3

Д окоснахме се до летните високи температури и безкрайни слънчеви лъчи.

Със сигурност в съзнанието на повечето от вас се вихрят морски дестинации, където да събирате тен, да пиете студени напитки на плажа и да се разхождате вечер по брега.

Е, Исландия също си има море, но средната максимална температура за юни, юли и август е между 12 и 13 градуса по Целзий.

Да, със сигурност няма да изпитате същата емоция като лятната ваканция на нашенското Черноморие, но пък лятото е най-подходящият сезон за екскурзия в островната страна. През останалото време от годината климатичните условия със сигурност ще са много по-сурови.

Източник: iStock/Getty Images

По случай днешния празник на независимостта на Исландия ще ви разкажем за някои от най-чудатите особености на островната държава, за които може би не знаете.

Исландия е малко късче земя, което се намира между Британските острови и Гренландия. Площта ѝ е 103 хил. кв. км, а населението ѝ е едва 350 хил. души.

Исландия – земя на тролове, вулкани и северното сияние

Фолклорът на местното население се доближава до скандинавския и в него присъстват много истории за митични създания като елфи, тролове и феи. Според официални проучвания голяма част от исландците вярват в съществуването на елфи.

В Исландия изригването на вулкани е нещо като земетресенията в Япония – хората са напълно приспособени към това природно явления. Големи изригвания се случват средно на всеки четири години.

Източник: iStock/Getty Images

В Исландия няма гори, а консумацията на бира е била незаконна на острова до 1989г.

Исландският език е останал непроменен от времената на староскандинавския или нордически език. Това означава, че текстове от преди хиляда години се четат с лекота и от съвременните исландци.

Работната седмица в Исландия е най-дългата в цяла Европа с обща продължителност от 43,5 часа.

Бебетата в Исландия се каляват от малки и често майките им ги оставят да спят на открито през деня въпреки ниските температури.

Източник: iStock/Getty Images

В Исландия няма фамилни имена. Исландците традиционно използват скандинавската система, като фамилията на децата се формира от името на майката или бащата и към  него се добавят наставките в зависимост от пола – dóttir за момиче и son за момче.

В столицата Рейкявик живее около 60% от населението на страната.

„Гледането на китове” в Исландия е една от основните атракции, а приходите от тази туристическа услуга са колосални.

В Исландия температурите също понякога достигат немислими върхове. Най-високата измервана някога - от 30 градуса по Целзий, е през 1939г. в източната част на острова.

Източник: iStock/Getty Images

Исландия е първата страна, в която по демократичен начин за министър-председател е избрана жена с хомосексуална ориентация.

Консумацията на глава от населението на една от най-популярните безалкохолни напитки в света е несравнима с нито една страна по света, но пък в Исландия заведения за бързо хранене рядко се откриват.

През 2010г. Исландия забрани съществуването и функционирането на стриптийз клубове.

85% от енергията на островната страна е от възобновяеми ресурси, като по-голямата част – геотермални.

Източник: iStock/Getty Images

Исландия е едно от последните заселени места на планетата. Исландците са киномани. Те гледат повече филми от всяка една нация на света.

В Исландия е незаконно да отглеждате змии, гущери или костенурки като домашни любимци. Националният спорт на островната страна е хандбалът.

Исландия няма своя армия, а на острова полицията не носи оръжие със себе си, тъй като на практика процентът на криминални деяния там е изключително нисък.

През 2010г. е установено, че 97,6% от населението на Исландия има достъп до интернет. Статистиките казват, че 10% от исландците публикуват поне една книга в живота си.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 1 час

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Свят Преди 9 часа

Филмът разказва историята на Йохана, 17-годишна ученичка, която се влюбва в своя учител

"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

"Блус живопис" от Данаил Атанасов на "Шипка" 6

България Преди 10 часа

Атанасов е признат за един от най-характерните и неподражаеми съвременни български творци

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

Любопитно Преди 10 часа

Певицата разкри как се бори с изолацията на славата, желанието си за нормален живот и безусловната си подкрепа към A$AP Rocky

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Свят Преди 11 часа

Предполагаемият извършител е 37-годишен мъж, който фигурира в регистрите като потенциален терорист

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 12 часа

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Свят Преди 12 часа

Експертите отбелязват, че от 15 февруари насам не е наблюдаван нов микросеизмичен пик

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

България Преди 13 часа

Тя беше задържана в петък в момент на получаване на подкуп

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Свят Преди 14 часа

Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Свят Преди 14 часа

"Да направим Америка отново велика!", написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа Truth Social

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 15 часа

Тридесетгодишен испански турист бе тежко ранен при нападението

Почина майката на Notorious B.I.G.

Почина майката на Notorious B.I.G.

Свят Преди 15 часа

Волета Уолъс почина на 78-годишна възраст

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Свят Преди 15 часа

Тялото на 23-годишния мъж все още не е официално идентифицирано

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Свят Преди 15 часа

НАТО и ЕС подозират саботаж от страна на Русия и Китай, които официално отхвърлят обвиненията

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 16 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната