на жените“.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!