Е два ли има човек, който да не е попадал поне веднъж на някоя конспиративна теория, свързана със загадъчния Орден на илюминатите. Много хора вярват, че това е организация с огромна власт, която старателно крие своята дейност в пълна тайна. Според привържениците на конспиративните теории, много политици, бизнесмени и световноизвестни знаменитости са илюминати. Каква всъщност е истинската история на това тайно общество?
Създаването на Ордена на илюминатите
Тайната организация е основана на 1 май 1776 г. в Бавария от професора по църковно право и практическа философия Адам Вайсхаупт и двама негови студенти. Тъй като повечето му колеги от университета в Инголщат не подкрепяли неговите либерални и прогресивни възгледи, вдъхновени от идеите на Просвещението, той решил да създаде орден, в който всеки свободомислещ човек е добре дошъл. Първоначално, организацията носела друго име - Съюзът на перфектибилистите. Вайсхаупт, обаче, бързо се отказал от него и на няколко пъти прекръстил тайното общество (едно от имената, които измислил, било Орденът на пчелите), преди да се спре на окончателния вариант.
🎵 The Illuminati brings all the boys to the yard, and they're like, my conspiracy's better than yours 🎵
— National Geographic (@NatGeo) May 20, 2020
ahem—Meet the 18th-century thinker that inspired two centuries of conspiracy theories https://t.co/wwV9fKZ8ZA
Целта на илюминатите била изграждането на рационално общество
Противоречията по въпроса какво точно са искали да постигнат илюминатите продължават и до днес. За едно нещо, обаче, историците са единодушни – тайното общество подкрепяло идеите и ученията на Просвещението. Организацията искала да популяризира рационалното мислене и научните факти. Известни са думите на Вайсхаупт, според когото тогавашната система „кара хората да живеят в плен на политически и религиозни предразсъдъци.“ В същото време илюминатите искали „да освободят хората, да култивират социалните добродетели и да постигнат състояние на морално равенство, преодолявайки препятствията, които парите и властта непрекъснато издигат“, добавя Вайсхаупт.
Не всеки можел да влезе в Ордена на илюминатите
Орденът на илюминатите представлявал организация на богати и успешни мъже с добро образование и безупречна репутация. В нея нямали право да членуват жени и евреи. Кандидатите за присъединяване към тайното общество трябвало да отговарят и на още един важен критерий – да не са на повече от 30 години. Илюминатите смятали, че по-възрастните хора са твърде консервативни. На първата среща на ордена, проведена през 1776 г. в Инголщат, присъствали петима души – всичките от местния университет. Организацията се разраснала бързо и скоро броят на членовете й достигнал 2000. Сред тях имало много лекари, юристи, политици и интелектуалци.
An Illuminati conspiracy theory captured American imaginations in the nation’s earliest days—and offers a lesson for now https://t.co/N7JgmeX8Rc
— TIME (@TIME) September 25, 2020
Йерархията на илюминатите
Първоначално, йерархичният ред в Ордена на илюминатите се състоял от три „нива на просвещение“. Членовете на тайното общество били разделяни на начинаещи, минервали и просветени минервали (символът на ордена е бухалът на Минерва – римската богиня на мъдростта). Само няколко години след основаването на организацията, един от нейните членове – барон Адолф фон Книге, който преди това бил масон, реформирал системата и въвел 13 ранга, групирани в три класи. Новият йерархичен ред бил базиран на този на Ордена на масоните. Онези, които успеели да достигнат най-високото ниво, постигнали т. нар. „философско просвещение“ и получавали титлата „крал“.
Седем конспирации, които търсачката на Google показва
Илюминатите били предадени от един от своите членове
Орденът на илюминатите приключил своето съществуване едва около десет години след основаването си. Основната причина за това е един от членовете на организацията и близък съмишленик на фон Книге – Йозеф Уцшнайдер. Тъй като фон Книге напуснал илюминатите след разногласия с Вайсхаупт, Уцшнайдер написал писмо до херцогинята на Бавария, в което разкрил тайните на ордена. Очаквано, херцогинята предала писмото на своя съпруг. Той на свой ред издал декрет, с който забранил създаването на тайни общества без разрешението на властите. На следващата година обявил Ордена на илюминатите за незаконен, а през 1787 г. членуването в организацията станало престъпление, което се наказва със смърт. По този начин официално бил сложен краят на тайното общество, макар че според много конспиративни теории то продължава да съществува и в наши дни.
Does the Illuminati control the world? Maybe it’s not such a mad idea | Julian Baggini https://t.co/lEUG6cRBAp
— The Guardian (@guardian) February 14, 2018
Първите конспиративни теории се появили още в края на 18-ти век
През 1797 г. физикът и математик Джон Робисън публикувал книгата „Доказателства за конспирация“. В нея той твърди, че представители на илюминатите са се внедрили в редиците на масоните и са помогнали за избухването на Великата френска революция. Въпросната книга достигнала до американския президент Джордж Вашингтон, който бил масон. След като я прочел, той написал писмо, в което обяснил, че илюминатите изобщо не представляват подобна заплаха и твърденията в книгата са силно преувеличени. Това, обаче, не попречило на конспиративните теории, свързани с тайното общество, да продължат да се радват на сериозна популярност. И до днес има много хора, които вярват, че илюминатите са влиятелно общество, опитващо се да създаде нов световен ред – макар че няма никакви реални доказателства, подкрепящи това твърдение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!