А ко отпуската ви тепърва предстои и все още не сте решили как да организирате почивката си, тази статия ще ви даде ценна информация за ползите и недостатъците от избора на организирана екскурзия, Airbnb и семеен хотел.
- Организирана екскурзия
Преди ерата на мобилните телефони и широкия достъп до интернет, това беше един от най-честите избори, дори и до близки дестинации като съседна Турция и Гърция. На пазара имаше много голям брой агенции, които предлагаха пакети за различни дестинации и отнемаха товара от търсене на полети, хотели и трансфери. Също така преди масово се организираха екскурзии с автобус, които предлагаха по-ниска цена, но за сметка на дължината и комфорта на пътуването.
Днес, поради различни социо-икономически фактори, много хора предпочитат да организират почивките си сами и не прибягват до услугите на агенции. И все пак, има различни ситуации, в които изборът им е за предпочитане.
Предимства:
- Потвърдена дата и ангажираност с всички детайли по пътуването.
- Възможност за пътуване сами, ако нямаме компания.
- Подходящи при далечни дестинации и такива, които имат известни ограничения като визи.
- Добър избор за места, които изискват посещения на много различни точки и това би направило индивидуалната организация много сложна.
- Културни и исторически места, за които пътешественикът ще има полза от екскурзовод, за да научи повече интересна информация.
- Труднодостъпни природни места, до които няма организиран обществен транспорт.
- Предвидимост и яснота кога и къде ще се проведат различни мероприятия, хранене и свободно време.
- Компания и част от група, повече сигурност при непредвидени ситуации.
- Тази опция е също подходяща и за еднодневни пътувания в страната, за които човек може да се запише в последния момент и срещу малка сума и никаква лична организация да посети интересни места през почивните дни.
Недостатъци:
- Датите, видът транспорт и програмата са фиксирани, така че липсва гъвкавост.
- Необходим е депозит, който при промяна в плановете може да изгори.
- Често програмата е претъпкана от дейности и пътуване и това прави екскурзията уморителна.
- На късмет е дали групата, с която се пътува, ще бъде от приятни хора, с които дори могат да се формират приятелства, или по-скоро дразнители.
- Съобразяване с другите пътници при взимане на решения.
- Не е подходяща за ефективна почивка заради бързия темп, строгата програма и липсата на достатъчно свободно време.
Моите лични впечатления от този вид почивки са смесени, защото зависи каква е целта на пътуването и какво е качеството на предлаганата услуга от агенцията. Пътувала съм на организирана екскурзия в Чехия, Гърция, Германия, Австрия, Унгария и САЩ. От тези дестинации единствената, която за мен би била много трудно осъществима без агенция, е САЩ. Това е така поради многото организация и документация по пътуването, дългите полети, големите разстояния в страната и трудната достъпност на много от тях с обществен транспорт. Турът, който направихме през 2018-та година, включваше природни феномени като Големия каньон, Долината на смъртта, Националния парк Йосемити с огромните секвои и възстановка на градче в пустинята Мохаве от периода на Дивия Запад. Типичната туристическата страна на пътешествието беше маркирана от знакови градове като Лос Анджелис, Лас Вегас и Сан Франциско. Ако планирате такава мащабна екскурзия, най-добрият начин да оползотворите времето и финансите си е с организиран тур.
- Airbnb
Основана едва през 2008-ма година, Airbnb бързо се налага като достойна алтернатива на престоя в хотели по целия свят. Може да се каже, че тази компания прави революция в начина на пътуване, като позволява повече гъвкавост и възможност на хора с по-ниски доходи да осъществят мечтаното пътуване.
Предимства:
- Голям онлайн портал, който позволява търсене и проучване на апартаменти, къщи, вили и стаи за престой в цял свят. Всичко това на едно място, изисква се само регистрация, която е безплатна.
- Лесно сортиране по рейтинг на домакина, жилището и близостта до туристически обекти. Това прави избора при непозната дестинация много по-лесен.
- Комуникация с домакина – изпраща се запитване за конкретните дати и евентуални допълнителни въпроси. Въз основа на отговора и колко лесно протича общуването, човек може да прецени дали му допада организацията.
- Подходящо за кратки и бюджетни пътувания.
