П рез 1961 г. италианският артист Пиеро Манзони се отдава на пълненето на консерви с фекалии.
Той дори дава име на проекта си – „Лайната на артиста“.
Така човешки изпражнения се превръщат в изкуство, защото в консервирането им е вложена една висша артистична идея.
Във видеото горе разберете защо някои хора смятат, че модерното изкуство не струва
Консервите носели различни послания - от политически изказвания до вижданията на Манзони за изкуството.
На етикета на всяко от деветдесетте уникални творения можело да се прочете на английски, френски и немски: „Лайната на артиста, 30 гр. прясно консервирани, произведени и консервирани през май 1961 г.“.
Какво е "селфичино" и къде може да бъде открито
Смята се, че вдъхновението за нестандартния проект идва от бащата
на артиста и едно негово определено изказване, а именно, че изкуството на сина му е „лайняно".
Пиеро взима думите на баща си съвсем сериозно и това му носи невъобразими успехи. Първият клиент на Манзони купува негова кутийка за 30 гр 18-каратово злато, което по това време струвало около 60 лв., а днес над 2000 лв.
Имайки предвид, че една кутийка царевица днес струва поне 1 лв., 60 лв. за кутия с фекалии е доста добър бизнес, не мислите ли?
Чрез своя нестандартен проект италианецът прокарва идеята, че не е важен материалният облик на изкуството и неговото съдържание, а посланието на артиста.
Така Пиеро Манзони превръща човешки изпражнения в злато
През 2000 г. галерия "Тейт" в Лондон купува консерва на артиста за близо 50 000 лв., а през 2016 г. на търг в Милано е продадена друга негова консерва за рекордната цена от близо 500 000 лв.
Колкото и да ви се струва безумна цялата история, може би поне малко ви се иска вие да бяхте достигнали до понамирисващата, но все пак блестяща идея, или поне да си бяхте купили една консерва от Манзони, която днес да продадете за 500 000 лв.
Но кой да предположи, че кутийка с фекалии може да струва толкова много? Пиеро Манзони.
Това не е единствената иновативна идея на артиста
По-късно той записва свои мисли и всяка от тях запечатва в различен плик, превръщайки ги в израз на своята личност. Също така произвежда балони, пълни с дъха му, и твърдо сварени яйца, носещи пръстовия му отпечатък.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ ИЗКУСТВО В ЧАШИ КАФЕ
Как работи изкуството на Манзони?
Ако притежателят на някой от пликовете например го отвори, той губи стойността си. Същото важи и за консервите. Никой не знае дали всички 90 от тях съдържат фекалиите на артиста, но не съдържанието, а идеята зад тях ги прави толкова значими.
Ще откриете ли лицата в тези снимки
Манзони умира едва 29-годишен през 1963 г. вследствие на сърдечен удар. Въпреки краткия си земен път, той оставя след себе си един огромен бетонен блок и 90 консерви с фекалии, които днес струват стотици хиляди левове.
Идеята му се струва безумна на мнозина, но преди всичко тя е един пример за това, че в света на изкуството няма граници, а човек може да спечели дори от кутийка с изпражнения, стига да знае как да го направи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!