Е кспериментите са изключително важни за развитието на науката и човечеството, понякога обаче те могат да бъдат доста странни.
В историята са останали редица примери за това, какво правят хората в името на науката. Един от тях е случаят, в който двама професори от Принстънския университет превръщат котка в телефон.
РАЗБЕРЕТЕ ЗА НЯКОЛКО ИНТЕРЕСНИ МЕДИЦИНСКИ ПРАКТИКИ ОТ МИНАЛОТО
През 1929 г. Ърнест Глен Уевър и асистентът му Чарлз Уилиам Брей започват да правят задълбочено проучване за това как слуховият нерв възприема звуците. За тази цел двамата учени имат нужда от истински слухов нерв и решават да си го набавят от жива котка.
Учените отварят черепа на котката,
след като първо я упояват, и достигат до слуховия ѝ нерв. След това свързват единия край на телефонна жичка към нерва, а другия към телефонен приемник и по този начин успешно създават телефонен предавател.
Известни изобретения, заслугите за които са приписани на грешните хора
След като устройството е готово, Уевър взима приемника и се отдалечава на 15 метра в шумоизолирана стая. За изненада на двамата учени, когато Брей проговаря в ухото на котката, Уевър го чува през приемника.
Резултатите от експеримента се оказват по-големи и значителни, отколкото учените от Принстънския университет са очаквали. Експериментът им доказва известната до този момент теория, че колкото по-силен е звука, толкова по-висока е ѝ честотата му.
Учените провеждат още експерименти върху котката,
за да потвърдят откритията си. В тях обаче Уевър и Брей закачат жичката към различни части от мозъка и ограничават притока на кръв към него. Когато тези експерименти не дават никакъв резултат, учените осъзнават, че честотата на отговор на слуховия нерв е директно свързана с честотата на звука.
ВИЖТЕ НЯКОЛКО ФАКТА ЗА ЕКСПЕРИМЕНТИТЕ С ЖИВОТНИ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Въпреки че експериментът им е доста спорен и осъждан от активисти и организации за защита на животните, за сензационния си експеримент и своя принос към науката екипът получава първия медал „Хауърд Кросби Уорън“ на Обществото на експерименталните психолози.
Трудът на двамата учени допринася
за още доста открития в медицината и дори помага на военните през Втората световна война.
Как делфин се самоуби от любов към жена
Благодарение на експеримента на Уевър и Брей са изобретени първите кохлеарни импланти, вдъхновени от телефонната жичка в слуховия нерв на котката герой.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Четете още:
Мумия на прах и мармалад от кръв - медицината през XVII век
Знаехте ли, че... резачката е създадена за израждане на бебета
"Бащата на съвременната гинекология" експериментирал върху тъмнокожи робини
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!