П рез последните години ставаме свидетели как столицата се променя.
Девизът на София не случайно е "Расте, но не старее". Изникват все нови и интересни сгради - някои харесвани, а други не толкова.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ СНИМКИ НА СОФИЯ ПРЕДИ ПОВЕЧЕ ОТ 30 ГОДИНИ
Миналата година бяха открити две от най-
високите сгради в София - "Сити тауър" на площад "Македония" и "Милениум център", който се намира срещу някогашното ПРОНО, гигант за времето, в което е строено, а сега е като джудже на фона на масивния комплекс.
Колко от нас обаче знаят (помнят) как са изглеждали едни от най-култовите места в София преди около... 30 години?
Архитектурните постижения в България, които трябва да видите
Вероятно не много.
Ето защо решихме в рубриката ни "Историята помни" да се разходим из снимковите архиви, заедно да видим как София е изглеждала преди няколко десетилетия.
Ако попитате вашите родители или баби и дядовци, те вероятно ще ви кажат, че София няма нищо общо с това, което е днес. И вероятно ще са прави, защото само с един поглед може да се установи този факт.
Софийското казино, което по-късно става музей (ВИДЕО)
Централната част на София е претърпява редица промени от Освобождението до 9 септември 1944 г., както и след това.
По време на Втората световна война, британските и американските въздушни сили извършват жестоки бомбардировки над София.
Ударени са редица сгради, като Народния театър (тежко засегнат), църквата от ХI век Свети Спас, Градската библиотека, католическата катедрала Свети Йосиф, взривени и опожарени са хиляди жилищни сгради, разрушен е градският център. Има много разрушени сгради и хиляди убити.
След референдум през 1946 г. България е провъзгласена за Народна република.
Как са изглеждали жените в София преди близо 100 години (СНИМКИ)
С идването на новата власт, София се променя значително. Нейната численост започва да расте с бързи темпове, строят се нови големи квартали като "Младост" и "Люлин".
Започва да се обръща по-голямо значение на тежката промишленост и индустриализацията, като продължава градоустройството и жилищното строителство.
Разширява се и се обновява пътната мрежа, градският транспорт също.
Сърцето на София придобива изцяло нов облик след войната.
Създава се т.нар. комплекс Ларгото (днес официално пл. "Независимост"). Новият облик е плод на колективно творчество, но водещо за всички архитекти е съветското влияние.
Петолъчката на Партийния дом - преди и днес
Във видеото може да научите още интересни факти, свързани със строителството на Ларгото.
Сградите, които днес виждаме на Ларгото, са построени през 50-те години, като са съборени пострадалите от бомбардировките по-стари постройки.
Сградата на Държавния съвет (днес Президентството), е проектирана от архитект Иван Данчов и колектив. Хотел "Балкан" е дело на архитект Димитър Цолов. Той е автор на проектите и на катедралата "Света Неделя", сградите на БНБ, Народната библиотека и други.
Коста Николов – друго голямо име в българската архитектура на XX век – е автор на проекта за сградата, която ще стане най-популярна измежду всички останали: Централният универсален магазин – ЦУМ. В галерията може да видите снимки на мястото от 60-те години.
Разходете се с нас из "Антична Сердика" от видеата ни
Новооткритото столично Ларго протече
Проектираният през 1956 г. търговски обект е на 6 етажа с площ от 19 000 кв. м.
По онова време ЦУМ е смятан за най-големия универсален магазин на Балканския полуостров. Задължително място за посещение при всяко идване в столицата.
Често наричат сградите от Ларгото на София емблема на тоталитарното строителство.
Днес това пространство е изцяло променено.
По време на разширяването на подлеза под площада и строежа на метростанция "Сердика II" пътните платна се събират откъм южната му част и се отваря широко пешеходно пространство в северната му част.
Граждани за Ларгото: Основите са истински (видео)
След като прокапа, Ларгото се и пропука
Под Ларгото са разкрити огромни площи с богати останки от древната и средновековна история на София
В галерията горе вижте снимки на София от преди няколко десетилетия, които са любезно предоставени на Vesti.bg от страницата "Изгубени в миналото".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!