2

Р азсекретени снимки на Близкия изток, направени от шпионски сателити по време на Студената война, разкриват стотици неизвестни досега римски крепости в пустините на Сирия и Ирак - откритие, което подсказва, че древната граница между римляните и техните врагове на изток е била място на културен обмен, а не на постоянни военни действия, съобщи „National Geographic”.

Досега изследователите знаеха за останките на едва около 100 крепости в региона, построени от римската армия главно през II и III в. сл.х., благодарение на данните от въздушни снимки, направени през 20-те и 30-те години на ХХ в. от Антоан Поадебард. Свещеникът, археолог-пионер и пилот забелязва, че останките от крепостите, които разглежда от своя двуплощник, образуват отбранителна линия, минаваща приблизително от север на юг, която според неговата теория е представлявала постоянна военна преграда срещу набезите на персите и номадските племена в региона.

За тази карта

Но разсекретените снимки, направени между 1960 и 1986 г. от американските сателити CORONA и HEXAGON, разкриват още близо 400 възможни крепости, разпределени по схема, която предполага, че те са били използвани за улесняване на керванната търговия, придвижването на войските и комуникацията в региона, а не просто като средство за отбрана.

"Представата за тези крепости като за граница между две места е очевидно погрешна", казва Джеси Касана, археолог в колежа "Дартмут" и водещ автор на изследване на Дартмут за откритията на шпионски сателити и тяхното значение за древната история, публикувано днес в списание Antiquity.

"Те не изглеждат като стена, предназначена да пази хората", отбелязва Касана. "Изглеждат така, сякаш са поставени, за да улесняват движението."

Шпионски сателити от Студената война

В своята забележителна книга от 1934 г. La trace de Rome dans le désert de Syrie ("Останките от Рим в сирийската пустиня") отец Пойдебард определя местата на 116 римски крепости, които според него се намират по границата с персийската държава, управлявана от партите до 224 г., а по-късно от сасанидите. Той предполага, че фортовете са следвали военен път, наречен Strata Diocletiana (Пътят на Диоклециан), който е бил построен през Сирия по време на управлението на този император в края на III век.

Но Касана казва, че това, което е изглеждало като отбранителна линия, всъщност е плод на пристрастие към откритията и въпреки че пионерската работа на Пойдебард е безценна за поколения археолози и историци, тя не отразява истинското състояние на границата.

"Ако беше летял навсякъде с биплана си, щеше да открие много повече крепости - но по онова време не е имал възможност или технология да го направи", отбелязва археологът.

Тази технология се появява едва през 1960 г., когато САЩ започват полетите на шпионския сателит CORONA. Програмата работи до 1972 г. и се състои от 130 спътника, внимателно синхронизирани, за да правят подробни снимки над обекти от военен интерес; още 19 спътника са изстреляни по програмата HEXAGON, която продължава до 1986 г. От спътниците се изхвърлят контейнери с филми, които падат обратно на Земята и се събират в Тихия океан от американските военни.

Някои от тях са били изгубени, но тези, които са били намерени от самолети на USAF, са включвали снимки на територията, покрита тридесет години по-рано от Поидебард - казва Касана. Снимките CORONA са разсекретени от САЩ през 1995 г., а HEXAGON - през 2019 г.

Изчезваща граница

Тези шпионски сателитни снимки, заснети в Близкия изток преди половин век, сега предоставят на археолозите уникален запис за това как някога е изглеждал теренът в региона. Много от археологическите останки, идентифицирани на снимките, оттогава са изчезнали с бързото разрастване на градовете, изграждането на водохранилища и бича на конфликтите.

През няколкото десетилетия между въздушните проучвания на Пойдебард и снимките от Студената война също са настъпили значителни промени: От 116-те римски крепости, идентифицирани от биплана, само 38 могат да бъдат открити на сателитните снимки, казва Касана.

Тези 38 крепости обаче позволиха на изследователите от колежа "Дартмут" да фиксират изходните данни от проучването на Пойдебард. След това те сканират ръчно повече от 2000 снимки от сателитите и идентифицират повече от 10 000 възможни археологически обекта на площ от 300 000 квадратни мили; след това те са сведени до 396 обекта, които вероятно са римски крепости, въз основа на правилата за размер и форма, установени от Пойдебард. Много от тях са квадратни и дълги между 160 и 330 фута от всяка страна, но някои са много по-големи.

Новото разпределение на фортовете е много по-различно от това на Пойдебард, който описва линия от структури по протежение на Strata Diocletiana, простираща се от Дамаск и Босра в югозападната част на Сирия до Нисибис (съвременен Нусайбин) на турската граница.

Екипът на Касана е идентифицирал крепости далеч на изток от Strata Diocletiana, близо до иракския град Мосул на река Тигър; далеч на запад, около сирийския град Алепо; и особено в западната част на сирийския регион Джазира - изключително сух регион с малко източници на повърхностна вода. Вместо фиксирана граница, насочена на изток, много от крепостите изглежда образуват мрежи между Западна Сирия и река Тигър, което подсказва на Касана, че те са поддържали търговски кервани и комуникации в региона, както и отбранителни военни функции.

"Разпределението беше истински шок", казва Касана. "Бях израснал с мисълта, че крепостите образуват линия на границата, но това не е така."

Край на една империя

Новооткритите крепости предоставят все повече доказателства в полза на теорията, че източната граница на Рим - някога разглеждана като статична, укрепена бариера срещу набезите на персите и номадите - вместо това е била динамичен регион с различни крепости, заемани по различно време, и търговски кервани, често пресичащи региона в двете посоки.

Археологът Роко Палермо от Bryn Mawr College, който не е участвал в проучването, казва, че шпионските сателитни снимки са се превърнали в жизненоважен ресурс за изследователите и тяхното подробно разглеждане е изключително важно постижение.

"Това изследване прилага нова техника за оценка на разпределението на крепостите и доказва, че то е следвало сложна динамика като търговията", казва той.

Палермо обяснява, че източната граница на Рим е била различна от останалите, където империята се е сблъсквала само с "варварите" от другата страна. Но на изток Рим се сблъсква с персите - организирана империя с добре обучена армия. Граничният регион е бил допълнително "буфериран" от номадски племена, които често са действали като посредници на големите сили, казва той.

"Това е бил сложен и екологично уязвим регион, в който номадските племена са били неразделна част от търговията и културните срещи", добавя Палермо.

Някои от новооткритите обекти са предназначени за бъдещи археологически проучвания на място, но други се намират в активни военни зони, забранени за изследователи.

Археологът Лидевийде де Йонг от Университета в Гронинген, Нидерландия, който също не е участвал в проучването, казва, че изследването показва и огромния потенциал на въздушната фотография и сателитните изображения за изучаване на древните пейзажи.

Проучването "се фокусира върху регион, в който възможностите за археологически разкопки са ограничени", независимо дали поради политическа нестабилност, съвременно развитие на ландшафта или икономически кризи, отбелязва тя.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 4 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 5 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 6 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 7 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 8 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 9 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 9 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 9 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 11 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 11 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 11 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 11 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 12 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 12 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 12 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики