Има нещо специално в метеоритите, които се сблъскват със Земята
Източник: iStock/Getty Images

Г оляма част от това, което учените знаят за ранната Слънчева система, е получено от метеорити – древни скали, които пътуват в Космоса и оцеляват след огненото си навлизане в земната атмосфера, пише sciencealert.

Сред метеоритите един вид, наречен въглеродни хондрити, се отличава като най-примитивен и дава уникален поглед към зараждането на Слънчевата система.

Въглеродните хондрити са богати на вода, въглерод и органични съединения. Те са „хидратирани“, което означава, че съдържат вода, свързана в минералите на скалата – компонентите на водата са заключени в кристалните им структури. Много изследователи смятат, че тези древни скали са изиграли решаваща роля в доставянето на вода на ранната Земя.

Преди да се сблъскат със Земята, скалите, които пътуват в Космоса, обикновено се наричат астероиди, метеори или комети – в зависимост от техния размер и състав. Ако парче от някой от тези обекти стигне до Земята, то се превръща в „метеорит“.

От наблюденията на астероиди с телескопи учените знаят, че повечето от тях са богати на вода и имат въглероден състав. Моделите предвиждат, че повечето метеорити – повече от половината – също трябва да са въглеродни. Но по-малко от 4% от всички метеорити, открити на Земята, са такива. Защо тогава има такова несъответствие?

Къде са въглеродните хондрити?

В изследване, публикувано в списание Nature Astronomy на 14 април 2025 г., екип от учени се опитва да отговори на този вековен въпрос: Къде са всички въглеродни хондрити?

 

Мисии за връщане на проби

Именно желанието да се изучат тези древни скали стои в основата на последните космически мисии за връщане на проби. Мисиите OSIRIS-REx на NASA и Hayabusa2 на JAXA промениха значително представите на учените за примитивните, богати на въглерод астероиди.

Метеоритите, които се намират на Земята, са изложени на въздействието на дъжд, сняг и растителност, което може значително да ги промени и да затрудни анализа. Затова мисията OSIRIS-REx се отправи към астероида Бенну, за да вземе непроменена проба. Това позволи на учените да изследват състава на астероида в най-чистия му вид.

По подобен начин, пътуването на Hayabusa2 до астероида Рюгу осигури непокътнати проби от друг, също толкова богат на вода астероид.

Заедно, тези мисии дадоха възможност на планетарни учени като мен да изследват девствени, крехки въглеродни материали от астероиди – пряк прозорец към градивните елементи на нашата Слънчева система и произхода на живота.

 

 

Пъзелът с въглеродните хондрити

Дълго време учените предполагаха, че земната атмосфера филтрира въглеродните отломки.

Когато даден обект навлезе в атмосферата, той трябва да издържи на огромно налягане и високи температури. Въглеродните хондрити обикновено са по-слаби и трошливи от другите метеорити, така че просто имат по-малък шанс да оцелеят.

Обикновено метеоритите започват пътуването си, когато два астероида се сблъскат. Това създава куп фрагменти с размери от сантиметър до метър. Тези „трохи“ се движат из Слънчевата система и понякога достигат до Земята. Ако са по-малки от един метър, се наричат метеороиди.

Метеороидите са твърде малки, за да бъдат открити с телескоп, освен ако не са на път да ударят Земята и астрономите имат късмет.

Но има и друг начин учените да изучават тази популация – и така да разберат защо метеоритите, които достигат Земята, имат толкова различен състав.

Мрежи за наблюдение на метеори и огнени кълба

Нашият екип използва земната атмосфера като детектор.

Повечето метеорити, които достигат повърхността, са миниатюрни – с размер на песъчинка. Но понякога падат и по-големи тела, с диаметър до няколко метра. Изчислено е, че около 5000 метрични тона микрометеорити падат на Земята всяка година. А между 4000 и 10 000 по-големи метеорита (с размер на топка за голф или по-големи) също достигат повърхността – това са повече от 20 на ден.

Благодарение на цифровите камери денонощните наблюдения на небето вече са достъпни и ефективни. Евтините, високочувствителни сензори и автоматизираният софтуер позволяват да се следят големи участъци от небето за ярки проблясъци, сигнализиращи навлизането на метеорити в атмосферата.

Изследователските екипи анализират тези данни в реално време с помощта на автоматизирани алгоритми – или с отдаден докторант, търсещ ценна информация.

Екип от учени управлява две глобални системи: FRIPON – френска мрежа със станции в 15 държави; и Глобалната обсерватория за огнени кълба – проект на същия екип, стоящ зад австралийската Мрежа за пустинни огнени кълба.

Какво показват наблюденията?

С помощта на свободно достъпни данни аз и моите колеги анализирахме траекториите на близо 8000 удара, регистрирани от 19 мрежи в 39 държави.

Сравнявайки всички удари, регистрирани в атмосферата, с тези, които стигат до повърхността като метеорити, можем да определим кои астероиди произвеждат фрагменти, достатъчно здрави да оцелеят по време на пътуването – и обратно: кои създават слаби материали, които не достигат Земята.

Слънцето изпича скалите

С изненада установихме, че много астероидни фрагменти дори не стигат до атмосферата. Нещо започва да унищожава слабите материали още в Космоса. Въглеродните хондрити, които не са особено издръжливи, вероятно се разпадат от термичен стрес при близки до Слънцето орбити.

