И ма много митове и погрешни тълкувания, свързани с практиката на интуитивното хранене.
Основната грешка на обикновените хора е, че те мислят за интуитивното хранене по следния начин: можете да ядете всичко, по всяко време и във всякакви количества. Но това далеч не е вярно.
Това е вид хранене, което подчертава сигналите на тялото и ви учи да обръщате внимание на състоянието на глад и ситост.
В същото време степента на глад и насищане имат значение. И този подход просто ви учи да усещате тези телесни сигнали и да се фокусирате предимно върху тях, а не върху външни фактори.
Този тип хранене не предполага преброяване на калории, помага за формирането на балансирана диета, като се вслушва в желанията ви.
Експерти отбелязват, че преходът към интуитивно хранене изисква много време. Да слушаш тялото си е трудна задача, която изисква концентрация.
„Отнема време, понякога няколко месеца или дори години, за да започнете правилно да разграничавате сигналите на тялото, да различавате нуждите, какъв продукт искате да ядете. Освен това интуитивното хранене помага да се направи разлика между физиологичната нужда от енергия и психологическата нужда да се наслаждаваме на храната. Концепцията за интуитивното хранене е много интересна, но е важно да се тълкува правилно“, обобщава Наталия Круглова, специалист от Центъра по гастроентерология и хепатология към Санкт Петербургския университет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!