И мам една мечта.
Три думи, в които цяло едно поколение намира утеха и вдъхновение да се бори за своята свобода.
Мечтата на Мартин Лутър Кинг се превръща в мечта на милиони хора, които в него виждат достоен водач.
Той е човекът, успял да спечели уважението на цялата американска нация, и да пречупи стереотипите за разделението на расова основа.
Лутър Кинг е имал смелостта и дързостта да се опълчи на една система, изграждана с векове.
Дипломатичният подход и умереността в изказванията му спечелват поддръжници не само сред представителите на афроамериканското население, а и сред бялата раса.
Лутър Кинг е притежавал умението да кара хората да го слушат с часове. Имал е незаменимия талант да подбира думите си по такъв начин, че дори и най-дребното съмнение у неговия събеседник да изчезне.
На 1 декември 1955г. Роза Спаркс, тъмнокожа жена, прекарва цяла нощ в ареста, защото отказва да отстъпи мястото си в автобуса на бял мъж.
Това събитие дава началото на автобусния бойкот в Монтгомъри. В продължение на 381 дни афроамериканците отказват да използват обществения транспорт, което води до много парични загуби.
В крайна сметка мирният протест, чийто водач е Лутър Кинг, се увенчава с успех. В безизходицата Върховният съд на САЩ отменя законите за сегрегация в обществения транспорт.
А това е само началото.
В следващите години Лутър Кинг посещава Индия, където изучава делото на Махатма Ганди и той става негов източник на вдъхновение.
След завръщането си в САЩ Мартин Лутър Кинг продължава със своите мирни протести за правата на афроамериканското население, които привличат все повече привърженици.
Едни от най-важните законодателни промени, които предизвикват мирните демонстрации на Лутър Кинг, са Акта за граждански права от 1964г. и Акта за право на гласоподаване от следващата година.
През 1963г. Лутър Кинг организира Похода към Вашингтон, който се превръща в една от най-масовите демонстрации за времето си.
В него се включват известни личности като Хари Белафонте, Синди Поатие и Марлон Брандо.
Само година след изнасянето на прословутата си реч, озаглавена „Имам една мечта”, Лутър Кинг е удостоен с Нобеловата награда за мир.
На 4 април 1968г. символът на борбата за правата на афроамериканците е убит, докато е на посещение в Мемфис, Тенеси.
Лутър Кинг е прострелян, докато стои на балкона в стаята си в мотел Лорейн, където е отседнал. Смъртта му разтърсва целия свят, а на погребението му присъстват около 300 000 души.
Мартин Лутър Кинг е първият чернокож, за когото американски президент обява национален траур.
Джон Люис, който е член на Камарата на представителите на САЩ, казва: „Когато видиш нещо нередно и нечестно, трябва да имаш моралната нагласа да кажеш и да направиш нещо. Д-р Кинг ни вдъхнови да правим точно това”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!