К осмическият телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА засне „истинско чудовище“ в дълбокия Космос – прашна галактика, раждаща стотици звезди годишно.
Астрономите от Тексаския университет в Остин забелязаха зловещото червено петно в данните на телескопа, идентифицирайки галактиката AzTECC71, образувана около 900 милиона години след Големия взрив.
Снимките на AzTECC71 показва призрачния обект с две очи и голяма отворена уста, сякаш крещи в бездната.
NASA's James Webb captures 'a real monster' face in deep space: Newly-discovered galaxy spewing out stars has ghoulish formation https://t.co/3LrqPVDR5U pic.twitter.com/UrH6BZqwrJ
— Daily Mail Online (@MailOnline) December 4, 2023
Откритието може да промени разбирането на учените за ранната вселена, тъй като преди това те смятаха, че масивните звездни ясли са рядкост - но галактиката предполага, че те може да са три до 10 пъти по-чести.
Джед Маккини, постдокторант в Тексаския университет в Остин, казва: „Това нещо е истинско чудовище. Въпреки че изглежда като малко петно, то всъщност формира стотици нови звезди всяка година."
Маккини и неговият екип използват данните на НАСА, за да картографират вселената за проекта COSMOS-Web, който има за цел да посочи до един милион галактики.
Наземните телескопи първоначално уловиха светещото петно от AzTECC71, но то изчезна напълно в изображенията от космическия телескоп "Хъбъл".
Прашните галактики са трудни за улавяне, тъй като голяма част от светлината от техните звезди се абсорбира от воал от прах и се излъчва отново при по-червени (или по-дълги) дължини на вълната.
Но телескопът "Джеймс Уеб" направи това възможно благодарение на способността си да улавя инфрачервени свойства.
James Webb Telescope captures stunning images of a neighboring galaxy pic.twitter.com/QVj162f1jf
— Mashable (@mashable) November 30, 2023
„Досега единственият начин, по който успяхме да видим галактики в ранната вселена, беше от оптична перспектива с Хъбъл“, каза Маккини.
„Това означава, че разбирането ни за историята на еволюцията на галактиките е пристрастно, защото виждаме само незатъмнените, по-малко прашни галактики.“
„С "Джеймс Уеб" можем да изследваме за първи път оптичните и инфрачервените свойства на тази силно затъмнена от прах, скрита популация от галактики“, каза Маккини, „защото е толкова чувствителна, че не само може да се взира назад в най-отдалечените краища на вселената, но може да пробие и най-дебелите прашни воали."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!