В сички имаме способността да мислим и разсъждаваме и повечето смятаме, че го правим правилно. Всъщност, ако попитаме някого на улицата дали има добро критично мислене, той категорично ще каже да.
Хората се доверяваме на нашите знания и умения, за да не се оставяме да бъдем манипулирани. Голяма част от населението обаче развива това, което познаваме като псевдокритично мислене. Тоест имат изключително доверие в мнението си и го защитават като абсолютна истина.
Такива хора не допускат противоположни възгледи, опростяват реалността, не знаят как да дадат аргументи, когато им се противоречи и завършват в повечето случаи с детски избухвания, когато загубят търпение. Добрата новина е, че „да мислим добре“ е умение, което всички можем да научим.
За целта е важно първо да проверим дали имаме добро критично мислене. Затова нека анализираме следните точки и да бъдем честни със себе си, когато признаваме дали прилагаме или не всяка от тях.
1. Осъзнавате, че понякога вашите концепции или вярвания не са точни и ги коригирате
Хората прекарват много години, приемайки определени факти за даденост, докато изведнъж не открият информация, която им противоречи. Притежаването на критично мислене означава откриване на нашите грешни схващания и тяхното коригиране и изчистване. Колкото и поразително да ни се струва, тази постъпка не е нещо, което всеки може да направи.
Някои хора не могат да отхвърлят просто ей така своето погрешно вярване. Това се отразява на тяхната самооценка и представа за себе си, така че те ще прибягват до всякакви психологически трикове, за да продължат да защитават първоначалните си идеи. Колкото и да са остарели.
2. Искате да знаете как мислите и ако е нужно, да „мислите по-добре“
Да помислете за това как мислите изглежда като много сложна задача. Въпреки това, развитието на самосъзнание за собственото мислене ни позволява да разсъждаваме, да решаваме и да действаме по-ефективно. Само онези, които са способни да се запитат как разсъждават, могат да открият пристрастия, предразсъдъци и ирационални вярвания.
3. Обичате да водите разговори, в които другите мислят различно
Имате ли търпението да говорите с някой, който мисли различно от вас? Чувствате ли се застрашени, като общувате с човек, който показва вярвания, които са противоположни на вашите? Наличието на критичен подход ни позволява да можем да водим разговори, в които обръщаме внимание на възгледи, различни от собствените.
Понякога е обогатяващо да водим дебати с личности, които ни предоставят нови данни.
4. Вие сте любопитни и любознателни
Критичният мислител е човек с отворен ум и безпристрастност, който търси доказателства. Той е любознателен и винаги се опитва да бъде добре информиран, като взима предвид гледните точки на другите хора, за да преразгледа собствените си убеждения.
5. Толерирате неяснотата и несигурността
Светът не е черно-бял, не всичко се основава на абсолютни истини и не винаги е лесно да имаме бързи реакции при неочаквани обстоятелства. Критичният поглед знае и разбира, че реалността е пълна с нюанси, несигурна е и не е лесно да се предвидят или дават незабавни решения на големи предизвикателства.
Още от автора:
Осем стратегии как да контролираме гнева
Съвети за справяне с емоционалното хранене
Булка, шаферка, кума... Как да изберем идеалната визия за сватба
Ревността – къде е границата между здравословното и обсебващото?
Как възрастта влияе на зачеването
Четири причини той да не иска да те запознае със семейството си
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
6 вредни навика, които ви пречат да успявате
Защо е важно да приемаме достатъчно протеин за деня
Как да се справим с прилошаването през горещите летни дни
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!