- Добър избор за пътувания до европейски градове и столици, които държат високи цени на хотели.
- Подходящо за пътуване сами или с любим човек.
- Когато наемането на апартамент в страната или чужбина е желателно, с Airbnb има по-голяма изгода в съотношението цена-качество, сравнено с традиционни хотели.
- Липса на структура и програма – тъй като обикновено няма включено изхранване и допълнителни услуги, пътуващите имат свободата да организират времето си както пожелаят.
Недостатъци:
- Тъй като организацията в голяма степен зависи от домакина, това може да повлияе негативно, тъй като услугата се предлага от един човек.
- Липса на персонал и услуги като почистване на стаята, закуска, упътвания, предложения за добри ресторанти и малкоизвестни забележителности.
- Лична организация на транспорта – разучаване на автобуси, метро, такси, често ходене на дълги разстояния в търсене на конкретно място или спирка.
- Ограничени ресурси за посещаване на всички забележителности – за разлика от организираните екскурзии, при самоорганизиран престой в Airbnb най-вероятно няма да успеете да видите всички забележителности заради времеви и логистични съображения.
- Не е най-добрият избор за далечни дестинации на различни континенти, особено ако английският език не е широко използван на даденото място.
- Не е особено подходяща опция при посещаване на повече от едно населено място.
Използвала съм Airbnb за кратък престой във Франция и Испания и като цяло съм доволна от услугата и предоставената база. При пътуването ми до Тулуза, Франция бях сама и този вид престой се оказа подходящ за случая, тъй като наех стая и се възползвах от съветите и насоките на докаминята – момиче на моята възраст. Престоят в цял апартамент в Испания беше удобен и на добра цена за самия център на един от най-популярните туристически градове – Барселона. Airbnb е много подходящ избор за така наречените „city breaks“ (кратки пътувания до известни градове в Европа на достъпна цена).
- Семеен хотел
Това е много популярна опция в България за почивки на морето, в планината и за селски туризъм. Преди бумът на ризортите, семейният хотел беше предпочитана опция за лятна вакания в страната.
Ползи:
- Малък хотел, в който летуващите се възползват от лично отношение, по-малко шум и активности в сравнение с големи хотели с анимации, големи групи и много стаи.
- По-добра цена в сравнение с веригите хотели и стимулиране на малкия бизнес.
- Балансирана комбинация от свободно време, уютна база, включена закуска и почистване на стаята.
- Удобна, домашна обстановка и добър избор при труднодостъпни планински местности или отдалечени села.
- Подходящ за самоорганизирана почивка, контакт директно с хотела без посредници.
Недостатъци:
- Понякога базата е износена и не отговаря на снимките в интернет.
- Липсата на достатъчно персонал може да повлияе на качеството на услугата.
- Ограничен избор на храна и еднотипна храна.
- Поради липсата на уреден транспорт на много от местата, за които типично се избира семеен хотел, е важно той да е в близост до желаната забележителност (плажа, центъра и др.) Ако това не е така, престоят може да създаде дискомфорт.
- Липса на удобства като спа съоръжения, басейн или ресторант като част от почивната база.
Моите впечатления от семейни хотели са предимно от Черноморието, малки населени места, както и от Закинтос, Гърция и са доста смесени. Цялостното изкарване зависи в голяма степен от гостоприемството на собствениците и адекватната база и поддръжка на мястото. Добър вариант за самоорганизирана лятна почивка в определен бюджет, както и за семейство.
Надявам се тези съвети да ви бъдат полезни при организирането на предстояща или бъдеща ваканция и да направите най-добрия избор за дълго чаканата отпуска. Ако статията ви е била полезна, споделете я, за да достигне до повече хора.
Още от автора:
5 книги, които ще променят живота ви
8 стъпки, с които ще намерите нови приятели
„Ученик на живота“ и след бала и студентството – отплаща ли се постоянното саморазвитие
Приятел до живот или пък не? Как да изградим здрави отношения
За многообразието от избори и цената на свръхконсуматорството
Пролетното почистване-ритуал за привличане на изобилие и нови възможности
Шестото чувство: Ето как ни предпазва от беди и ни насочва в правилната посока
Принципи за щастлив брак от 60-те години на миналия век
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!