Когато тези хондрити се приближават до Слънцето и след това се отдалечават, температурните колебания причиняват пукнатини в тяхната структура. Този процес ефективно премахва слабите, хидратирани камъни от популацията на обекти в близост до Земята. Оцелелите след този процес трябва да преминат и през атмосферното изгаряне.

Само между 30% и 50% от тези фрагменти издържат преминаването през атмосферата. Обектите с орбити, доближаващи ги до Слънцето, са по-издръжливи и така оцеляват по-лесно – затова наблюдаваме т.нар. пристрастие към оцеляването.

В продължение на десетилетия учените смятаха, че атмосферата е основната причина за липсата на въглеродни метеорити. Но нашето изследване показва, че голяма част от селекцията се случва още в Космоса.

Какво следва?

Бъдещи научни постижения ще помогнат да се потвърдят тези открития и да се определи по-добре съставът на метеоритите. Учените трябва да подобрят способността си да засичат обекти малко преди да навлязат в атмосферата, както и да моделират по-точно процеса на разрушаване по време на падането.

И накрая, бъдещи изследвания могат да предложат нови методи за определяне на състава на метеорите чрез анализ на техния цвят.

 

На интервю за работа: - Може ли да работите под напрежение? - Разбира се! Живея с тъщата от три години.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

Проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

България Преди 7 минути

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват

След побоя на момче в подлез на метростанция: Какви мерки взеха срещу насилието

След побоя на момче в подлез на метростанция: Какви мерки взеха срещу насилието

България Преди 20 минути

По думите на майката, потърсен за съдействие, охранител е казал "не се занимавайте, ще набият и вас"

<p>Шокиращо признание на Кание Уест за сексуална връзка с братовчед му</p>

Кание Уест с шокиращо признание за кръвосмесителна връзка в детството

Свят Преди 52 минути

Рапърът сподели смущаващи детайли от детството си преди излизането на новата му песен "Братовчед"

СГС дава ход на делото срещу Петър Петров - Еврото

СГС дава ход на делото срещу Петър Петров - Еврото

България Преди 54 минути

Прокуратурата поиска от съда да бъде издадена европейска заповед за арест на Петров

От Нови Сад до Страсбург с велосипед – и обратно с овации и фойерверки

От Нови Сад до Страсбург с велосипед – и обратно с овации и фойерверки

Свят Преди 1 час

Сръбските студенти отидоха с велосипеди до Страсбург, за да търсят подкрепа от ЕС

Кърваво руско нападение в Днепропетровска област, жертви и ранени

Кърваво руско нападение в Днепропетровска област, жертви и ранени

Свят Преди 1 час

Агресорът удари Марганец с дрон камикадзе, заяви Сергий Лисак

Борис Елцин: Човекът, който свали СССР и създаде Русия на Путин

Борис Елцин: Човекът, който свали СССР и създаде Русия на Путин

Свят Преди 1 час

На 23 април се навършват 18 години от смъртта на първия руски президент

СЗО съкращава персонала си

СЗО съкращава персонала си

Свят Преди 1 час

Всички регионални служби ще бъдат засегнати в различна степен

Марина от Hell’s Kitchen: Не е задължително всеки да се интересува от история и да знае кой е Наполеон (ВИДЕО)

Марина от Hell’s Kitchen: Не е задължително всеки да се интересува от история и да знае кой е Наполеон (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Тя разкри какви са плановете ѝ след предаването, как се намира любовта в кухнята и какви бяха трудностите през изминалите месеци

Дженифър Лопес ще изнесе концерти в Турция през юли

Дженифър Лопес ще изнесе концерти в Турция през юли

Любопитно Преди 2 часа

Световноизвестната певица ще зарадва почитателите си със свои изпълнения в Анталия и в Истанбул

Сам Алтман на 40: Пътят от тийнейджър хакер до изпълнителен директор на OpenAI

Сам Алтман на 40: Пътят от тийнейджър хакер до изпълнителен директор на OpenAI

Любопитно Преди 2 часа

В епохата на ChatGPT Алтман не просто създава продукти – той оформя самите параметри на бъдещето ни

Излагат тялото на папа Франциск за поклонение в базиликата "Свети Петър"

Излагат тялото на папа Франциск за поклонение в базиликата "Свети Петър"

Свят Преди 2 часа

Базиликата ще остане отворена до полунощ в дните на поклонението

В памет на папа Франциск: метростанция в Буенос Айрес ще бъде преименувана

В памет на папа Франциск: метростанция в Буенос Айрес ще бъде преименувана

България Преди 2 часа

Споменатата метростанция се намира в близост до катедралата в Буенос Айрес

Шофьор помете тийнейджър край Плевен, след което избяга

Шофьор помете тийнейджър край Плевен, след което избяга

България Преди 3 часа

Роднините на момчето познават шофьора

Министерството на външните работи на Украйна отправя предупреждение към Китай

Министерството на външните работи на Украйна отправя предупреждение към Китай

Свят Преди 3 часа

Йевген Перебинис е изразил "сериозна загриженост относно фактите, свързани с участието на китайски граждани във военните действия срещу Украйна"

<p>🕊️ Отбелязваме Светла сряда</p>

Отбелязваме Светла сряда – почитаме паметта на двама свети мъченици

Любопитно Преди 3 часа

Тя се убедила, че Бог, в когото вярва мъченикът, е истински и Той прави дивните чудеса за Своите почитатели.