С коро стана ясно, че София е сред 20-те града с най-бързо поскъпнали жилища в света.
Столицата на България се нарежда на 18 място сред 150 града по ръст в цените на имотите в международния доклад на консултантска компания. Оказва се, че по-новите жилищни сгради в София, намиращи се на топ локация, са сред най-предпочитаните за хората и се продават за по-малко от месец.
Кога е най-изгодният момент за закупуване на имот
Старите панелки все пак остават най-често срещаните сгради в София все още.
Панелните квартали са строени по-масово през 70-те и 80-те години на XX в.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ КАК ИЗГЛЕЖДАХА КВАРТАЛИ КАТО "ЛЮЛИН" И "МЛАДОСТ" ПРЕДИ 40 Г.
През последните няколко десетилетия след промените от 10 ноември 1989 г., тези жилищни комплекси продължават да се развиват. За едни те са все още "спалните" на София, където работниците се прибират, за да се нахранят и подготвят за... новия работен ден.
Други... намират очарование и някак успяват да пресъздадат сивото и еднотипно пространство в нещо, което е по-приятно за окото.
Най-скорошен пример в това отношение - задружните съседи, които преобразуваха една стара панелка в столичния квартал "Люлин".
Как изглеждаше българският дом през соца (СНИМКИ)
Вход А в блок 226 е като истински дом - още от влизането в предверието има маса, огледала, радиоапарат, а по стълбите е опънат килим. Снимките събраха голяма популярност в социалните мрежи. Хиляди поздравиха делото на хората. Разбира се имаше и такива, които по-скоро не харесаха видяното.
Историята на "Люлин" започва в средата на 60-те години.
Тогава държавата възлага проектирането на голям жилищен район за около 120 000 души в северозападната част на София, който трябва да се намира на територията на тогавашния квартал "Модерно предградие" и на свободните площи около него.
Вещите и тунингът от соца, които носят носталгия
Проектът е изготвен от колектив на "Софпроект" с ръководител първоначално арх. Неделчо Паскалев, а впоследствие арх. Кирил Бочков и е завършен през 1969 г.
Строителството започва през 1973 г.
Панелните сгради в Люлин се строят по двете най-нови тогава номенклатури за панелно строителство. В отделните микрорайони е предвидено изграждането на многоетажни паркинги за автомобилите на жителите, както и редица магазини, училища, детски градини, спортни съоръжения.
Първите жители на "Люлин" идват около 1977 г. По това време се разкриват и първите автобусни линии от комплекса към пл. Сточна гара. "Люлин" обаче далеч не е един от първите квартали, създадени през периода на социализма.
Как изглеждаха типичните съветски домове
Сред първенците в това отношение са жк. "Ленин", "Владимир Заимов" изграден заедно с прилежащия към него парк, жк "Хиподрума", "Лагера", "Изток", "Западен парк" (“Христо Михайлов”) и др.
Характерно за първите застроени социалистически комплекси е правилната планировка на пространството, зелените площи в междублоковите пространства и сравнително ниското строителство на блоковете.
В галерията горе ви предлагаме уникални архивни кадри на едни от кварталите на София, строени в средата на XX в.
Снимките са ни любезно предоставени от "Спомени от Народната република"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!