Н а днешна дата преди 28 години пада един от най-известните символи на Студената война – Берлинската стена.
Стена, служила за граница между Западен Берлин и Германската демократична република от 13 август 1961 до 9 ноември 1989 г.
Стена, отнела живота на десетки хора, опитали се да я прекосят. Стена, разделила много семейства и променила много съдби.
ВИЖТЕ ИСТОРИЯТА НА БЕРЛИНСКАТА СТЕНА В 28 СНИМКИ
Когато на 9 ноември 1989 г., след 28 тежки години, тази стена, която мнозина са смятали за неразрушима, е разрушена, по целия свят започват да празнуват.
Днес в Берлин са запазени само няколко секции от стената в района на Потсдамер Плац и на Бернауер Щрасе. Много от късовете от Берлинската стена са откупени след разрушаването ѝ.
Бутнаха част от Берлинската стена
Някои се намират в САЩ, например в корпорацията „Майкрософт“, в щабквартирата на ЦРУ и на други места.
А на 16 май 2006 г. сегмент от историческия символ е подарен на България и е изложен в София до Мемориала на жертвите на тоталитаризма, където може да бъде видян и до днес.
Берлинската стена през годините
След Втората световна война Берлин е разделен на 4 окупационни зони. Източната зона попада под контрола на СССР, а трите западни под контрола на окупационните власти на САЩ, Великобритания и Франция.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА ГЕРМАНИЯ В РУИНИ СЛЕД ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА
В нощта на 12 срещу 13 август 1961 г.,
в период на усилено противопоставяне и изостряне на отношенията между СССР и САЩ, полицията и военните на Източна Германия започват да затварят границата и до сутринта двете части са напълно разделени.
Източногерманските военни разделят улици по границата, за да възпрепятстват всички превозни средства и прокарват телена ограда дълга 156 км. около трите западни сектора и 43 км., разделяща Източен и Западен Берлин.
Берлинската стена се превръща в "Дисниленд" на Студената война
От 26 август 1961 г. до 17 декември 1963 г.
всички възможности за преминаване от едната в другата част са блокирани. Много семейства остават разделени.
Предразсъдъците между източните и западните германци
През 1963 г. се отваря ограничена възможност за преминаване от другата страна на стената заради Коледа. Подобни ограничени позволения се дават и през 1964, 1965, и 1966 г. През 1971 г. берлинчаните от западната част получават възможността да кандидатстват за визи, които да разрешават контролираното им преминаване на стената.
Строителството и преоборудването на стената продължава от 1962 до 1975 г.
Напълно построената Берлинска стена се е състояла от 45 хиляди бетонни блокове 3,6 на 1,5 м., със заоблен връх, чиято цел била да затруднява опитите за бягство. Между 136 и 245 граждани на ГДР загиват в опита си да преминат в Западен Берлин, но други над 5000 прекосяват границата успешно.
Как бягаха през Берлинската стена
На 9 ноември 1989 г. ограниченията за излизане от Германската демократична република са отменени
от министър-председателя на Правителството на Източна Германия Гюнтер Шабовски.
Гражданите започват да демонтират стената, а по целия свят празнуват.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!