В йога упражненията обикновено се набляга върху усещанията, които изпитваме върху тялото си, вследствие на физическа активност. Макар подобна дейност да ни насърчава да предизвикваме себе си и да се борим с дискомфорта, също така ни насърчава да бъдем нежни в изпълнение на движенията си.
Психотерапевтът Лия Агире казва, че е важно да следим сигналите на тялото си, за да предотвратим различни травми, независимо дали става въпрос за напрежение в раменете, главоболие или ускорен сърдечен ритъм – „важно е да сме наясно какво се случва, за да можем да реагираме адекватно и да се погрижим за себе си“, посочва терапевтът пред Psychology Today.
Според Агире поради забързаното ежедневие хората са готови да пренебрегват здравословното си състояние. По думите й масово се дава приоритет на отговорностите ни и на нуждите на другите пред собственото ни благополучие.
„Независимо дали става дума за здравословно хранене, поддържане на негативна връзка или приятелство, или за казване на "да" на услуга, когато наистина нямаме емоционален или физически капацитет - ние сме склонни да се претоварваме и да пренебрегваме собствените си нужди. А когато пренебрегваме нуждите си, неволно затвърждаваме убеждението "моите нужди нямат значение", което може да бъде пагубно за психичното ни здраве“, предупреждава психологът.
Как можем да се фокусираме върху собствените си нужди?
Ето три неща, които можете да опитате:
1. Обърнете внимание на тялото и ума си и реагирайте внимателно.
Изглежда достатъчно просто, нали? За съжаление хора се борят с грижата за тялото си. Непрекъснато са в движение - фокусирани са върху продуктивността и свършените задачи. Изключително важно е обаче да спрете и да забавите темпото.
Когато си дадете време за почивка, може да прецените как всъщност се справяте и дали нуждите ви са задоволени.
Започнете с тялото си, съветва специалистът.
„Може би забелязвате повече напрежение в раменете или имате редовно главоболие. Ако забележите, че физическото ви здраве страда, определете какво трябва да направите, за да се погрижите за тялото си. Имате ли нужда от повече сън? Трябва ли да се храните? Имате ли нужда от вода? Трябва ли да си вземете един ден за почивка и възстановяване на силите“, казва Агире.
Тя съветва, да обмислите нуждите си и да премислите, какво може да направите, за да дадете приоритет на физическото си здраве.
„Проверете състоянието на ума си. Трябва да отделяте време за хобита, както и да се виждате с с приятели“, коментира експертът.
2. Преустановяване на стресовите занимания
Определете аспектите, които са източник на редовен стрес. Помислете за различните области на живота си (работа, семейство, духовност, здраве, социална сфера) и как всяка от тези области ви влияе.
Твърде много отговорности в работата или усещане, че нямате достатъчно подкрепа, правене на планове с приятели, без да имате много време за себе си, не изразявате истинските си чувства и мисли пред любим човек, са само част от причините да се чувствате изтощени и стресирани, посочва експертът.
3. Поставяне на граници
Зачитането на нуждите ви включва признаване на границите ви. За мнозина обаче може да е трудно да кажат "не" и да поставят граница, особено по отношение на близките си или хората, за които ги е грижа. Това, че "можем", не означава, че "трябва". Позволено ни е да кажем "не" на услуга, която се иска от нас, на покана или съвет, обяснява психологът.
Не забравяйте, че можете да кажете "не" по любезен и уважителен начин. Ако някой реагира или се отдръпне, това показва, че вероятно трябва да се постави граница. И макар, че може да изпитате известен краткосрочен дискомфорт, поставянето на граница ще осигури дългосрочни ползи за вас и вашето психично здраве.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!