Н ищо не предизвиква коледния дух така, както емблематичната фигура на Дядо Коледа. Наедрелият старец, с румени бузи, известен списък и шейна, пълна с подаръци, символизира същността на Коледа за мнозина.
Дядо Коледа въплъщава щедростта и добротата към другите, които са в основата на този празничен сезон.
Но чудили ли сте се някога за произхода на този любим герой? Въпреки че той обикновено се нарича Свети Николай, кой е всъщност Свети Николай? И което е по-важно, съществувал ли е той наистина?
Дядо Коледа е универсална обичана икона на Коледа, която се появява постоянно в медиите, моловете и въображението на децата по време на всеки зимен празничен сезон.
Повечето от нас може би са наясно, че веселата фигура в червено не е наистина отделен човек, а по-скоро съвместно усилие. Произходът на тази концепция обаче може да бъде проследен до една от другите му разпознаваеми титли: Свети Николай.
Свети Николай
Свети Николай е историческа личност, роден през март 270 г. Той е живял до около 343 г. и неговите безкористни действия на доброта и щедрост са повлияли за създаването на нашата любима коледна фигура.
Животът на Свети Николай е обвит в тайнственост, тъй като няма оцелели писмени сведения за него и нито едно споменаване за него от неговите връстници. Наличието на костите му в гробница в Италия дава единственото конкретно доказателство за съществуването му. Без това откритие малко би могло да се каже със сигурност за Свети Николай.
След смъртта му са издадени няколко книги, озаглавени „Житието на Свети Николай“, предоставящи доста достоверна информация за живота му. Тези книги, заедно с официалните истории на Църквата, представят донякъде сензационно, но правдоподобно описание на живота му.
Според исторически разкази Свети Никола е роден в Патара, пристанищен град, разположен в съвременна Турция. По време на живота му Патара е гръцки град, управляван от Римската империя. По-голямата част от времето на светеца обаче е посветено на Мира, съседния град, където
според сведенията той е извършил много чудеса, което му е спечелило прозвището Николай Чудотворец.
Според повечето исторически източници Николай е роден в християнско семейство, което притежава значително богатство и власт. Говори се, че чичото на Николай, който служи като епископ на Мира, разпознава изключителния духовен потенциал на племенника си и го ръкополага за свещеник на млада възраст.
След като губи родителите си в ранна зряла възраст, Николай решава да напусне родния си град, да се посвети на християнството и да помага на другите. Той демонстрира вродената си склонност да дарява и обстоятелствата му предоставят достатъчно поводи да го направи. Неговата филантропия и благосклонност служат като основа за по-късната концепция за Дядо Коледа, емблематичната фигура на коледната щедрост.
Три торби злато и други чудеса
Според легендата има история, включваща баща в нужда и трите му дъщери, която демонстрира една от най-ранните и най-известни прояви на доброта на Николай. Бащата не успя да осигури зестра за дъщерите си и в резултат на това те бяха на ръба да прибегнат до отчаяни мерки, за да оцелеят.
Една вечер Николай дискретно оставя торба, пълна със злато, еквивалентна на зестра, през прозореца на жилището на семейството. След като се събудил, бащата незабавно уредил брак за най-голямата си дъщеря, като по този начин я предпазил от живот в самота. Николай повторил този акт на добронамереност през следващата нощ и бащата остана нащрек през цялата трета нощ. След като тайната на Николай е разкрита, името му става синоним на щедрост.
Първото чудо на Николай се случило, докато той пътувал до Светите земи с група моряци. Разразила се силна буря, която изложила кораба им на голяма опасност. Николай, чрез молитва, успява да успокои бурята и да осигури безопасното им преминаване. Това чудо утвърждава Николай като покровител на моряците и пътешествениците, титла, която той носи и до днес.
По време на пътуването на Николай епископът, който трябваше да замести чичо му, почина в Мира. Духовенството в Мира решило, че следващата религиозна фигура, която влезе в тяхната църква, ще стане новият епископ. По случайност или може би божествена намеса Николай се оказа този човек.
От този момент нататък той става известен като Николай Мирликийски.
