Н езависимо дали сте майка, която си стои вкъщи, работеща майка, нова майка, опитна майка, майка на едно дете или майка на няколко деца, прегарянето, или т. нар. "бърнаут", може да засегне всички ни. Обичайно е за майки от всякакъв етап да изпитват истинско майчинско прегаряне, независимо дали вашите деца са вкъщи с вас 24/7, или в детска градина/училище.
Има си дори такъв термин - "майчински" бърнаут
Става дума за емоционалното и физическо изтощение, което чувствате от хроничния стрес на родителството. Всички сме го изпитвали - колкото и да спиш, винаги си уморен... винаги има нещо друго. Човек губи мотивацията и страстта си. И много важно уточнение - прегарянето не е продължение на депресията. Можете да бъдете в омагьосания кръг на бърнаут, но не и депресирани.
Освен това е съвсем нормално - не се чувствайте виновни - еднотипното ежедневие, в което хранене, смяна на пелени, грижи за детето - от подсичане до настинки, активностите, домакинските задължения в продължение на седмици, дори месеци, оказва своето влияние. В новия епизод на "Ох, на мама! Podcast" две майки на по две деца (и то с малка разлика във възрастта) - главният редактор на Ohnamama.bg Наталия Такова-Мазгарева и Деляна Славова също споделят точно това.
Как да се справим?
Сред най-успешните тактики са:
- Разпознайте причините за стрес
За да предотвратите натрупването на стрес до точката на кипене, важно е да разпознаете какво причинява най-хроничния стрес и може да ви разклати. Важно е да предотвратите натрупването на стресови фактори, като идентифицирате ежедневните „източвания“ или области от живота, които ви съсипват, и правите малки промени в нещата, които можете да контролирате - те допринасят за по-положително възприемане на живота. Намерете здравословен начин за управление на стреса, който работи за вас, и се уверете, че децата ви виждат, че го правите. Кажете им, че като се грижите за себе си, можете по-добре да управлявате чувствата си и ги насърчете също да се стремят към това да могат да релаксират и да се грижат за емоционалното си състояние. Децата ни гледат всичко, което правим, и се учат от начина, по който се справяме.
- Намерете хора, които ви мотивират и поддържат
Намирането на хора, които могат да се намесят и подкрепят, може да допринесе много за вашето благополучие. Това може да са любими хора, членове на семейството, добър приятел, съседи или други, които чувствате близки. Лицензираният брачен и семеен терапевт Кристен Аркет, казва, че чудесен начин да „направите малка крачка към изграждането или възстановяването на мрежа за подкрепа е като установите контакт с хората в ежедневието си.
Поканете някой да ви прави компания следващия път, когато направите нещо за себе си. След като имате хора, на които можете да разчитате, няма да се чувствате неудобно да поискате помощ. Независимо дали имате нужда от помощ за новороденото, помощ с дребни неща вкъщи, помощ с грижата за децата или просто възможност да си вземете почивка, хората, които са близо до вас, с радост ще се намесят, за да намалят някои от тежестите, които идват с майчинството.
- Отделете време за грижа за себе си
По-често чувстваме, че светът се върти около нашите деца. Дейности след училище, здравословна храна, безкрайно пране, качествено време заедно, време за игра - списъкът наистина никога не свършва. Но къде се вписва свещеното време за мама във вече претъпкания график?
Грижата за себе си може да изглежда различно за всеки. Въпросът е, че определяте време само за себе си, за да се отпуснете, да си поемете въздух и да се заредите. Някои прости предложения са да се разходите навън, да прочетете книга на слънце, да си пуснете подкаст, да се отпуснете във ваната или да си позволите парче шоколад, което не е нужно да споделяте с децата. Грижата за себе си не трябва да е скъпа или да отнема много време, стига да пълни душата ви.
А ако графикът ви е претъпкан, добре е буквално да планирате част от грижата за себе си в рутината си. Събудете се преди децата, отпуснете се, след като са се настанили за нощта, или разчитайте на партньора си, за да си починете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!