С лед Холокоста са оцелели много истории. Това са истории, които показват устойчивостта на безброй хора, загубили домовете си, живота си и близките си. Една от тези истории е животът на Лале Соколов, чийто живот е документиран в роман от 2018 г.
(Във видеото може да научите повече за: Счетоводителят на „Аушвиц” подаде молба за помилване)
Романът "Татуировчикът от Аушвиц" бързо се превърна в един от най-известните романи в литературата за Холокоста. Разказвайки историята на Лале Соколов и неговата съпруга Гита Гурман, той завладява сърцата и умовете на хората по целия свят. Но дори художествената литература, базирана на реалния живот, понякога може да се отклони от истината.
И така, каква е истинската история зад "Татуировчикът от Аушвиц"? Как се различават събитията от реалния живот от сюжета на романа?
I’ve just binge watched The Tattooist of Auschwitz.
— Janice 🚴♀️🦢😎🇬🇧 (@JaniceSherida18) June 2, 2024
Unbelievable!
Amazing story and acting. Once I started it, I had to see it through even though some of it was so harrowing.
An absolute must watch ! 🥲🥰 pic.twitter.com/gvxXU1Nfen
Работата му е да маркира новопристигналите с техните идентификационни номера. Самият Лале получава номер 32407. Работата на татуировчика го спасява от смъртоносния труд, но той се бори с етичните последици от ролята си, тъй като много от останалите затворници са убити и измрели от глад, докато той е получил защита.
По време на престоя си в Аушвиц Лале татуира стотици хиляди затворници с помощта на своите асистенти. Историята на Лале е един от примерите за много жертви, на които е била възложена етично трудна работа в замяна на защита.
Среща с Гита Фурман
Точно както е описано в романа, Лале Соколов се среща с друга затворничка - Гита Фурман. Тя е била транспортирана от Словакия и е получила номер 34902. По време на преживяванията на Лале в лагера Гита се превръща в лъч на надежда. Лале й изпраща контрабандно писма и двамата имат тайни посещения извън блока. Той се опитва да ѝ пренася контрабандно хранителни продукти и да ѝ помага през целия им престой в лагера.
С наближаването на края на войната през 1945 г. нацистите започват да извеждат затворниците от Аушвиц преди пристигането на руската армия. Гита е един от тези затворници и скоро тя и Лале се разделят. Когато лагерът е освободен, Лале я търси, а на свой ред Гита търси него.
Лале отива в Братислава, Чехословакия, която е сборна точка за много хора, завръщащи се у дома. Лале чака на гарата в продължение на седмици, преди да отиде в Червения кръст. На път за там той среща Гита на улицата и двамата се събират отново.
Jewish man Lale Sokolov was the chief tattooist at Auschwitz, where he tattooed the arm of the woman he fell in love with, and later married. pic.twitter.com/h9obhenv1X
— Stephen Uzzell (@StephenUzzell2) May 15, 2020
В продължение на много години Лале пази в тайна преживяванията си в Аушвиц, дори от семейството си. Едва след смъртта на Гита през 2003 г. той се чувства принуден да сподели историята си. В крайна сметка той разказва историята си на авторката Хедър Морис.
Лале умира през 2006 г., след като оставя историята си зад гърба си.
Как тези събития са превърнати в роман
Хедър Морис прекарва три години в записване на спомените на Лале. В крайна сметка тя ги събира в романа "Татуировчикът от Аушвиц", който е публикуван през 2018 г. Въпреки че тази книга е измислен разказ - в нея са дълбоко вкоренени в реалните преживявания и истории на Лале.
The Tattooist of Auschwitz.
— تاج عثمان (@2T4J9) April 18, 2020
I give it 4.5 stars. pic.twitter.com/6I4o7Z7aup
За да създаде разказа, Морис посещава Лале няколко пъти седмично и сравнява разказа му със собствените си изследвания. Романът, който тя в крайна сметка написва, предлага уникална гледна точка към ужасите на Холокоста - проследявайки човек, който е бил принуден да татуира другите, и в крайна сметка показвайки изкупителните качества на любовта.
Макар че романът леко променя истината, за да впише историята на Лале в стила на прозата, тя се корени най-вече в реалните му преживявания. Въпреки че не бива да се разглежда като буквален разказ от първо лице за случилото се по време на Холокоста, това е история, която подчертава основните преживявания на устойчивостта на един човек по време на мрачна част от човешката история.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!