П реди няколко седмици написах статия за есента като за сезон на прочути филмови фестивали. След като светът чу за 8-минутните овации във Венеция за „Жокера“ и се увери с очите си във валидността на похвалите от Торонто за филма „Да свалиш Уолстрийт“ и за представянето на Дженифър Лопес в него, е редно да обърнем поглед и към фестивалната сцена у нас.
Есента идва: Време е за филмови фестивали
Класа, сексапил и истински човешки драми в "Да свалиш Уолстрийт"
В петък, в София ще се открие поредното ежегодно издание на филмовия и литературен фестивал CineLibri. Премиерната прожекция в зала 1 на НДК в събота от 19:00 часа ще бъде на лентата „Офицер и шпионин“ на Роман Полански, която спечели наградата на журито на фестивала във Венеция, макар и да изгуби приза „Златен лъв“ за сметка на „Жокера“.
Филмът разглежда аферата „Драйфус“, която в края на 19 век разтърсва Франция с обвинения в държавна измяна срещу високопоставен капитан от армията. В една от главните роли ще имаме възможност да видим носителя на „Оскар“ Жан Дюжарден в първия му проект от началото на 2014 година насам, който получава глобално разпространение по киносалоните.
Този факт говори красноречиво за несъществуващата следа върху световната попкултура, която Дюжарден е оставил дотук. Може би „Офицер и шпионин“ ще бъде поне малка стъпка в посока към това да оправдае престижната репутация, която американската Академия прикачи към неизвестното му име в безпрецедентна проява на снобизъм около отдавна забравения му филм от 2012 година „Артистът“.
Интересно ще бъде отношението на Академията и към режисьора на „Офицер и шпионин“ и доказан сексуален насилник, Роман Полански. Той на свой ред е бил награждаван с „Оскар“ и аплодиран на крака през 2004 година от личности като Мерил Стрийп, които в наши дни са сред лицата на #MeToo движението и неспирно осъждат неправомерни и форсирани сексуални контакти.
Но програмата на CineLibri далеч не се ограничава до новия филм на Полански. Сред документалните заглавия, които ще се прожектират в рамките на фестивала, изпъква „Чернобилска молитва“. Лентата е концентрирана върху съдбата на редица оцелели катастрофата в атомната електроцентрала, които са били интервюирани пред камерата на режисьора Пол Крущен относно живота си преди и след аварията.
Заглавието звучи особено актуално предвид огромната популярност на сериала на НВО „Чернобил“, който прави художествена адаптация на трагичните събития и бе отличен с три награди „Еми“ преди броени дни. Други документални филми на CineLibri ще помогнат на зрителите да научат повече за личности като легендарния моден дизайнер Карл Лагерфелд и майстора на литературния трилър Стиг Ларшон.
Суперзвездата и носител на „Оскар“ Ръсел Кроу ще може да бъде видян в два очаквани игрални филма на фестивала. Единият ще бъде „Истинската история на бандата на Кели“, класически издържан уестърн от Джъстин Кърцъл, който режисира последната и изключително добре приета екранна адаптация на друга популярна история – Шекспировият „Макбет“ – през 2015 година.
Наследникът на Брандо и "решаващият глас" в Холивуд: Ръсел Кроу
В лентата Кроу ще си партнира с по-млади звезди като Чарли Хънам и Никълъс Хоулт. Хоулт ще може да бъде видян на CineLibri и във филма „Толкин“, биографичен разказ за част от живота на великия фентъзи писател и за участието му в Първата световна война. Лентата, която мина по кината у нас и през лятото, е задължителна за всеки голям фен на автора и неговите творби.
"Толкин" печели зрителя с въображение и емоция
Другият филм с участието на Кроу на фестивала ще бъде разтърсващата драма „Заличено момче“, в която големият актьор ще дели екрана с не по-малко именитата си сънародничка Никол Кидман и младия Лукас Хеджис. Трагичната история на филма е за син на американски свещеник, който е принуден да премине курс за „лечение на хомосексуализъм”, след като родителите му откриват, че е гей.
Лентата има две номинации за „Златен глобус“ и редица фестивални отличия, но ще трябва да се бори за зрителското внимание предвид цялостната атрактивна програма на CineLibri тази година. Друг игрален филм, който заслужава да се вземе под внимание, е „Всичко е истина“, разказ за залеза на живота на Уилям Шекспир, в който участват сър Кенет Брана, сър Йън МакКелън и лейди Джуди Денч.
А ако звездните имена не могат да ви привлекат в киносалона, а класиката може, на фестивала ще има и ексклузивни прожекции на шедьовъра на Стенли Кубрик „2001: Космическа одисея“, който твърде малко българи са имали възможност да гледат на голям екран. С подобна програма CineLibri поставя висока летва за последващите го фестивали тази есен и можем да се надяваме, че те ще успеят да я достигнат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!