Ж ителите на Южна Америка от незапомнени времена изпълват живота си с различни традиции, обичаи и ритуали. Всеки обред има особен смисъл и ясна цел. Някои племена са запазили своите ритуали и народни вярвания и до днес.
Митове и легенди за божествата на славяните
Маите вярвали, че раждането на дете е знак за особеното разположение на богинята на луната. Жреците избирали името на детето, изчислявали неговия хороскоп и предсказвали бъдещето. На челото на детето се прикрепяло мънисто, висящо пред очите, което то трябвало да гледа.
Също така, с помощта на дъска, вързана отпред, челото бивало удължавано и главата ставала по-плоска. Това се изисквало от каноните на красотата на маите, а също така показвало висока позиция в обществото.
Един от ужасните и кървави обреди на маите бил този на жертвоприношението, когато се принасяла човешка жертва, за да се харесат на някой бог. Изтръгвало се сърцето, а тялото се хвърляло от висока пирамида.
Инките също извършвали много религиозни и ритуални церемонии, като се подчинявали на земеделския календар или дати, посветени на живота на управляващото кралско семейство.
Празници и тържества се провеждали на централния площад на град Куско. Там се намирал и дворецът на владетеля, а след смъртта му се превръщал в светилище, където се поставяла балсамираната мумия на починалият. Новият върховен инка живеел в друг дворец, построен лично за него.
В днешно време традициите и обичаите са далеч по-безобидни.
В Перу се празнува Денят на Писко Сур. Всяка година в първата събота на февруари в страната започва празник, който включва състезания, панаири и концерти. Основната тема е „най-елегантният коктейл в Латинска Америка“, приготвен на базата на гроздова водка писко. В деня на празника по улиците се раздават безплатно коктейли.
Чудесен начин за туристите да се запознаят с вкуса на тази напитка. След дегустацията започва мащабен празник. Хората искрено се забавляват, танцуват, пеят. Ако искате да бъдете част от този празник, отидете в южната част на страната, където ви очаква най-грандиозният спектакъл.
Венецуелците имат интересна шега помежду си, която е странна за другите испаноговорящи нации. Думата “mañana“, която означава утре, се използва от местните жители постоянно. Няма значение кога искате да се срещнете с някого, уговорката е за “ mañana“. След 15 минути, след ден или след месец – всичко е “mañana“.
Венецуелците се отнасят лекомислено към тези неща: закъснението за среща, за работа и за влака е в реда на нещата там. Автобусите пристигат по-късно от графика, магазини, кафенета и болници отварят със закъснение. Дори учителите в училище не бързат да влязат в класната стая.
Индианското племе Сатере-Маве от амазонската джунгла имат странна традиция за тийнейджърите. Подрастващите момчета трябва да носят плетени ръкавици, пълни с мравки куршуми. Тези, които са били ухапани от тези насекоми, казват, че усещането е все едно са простреляни в ръката. А младежите от племето трябва не само да го издържат, но и да изпълнят десетминутно хоро с мравуняци в ръцете си. Според традицията това показва дали от момчето ще излезе истински мъж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!