През IV в. християните в Римската империя са изправени пред голямото преследване на император Диоклециан. Този период, известен също като Диоклецианов, донася безброй смъртни случаи и огромно страдание за християните. Въпреки бруталното преследване на християните в колизеума на Рим, Николай по чудо избегнал такъв ужасяващ край. Смята се, че той е издържал затвор и изтезания, както се вижда от повредените му кости. В крайна сметка обаче той е освободен от император Константин, който е известен като първия християнски император.
Николай остава посветен на Църквата и помага на другите, без да се страхува от преследване или смърт. Един забележителен акт на доброта от страна на Николай е, когато той се намесва, за да спаси живота на трима невинни мъже. Николай се натъкнал на предстояща екзекуция и получил божествено послание, потвърждаващо невинността на тримата мъже. Без колебание Николай се намесва, предотвратявайки удара на палача, освобождавайки мъжете и разкривайки съдебния заседател, отговорен за неправомерното им осъждане.
Никейският събор и съживените деца
Първият Никейски събор, проведен през 325 г., е важен крайъгълен камък в християнската история. Иницииран от император Константин, съборът има за цел да насърчи единството в християнските вярвания в цялата империя и да установи единен каноничен закон. Разбира се, Николай, съзнавайки значението му, присъства на това знаменателно събрание.
По време на разискванията легендата разказва, че Николай става все по-обезпокоен от Арий, водачът на вече остарелите ариани, който твърди, че „Синът“ Исус, не е вечен като „Бащата“ Бог, влизайки директно срещу съвременния вярата в Троицата. Никълай, винаги най-благият човек в стаята, очевидно достигна точката си на кипене и удря Арий през лицето.
За щастие изглежда, че Николай се възстановява чудесно от интензивния си емоционален изблик в Никея, бързо възобновявайки своите чудотворни действия. Едно от най-известните му чудеса, макар и мрачно по природа, се състои в съживяването на три деца, които са били отвлечени, разчленени и запазени в саламура от кръчмар с намерение да измами другите, като продаде останките им като шунка.
Приблизително през 311 г. сл. н. е. Николай се завръща в своя покровителски град Мира, където има тежък и опустошителен глад. Римските житни кораби, които са спрели за кратко в Мира, били убедени от Николай да оставят малко жито за града, преди да продължат към столицата. Естествено, моряците бяха са за претеглянето на житото при пристигането им в Рим. Въпреки това, за тяхно учудване и с помощта на чудотворните способности на Никълолай, пратките пшеница тежат толкова, колкото и преди да отпътуват, въпреки че оставили в Мира запаси, които ще стигнат за две години.
Благодарение на последователните си действия на доброта и чудеса, Свети Николай се превърна в светец покровител на много неща, хора и места. Някои от титлите, дадени на Свети Николай, включват покровител на пътниците, децата, моряците, град Мира, студентите, заложните къщи и разкаялите се крадци.
От Свети Николай към Дядо Коледа
Ясно е, че щедростта на Свети Николай е тясно свързана с обичаите на Дядо Коледа за раздаване на подаръци. Въпреки това е голям скок да се асоциира епископ от IV в. с пълен, весел старец, живеещ на Северния полюс. Несъмнено в това сравнение бяха направени някои логични скокове.
Синтерклаас, чието име се превежда като „Свети Николай“ на холандски, е ранен предшественик на Дядо Коледа. Всеки декември Синтерклаас пристига с лодка от Испания, за да изпълни ролята си на обичан светец покровител на децата. Облечен в привличащи погледа червени епископски одежди, допълнени с червена шапка, палто и пухкава бяла брада, Синтерклаас педантично записвал поведението на холандските деца в своите книги. Много историци предполагат, че тази ценена традиция е пренесена в Съединените щати от холандските заселници в Ню Амстердам, сега известен като Ню Йорк.
Дядо Коледа е творение на Великобритания от XVI в., предназначено да бъде олицетворение на Коледа, след като пуританските протестанти поемат контрола след гражданската война и премахват католическия празник Коледа. Той бил щедър, раздаващ подаръци, предназначен да внуши носталгия на католиците, желаещи добрите стари времена, но вече неспособни да празнуват свободно.
Сливането на тези три героя в крайна сметка води до създаването на Дядо Коледа. През цялата история различни художници, поети и компании са допринесли за развитието на съвременния мит за Дядо Коледа, пренасяйки същността на древен епископ в живота ни.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!