А ко попитате няколко жени, може би повечето от тях биха потвърдили, че синхронизирането на менструацията съществува. Почти всяка ще има история, която да разкаже за това как нейният менструален цикъл е съвпадал с този на другите жени около нея.
В тази статия ще научим какво представлява синхронизирането на менструацията и изследванията, които са проведени в това отношение, за да установим дали това е факт или просто мит.
Менструалната синхронизация е терминът, използван за обозначаване на вярването, че жените, които живеят заедно или прекарват много време в непосредствена близост, са в менструация в едни и същи дни.
Предполага се, че когато две жени взаимодействат в едно и също физическо пространство и една от двете има менструация, това влияе на другата. Това задейства процеса, като накрая се получава подравняване на двата цикъла.
Но вярно ли е това? Синхронизират ли се менструалните цикли на жените, когато живеят заедно или остават заедно за дълго време? Има ли причина, която го обяснява или е просто съвпадение?
Изминали са няколко десетилетия от първия път, когато изследването за времето на менструацията е било представено за първи път на научната общност. Впоследствие са проведени други проучвания. Във всеки случай все още има малко изследвания, целящи да покажат дали има или не повлияване върху менструалния цикъл на жени, които живеят заедно (съквартирантки, членове на семейството, партньорки).
Пионерът по този въпрос е американският психолог Марта Макклинток, която предлага идеята и синхронизирането на менструацията започва да се взема предвид от научната общност. В своето проучване тя интервюира и наблюдава в продължение на една година 135 жени, които живеят заедно в общежитие за студенти.
Нейното заключение изглежда потвърждава, че вярата в синхронизирането на менструацията има основание, тъй като разликата между началните дати на менструацията има тенденция да намалява при онези жени, които прекарват време заедно. Макклинток дори установява, че началото на цикъла е по-близко между приятелки и партньорки, отколкото между непознати, взети на случаен принцип.
От това тя предлага хипотезата, че феромоните на едната влияят на другата, като имат пряк ефект върху менструацията.
Повечето от критиките към работата на Макклинток са, че понятието за синхронизация е неясно. Освен това тя е взела предвид само началната дата на цикъла, без да взема предвид случайността или други фактори (кога жената е в овулация например).
Предложени са и други обяснителни хипотези за съвпадението на менструалните периоди, алтернативи на теорията на Макклинток. Сред тях имаме следните:
Емоционална хипотеза: Жените синхронизират менструацията си по емпатичен начин, като защитен механизъм.
Влияние на околната среда: синхронизирането не се влияе от жените, а от околната среда. В този смисъл, съвпадащите менструални цикли биха се обяснили с факта, че имат едни и същи графици и дейности, намират се при едни и същи температури и влажност, наред с други фактори.
Още от автора:
Атипични сексуални практики: Кои са най-често срещаните парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!