А ко с напредването на възрастта ви се струва, че преодоляването на настинката отнема цяла вечност, не си въобразявате. След безбройните сблъсъци с вируси и чужди патогени, с напредването на възрастта защитата на имунната ви система започва да отслабва. Това може да доведе до по-дълго време за възстановяване след нараняване или заболяване.
"Имунитетът ви е в своя пик през юношеството, а около 20-30-те години имунната система започва да бъде по-малко енергична и активна", казва д-р Тами Лундстрьом, старши вицепрезидент и главен медицински директор в Trinity Health. С напредването на възрастта това може да окаже реално влияние върху здравето ви, казва тя, и е основна причина, поради която възрастните хора са по-податливи на рак и тежки заболявания.
Има обаче стъпки, които можете да предприемете, за да забавите влошаването на състоянието. Ето как да подсилите имунитета си с напредването на възрастта.
Как имунитетът ви намалява с възрастта
С напредването на възрастта имунната система става по-неефективна, защото няколко линии на защита започват да намаляват, обяснява д-р Даян Цимерман, специалист по алергология, астма и имунология в Stony Brook Medicine.
Мислете за лимфоцитите като за специалните части на имунитета. Тези бели кръвни телца са важни в борбата с инфекциите, възпаленията и заздравяването на рани. Т-клетките са вид лимфоцити, които действат като първа линия на защита срещу чужд нашественик, като унищожават него и всички анормални клетки, които например са били превзети от вирус или са се превърнали в ракови. В-клетките са друг вид лимфоцити, които отговарят за производството на антитела. Макрофагите са вид бели кръвни клетки, които поглъщат бактерии и унищожават всички увредени клетки.
С възрастта тези клетки започват да функционират по-неефективно. Клетките могат да се забавят повече, за да реагират на идваща заплаха или да пренебрегнат увредени или заразени клетки - което улеснява развитието на рак или микроби в организма. Ваксините, които изискват имунен отговор, също са по-малко ефективни с напредването на възрастта, въпреки че стават още по-важни, за да помогнат на тялото ви да се предпази от болести. А тимусната жлеза, която произвежда бели кръвни клетки, се свива и отслабва с времето.
Намаляването на нивата на хормоните по време на перименопаузата и менопаузата също допринася за намаляването на имунитета. Репродуктивните хормони като прогестерона помагат за потискане на възпаленията, докато естрогенът се свързва с повишен брой антитела. Липсата на тези хормони е свързана с по-малък брой Т- и В-клетки, както и с повишен риск от инфекции.
Как да подсилите имунната си система
Добрата новина е, че има начини да подсилите имунитета си с напредването на възрастта. Те включват:
Осигурете си достатъчно сън. Разбира се, това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, особено по време на перименопаузата и менопаузата, когато горещите вълни и хормоналните промени могат да попречат на съня ви. Но сънят дава възможност на имунната система да се възстанови, тъй като хормоните на стреса намаляват, когато спим и позволяват на имунните клетки да си свършат работата. Загубата на сън и безсънието могат също така да засилят възпалението, което увеличава риска от развитие на хронични заболявания като сърдечни болести и диабет.
Понижаване на стреса. Хроничният стрес потиска имунния ви отговор и в крайна сметка може да доведе до увеличаване на възпалението. Той може да бъде свързан и с намаляване на броя на белите кръвни клетки в организма, което затруднява борбата с инфекциите.
Упражнения. Макар че упражненията технически са форма на стрес, тъй като предизвикват повишаване на нивата на кортизола, те всъщност са добър вид стрес, казва д-р Цимерман. Стресът от упражненията всъщност може да укрепи имунната ви система и да я направи по-устойчива.
Хранете се здравословно. Д-р Лундстрьом препоръчва да се консумират ястия, богати на листни зеленчуци, като същевременно се ограничават червеното месо и рафинираните въглехидрати. Хранителните вещества в богатите на растения диети например подхранват "добрите" бактерии в червата ви, които могат да стимулират имунната активност. Те могат да действат и като антиоксиданти за защита на здравите клетки и да създават повече антитела. Косвено здравословното хранене намалява риска от заболявания, които допълнително отслабват имунната система, като затлъстяване и диабет тип 2.
Бъдете в крак с актуалните ваксинации. При застаряваща имунна система и двамата експерти подчертават необходимостта да се поддържат актуални ваксинации. Възрастните хора може да се нуждаят от по-висока доза или адюванти (съставка, която може да предизвика по-силен имунен отговор), така че имунната система да реагира по-добре на ваксинацията.
Помислете за хранителни добавки. Ако решите да приемате хранителни добавки (а винаги е добре да се консултирате с доставчика на здравни услуги, преди да започнете да приемате нова добавка), д-р Цимерман препоръчва да приемате препоръчителното количество витамин D, който е от съществено значение за имунитета. "Основите са наистина важни. Няма нищо фантастично или хапче за имунитет, което да помогне. Хранете се добре, спете добре, поддържайте течностите, правете физически упражнения и си поставяйте ваксини", казва тя. "Всички те действат синергично, за да ви направят по-здрави."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!