С поред нов документален филм на Би Би Си изчезването на всички динозаври преди 66 млн. години е ярък пример за това, какво се случва, когато нещо е на неправилното място в неправилното време.
Макар и да е тъжно, че тези впечатляващи животни са изчезнали завинаги от лицето на Земята, ние трябва да се радваме – тяхната смърт дава възможност на човечеството да съществува.
Откриха предшественика на Тиранозавър рекс
Учени разгадаха голяма загадка за бебета динозаври
Във видеото на канала best_fails във Vbox7 вижте теориите за това, как са изчезнали динозаврите
Учени смятат, че ако астероидът беше ударил Земята по-малко от минута преди
или след като реално го е направил, всичко щеше да е различно.
Най-вероятно е щял да попадне в дълбините на Атлантическия или Тихия океан, а не в залива на полуостров Юкатан, Мексико, предизвиквайки отделянето на 100 млрд. тона сяра, която да затрие един цял надразред от гигантски животни.
Тайният живот на Тиранозавър рекс
„Всичко идва не от размера на астероида, не от силата на удара, дори и не от мащабната територия, която обхваща, а от мястото, където е ударил“, разяснява пред Би Би Си професор Бен Гарръд.
Dinosaur asteroid hit 'worst possible place' https://t.co/84c0QqZgsv
— BBC Science News (@BBCScienceNews) 15 май 2017 г.
Огромният облак от сяра и прах блокира слънцето,
довеждайки до драматично застудяване или „глобална зима“, продължила повече от десетилетие, с температури по-ниски от нивото на замръзване на всичко на повърхността.
Откриха фосили от странен динозавър
„След като светлината я няма, температурите падат под 10 градуса по Целзий само за няколко дни след сблъсъка“, твърди Гарръд.
GROUNDBREAKING CLAIM: If asteroid had been 30 seconds off dinosaurs could still be alive https://t.co/efjaRzSOHB pic.twitter.com/Bwa2Zkh9og
— Daily Express (@Daily_Express) 15 май 2017 г.
Сивото небе довежда до измирането на всички животни и растения за няколко месеца. Така динозаврите, които успяват да оцелеят след удара на астероида и последвалите цунамита, умират от глад. В крайна сметка три четвърти от живота на Земята загива.
Учените, работили по ударния кратер Чиксулуб,
образувал се преди 66 млн. години при сблъсъка на астероида със Земята, установяват, че той е бил с диаметър около 15 км. и се е движел със скорост около 65 000 км/ч. В сравнение с нашата планета, размерите му били незначителни.
New documentary reveals the moment an asteroid NINE-MILES long hit the earth and wiped out the dinosaurs https://t.co/xf7ZTUE3bv pic.twitter.com/OdCpn3mX9r
— Daily Mail Online (@MailOnline) 15 май 2017 г.
Според учените ударът може да бъде сравнен със сблъсък на песъчинка с топка за боулинг. Изчисленията показват, че при падането на астероида в залива се освобождава енергията на 10 млрд. атомни бомби.
Пет неща, които не знаете за динозаврите
Откриха следи от нов вид динозавър
Такава мощ би създала в небето „гъба“ или „кула“ от частици по-висока от Хималаите, която има температура от над 10 000 градуса по Целзий. Резултатите – всичко в радиус от 1000 км. е унищожено моментално, а на до над 2000 км. са нанесени огромни поражения.
Ужасяващ край за едни, добро начало за други
И докато най-вероятно лошият момент, в който астероидът удря Земята, довежда до изчезването на динозаврите, той открива една прекрасна възможност за хората.
Учени откриха опашка на динозавър с пера
Учени откриха останки от древен прародител на крокодилите в Ню Мексико
„След като облаците започват да се разясняват, малка група животни излиза от своите скривалища и започва нов живот на Земята. С изчезването на динозаврите идва и краят на голямата конкуренция и началото на много възможности", казва Алис Робъртс от Би Би Си.
Вижте още:
Учени откриха най-голямата известна стъпка на динозавър
Откриха вкаменелости на бременно влечуго на 245 млн. години
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!