С лед Холокоста много истории са оцелели. Това са истории, които показват устойчивостта на безбройните хора, загубили домовете, живота и близките си. Една от тези истории е животът на Лале Соколов, чийто живот е документиран в роман от 2018 г.
Романът "Татуировчикът от Аушвиц" бързо се превърна в един от най-известните романи в литературата за Холокоста. Разказвайки историята на Лале Соколов и неговата съпруга Гита Гурман, той завладява сърцата и умовете на хората по целия свят. Но дори художествената литература, базирана на реалния живот, понякога може да се отклони от истината.
И така, каква е истинската история зад "Татуировчикът от Аушвиц"? Как се различават събитията от реалния живот от сюжета на романа?
The incredible true story behind the Tattooist of Auschwitz Lale Sokolov and his love at first sight romance with fellow prisoner Gita after he marked camp number on her arm https://t.co/9TRU5GYmaJ pic.twitter.com/z0xB2P3lgg
— Daily Mail Online (@MailOnline) April 30, 2024
- Лале Соколов - в реалния живот
Роден като Лудвиг Айзенберг на 28 октомври 1916 г., Лале израства в еврейско семейство. С внезапната поява на Втората световна война и засилващото се преследване на евреите в нацистка Германия, животът на Лале е подложен на сътресения.
През 1942 г., на 25-годишна възраст, Лале е отведен в Аушвиц-Биркенау, най-известния нацистки лагер на смъртта. Той оставя семейството си, което никога повече няма да види.
Много хора, транспортирани в Аушвиц, са убити веднага. Въпреки това, поради възрастта, здравето и владеенето на няколко езика (словашки, немски, френски, унгарски и руски), Лале е назначен за татуировчик в лагера.
Работата му била да маркира новопристигналите с техните идентификационни номера. Самият Лале получава номер 32407. Тази работа като татуист го спасява от смъртоносния труд, но той се бори с етичните последици от ролята си, тъй като много от тези съзатворници са убити и измрели от глад, докато той е защитен.
По време на престоя си в Аушвиц Лале татуира стотици хиляди затворници с помощта на своите асистенти. Историята на Лале е един от примерите за много жертви, на които е била възложена етично трудна работа в замяна на защита.
The incredible true story behind the Tattooist of Auschwitz Lali Sokolov and his love at first sight romance with fellow prisoner Gita after he marked camp number on her arm https://t.co/TiMfLDj8fu pic.twitter.com/EoiQKku8sZ
— Daily Mail US (@DailyMail) April 30, 2024
- Среща с Гита Фурман
Точно както е описано в романа, Лале Соколов се запознава със съкилийника си Гита Фурман. Тя е била транспортирана от Словакия и е получила номер 34902. По време на преживяванията на Лале в лагера Гита се превръща в лъч на надежда. Лале ѝ изпраща контрабандно писма и двамата имат тайни посещения извън блока. Той се опитва да ѝ пренася контрабандно хранителни продукти и да ѝ помага през целия им престой в лагера.
С наближаването на края на войната през 1945 г. нацистите започват да извеждат затворниците от Аушвиц преди пристигането на руската армия. Гита е един от тези затворници и скоро тя и Лале се разделят. Когато лагерът е освободен, Лале я търси, а на свой ред Гита търси него.
Лале отива в Братислава, Чехословакия, която е входна точка за много хора, завръщащи се у дома. Лале чака на жп гарата в продължение на седмици, преди да отиде при Червения кръст. На път за там той среща Гита на улицата и двамата се събират отново.
В продължение на много години Лале пази в тайна преживяванията си в Аушвиц, дори от семейството си. Едва след смъртта на Гита през 2003 г. той се чувства принуден да сподели историята си. В крайна сметка той разказва историята си на авторката Хедър Морис.
Лале умира през 2006 г., след като оставя историята си зад гърба си.
Love in a Place of Death: The Tattooist of Auschwitz: Heather Morris’s debut novel The Tattooist of Auschwitz is a harrowing true story at the intersection of life, love and the camps. Lale Solokov was born Ludwig Eisenberg to Jewish parents in… https://t.co/WhgZl4Syfc Tablet pic.twitter.com/5B2vs4FeBt
— Jewish Community (@JComm_NewsFeeds) September 5, 2018
- Как тези събития се превръщат в роман
Хедър Морис прекарва три години в записване на спомените на Лале. В крайна сметка тя ги събира в романа "Татуировчикът от Аушвиц", който е публикуван през 2018 г. Въпреки че тази книга е измислен разказ - тя е дълбоко вкоренена в реалните преживявания и истории на Лале.
За да създаде разказа, Морис посещава Лале няколко пъти седмично и сравнява разказа му със собствените си изследвания. Романът, който тя в крайна сметка написва, предлага уникална гледна точка към ужасите на Холокоста - проследявайки човек, който е бил принуден да татуира другите, и в крайна сметка показвайки изкупителните качества на любовта.
Макар че романът леко променя истината, за да впише историята на Лале в стила на прозата, тя се корени най-вече в реалните му преживявания. Въпреки че не бива да се разглежда като буквален разказ от първо лице за случилото се по време на Холокоста, това е история, която подчертава основните преживявания на устойчивостта на един човек по време на мрачна част от човешката история.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!