П ървата индийска космическа мисия за изследване на Слънцето ще бъде стартирана на 2 септември, съобщи Ройтерс, позовавайки се на Индийската организация за космически изследвания.
India sets September launch date for mission to study the sun https://t.co/MashzGgQmm pic.twitter.com/yDj65AghqK
— Reuters (@Reuters) August 28, 2023
Неочаквано: Индийският луноход отчете 70 °C на южния полюс на Луната
Публикацията в платформата "X" (Тwitter), идва дни след като Индия се превърна в първата страна, приземила космически кораб на неизследвания Южен полюс на Луната.
„Адитя-L1" (Aditya-L1), първата космическа слънчева сонда на Индия, има за цел да изследва слънчевите ветрове, които могат да причинят смущения на Земята и обикновено се наблюдават като "полярни сияния".
Астрономите "чуват" небесния хор за първи път
Корабът, кръстен на думата за слънце на хинди, ще бъде изстрелян от основния космодрум на страната в Шрихарикота с помощта на индийската тежкотоварна ракета носител "PSLV", която ще измине около 1,5 милиона километра, каза космическата агенция.
"Общото време за пътуване от изстрелването до "L-1" (Точката на Лагранж) ще отнеме на "Адитя-L1" около четири месеца", каза Индийската организация за космически изследвания в публикация в Екс.
"Индия се разходи по Луната!": "Чандраян-3" с първи стъпки по лунната повърхност
Правителството предвиди еквивалента на около 46 милиона щатски долара за мисията през 2019 г.
Индийската организация за космически изследвания не предостави официална актуализация на разходите и не отговори на обаждането за коментар.
Индия има репутация на страна с успешни космически изстрелвания въпреки ниските разходи. Бюджетът за последната лунна мисия на страната се равняваше на около 75 милиона щатски долара – това е по-малко от бюджета на холивудския космически трилър „Гравитация“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!