Ч увствате махмурлук след само чаша вино? Е, в такъв случай вероятно сте над 44 години. Едно от последните изследвания на Станфордския университет предполага, че хората след тази възраст остаряват до степен, в която молекулярни промени в тялото им могат да доведат до намаляване на регулацията на имунната система, бъбречната функция и способността за абсорбиране на алкохол и кофеин.
(Видеото по-горе: Учените разработват гел срещу махмурлук)
Затова и се предполага, че ако усещате предстоящо главоболие след една чаша, то до голяма степен това се дължи и на годините.
"Няма много информация за това в литературата. И действително е трудно да се направи научно изследване върху махмурлука и връзката с възрастта. Най-вече защото е трудно да се измерят, тъй като разчитат преди всичко на субективна информация относно това как се чувства човек след консумация на алкохол", казва д-р Даниел Пулестън, асистент по имунология в Медицинския факултет на Икан, планината Синай пред New York Post.
"Все още не разбираме достатъчно добре причинните фактори, които го провокират. Разбира се, наясно сме с някои от тях - като съдържанието на алкохола в кръвта и времето, в което той се задържа в организма. Но наличието на възпалителни маркери в кръвта също е свързано с тежестта на махмурлука, което предолага, че имунната система на човек също има своята роля за него".
Всъщност, когато пием алкохол, например бира, стомахът и червата метаболизират част от алкохола, но по-голямата част от него се разгражда от черния дроб.
Изследванията показват, че с напредването на възрастта именно функцията на черния дроб намалява. Водата в телата ни намалява, губим и повече мускулна маса и тези процеси предполагат, че в кръвта ни остава по-висока концентрация на алкохол. Според Пулестън обаче, не толкова намалената ни способност да го разграждаме, колкото реакцията ни към този процес, влияе върху тежестта на махмурлука.
"Чрез алкохола приемаме реактивни оксиданти, които могат да причинят увреждане на тъканите и възпаления, а антиоксидантните ни системи стават по-малко ефективни с всяка година. Така те всъщност влияят", коментира той. По-високите нива на възпалителни протеини в кръвта също са свързани с по-тежък махмурлук. По-възрастните хора често имат хронично ниско ниво на възпаление, което също влияе.
Извън чисто биологичните процеси, съществуват и доста противоположни проучвания, които сочат, че това доколко пиян се чувства човек (в състояние, наричано "субективно опиянение") е по-добър показател за нивото на махмурлук, отколкото концентрацията на алкохол в кръвта.
Вероятно това обяснява и защо дори отчитайки количеството консумиран алкохол и годините, някои пиещи са по-толерантни към него и по-малко чувствителни към болката с напредване на възрастта. За други, състоянието може да е по-проблемно, дори когато не пият толкова често и са в средна възраст, просто защото имат съпътстващи фактори като приемане на лекарства, които ги правят по-чувствителни, например.
Всичко това идва на фона на изследвания, оспорващи дългогодишното схващане, че лекото до умерено пиене може да е нещо добро.
"С всеки ден научаваме все повече как алкохолът може да бъде много по-вреден, отколкото предполагахме. Преди смятахме умереността за добра, но сега има много доказателства, че дори и умерена консумация може да е вредна за мозъка и клетките на човек", казва д-р Мария Тороела Карни, професор по медицина и палиативна медицина в компанията Northwell Health.
Да се каже е лесно, но да се направи е трудно, наясно е тя с идеята за отказване от алкохола.
"Алкохолът има и социални плюсове, защото може да обединява хората. Когато празнувате, се наслаждавайте, но в същото време помнете, че той може и да бъде изключително вреден за вас", заключва д-р Карни.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!