В историята има много дръзки бягства от затвори, но малко от тях са по-известни от бягството на Били Хейс от затвор в Турция. Историята на Били Хейс е популяризирана от известния днес роман "Среднощен експрес" и последвалата го едноименна филмова адаптация от 1978 г., която става известна в цял свят.
Но каква е истинската история на дръзкото бягство на Били? Истинският живот на Били е по-странен от измислицата - от ранните му години до ареста, присъдата, бягството и евентуалното завръщане в САЩ.
Ранен живот
Били Хейс е роден в Ню Йорк през 1947 г. Израства в семейство от средната класа и в по-голямата си част води нормален живот. Учи в университета "Маркет" в Милуоки, Уисконсин, и бързо развива страстта си към пътуванията и приключенията.
Would highly recommend anyone watching The Midnight Express. The story of Billy Hayes may suffer exaggeration in comparions to the actual tale written by Bill Hayes himself. The score, the dread of the Turkish Prison, Brad Davis portrays such a dedicated role as Bill Hayes,… pic.twitter.com/w71Jb4422g
— Mr Football Oracle (@FutballOracle) May 11, 2024
Тази жажда за пътешествия го кара да пътува до Турция - решение, което ще създаде поредица от събития, драматично променили живота му.
Арест през 1970 г.
Били е на 23 години, когато е арестуван на летище "Ататюрк" в Истанбул. Хващат го с два килограма хашиш, прикрепени към тялото му, докато се опитва да се качи на самолет за вкъщи. През октомври 1970 г. турските власти са в състояние на повишена готовност и търсят бомби заради неотдавнашните терористични атаки срещу пътнически полети.
Арестът на Били поставя началото на петгодишен престой в различни турски затвори, който изкарва живота му извън контрол. Той става един от многото американски граждани, които излежават присъди в чужди затвори за наркотици.
Произнасяне на присъди
Наказанието за контрабанда на наркотици в Турция е сурово. Първоначално Били Хейс е осъден на четири години и два месеца. Той изтърпява това време в затвора Сагмалчалар в Истанбул, преди да бъде преместен в психиатричната болница Bakırköy.
След това този срок е удължен на доживотен затвор, точно когато присъдата му е към края си. Той е преместен в затвора İmralı на остров в средата на Мраморно море. Там той получава психически срив, след като вече е преживял години на ужасни условия в затвора. Въпреки че бъдещето на Били изглеждало мрачно, този развой на събитията предизвикал в него ново чувство на устойчивост и той започнал да крои планове за бягство.
Midnight Express 1978. Based on the story of Billy Hayes. Billy gets caught trafficking drugs and is sent to prison in Turkey. The decent into hell begins. Mental and physical torture is just the beginning. A harrowing and shocking story that holds up well today #films #movies pic.twitter.com/bpDMJ8zfBo
— Pop Culture Now (@PopCultureNow) November 13, 2021
По време на престоя му в затвора посолството на САЩ прави много опити да го освободи, но на него му се струва, че няма голяма надежда да се върне у дома по официалните канали.
Бягство
След пет години на побоища, психически тормоз и изолация Били Хейс предприема дръзко бягство. Във филмовата адаптация той просто излиза през входната врата на затвора, но в действителност се измъква под прикритието на тъмнината и гребе с лодка до безопасно място. В Бандирма, пристанищен град в Северозападна Турция, той се смесва с местните жители, след което се отправя на запад през границата към Гърция.
След това е задържан в Гърция и е подложен на двуседмичен разпит. Целта на този разпит е да се провери дали има някаква информация за военните в Турция.
Завръщане у дома
След разпита в Гърция той е депортиран във Франкфурт. Тук отново е разпитан от американските власти, след което е изпратен в Амстердам. След това му е разрешено да се върне в САЩ, като каца на летище JFK.
Датата е 24 октомври 1975 г. След пет години затвор Били Хейс се прибира у дома.
По-късен живот и адаптация на книгата
Били Хейс се завръща у дома като известен избягал затворник. Престоят му в затвора, продължил повече от пет години, го променя, но скоро той описва преживяното в мемоари. През 1977 г. публикува "Среднощен експрес" в съавторство с Уилям Хофър. Книгата описва подробно преживяванията му в турската затворническа система и обяснява как е успял да избяга.
Книгата се радва на голям успех и в крайна сметка е адаптирана във филм през 1978 г. Филмът е мястото, където историята му става наистина известна на световно ниво, тъй като печели няколко награди "Оскар", включително за най-добър адаптиран сценарий.
В крайна сметка Хейс се занимава с множество неточности във филма. Например бягството му в реалния живот е било много по-различно и много от сцените в съдебната зала очевидно са били сензационни.
В годините след освобождаването си Хейс се превръща в ревностен защитник на реформата в затворите и легализирането на наркотиците. Като се опира на собствения си опит, той говори открито за ужасите на лошите условия в затворите.
Сега, в края на 70-те си години, Били Хейс живее на сигурно място в Съединените щати. Неговата история служи като мощно напомняне за последиците от действията на човека и за възможността за оцеляване дори в най-мрачните времена.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!