Л егендата на културизма и актьорското майсторство Арнолд Шварценегер разкри източниците си на протеини, след като стана 80% веган. 75-годишният бивш губернатор на Калифорния, който тежи 113 килограма и консумира 250 грама протеин дневно, отдавна е смятан за връх на физическата форма и постиженията.
През последните години той е изключил по-голямата част от месото от диетата си, като го е заменил с растителни протеини като леща, салата и вегетариански бургери.
В априлския епизод на подкаста Arnold's Pump Club той каза: "За протеини основните ми продукти са яйца, сьомга и пилешко месо.
"Но все по-често ям вегетариански бургери с леща и боб".
Месните продукти съставляват едва 20 процента от това, което консумира.
Thank you for being a fan! https://t.co/hWqTKWlj3d
— Arnold (@Schwarzenegger) June 13, 2023
"Сутрин след тренировка обикновено ям овесени ядки с гръцко кисело мляко или мюсли", казва Шварценегер.
"За обяд винаги ям салата, понякога с бургер на растителна основа или може би със сьомга или пилешко месо. Друг път е с омлет или омлет.
"За вечеря винаги ям супа. Обичам да ям леко за последното си хранене.
Проучване от 2022 г., проведено сред 2000 участници, показва, че от 2020 г. насам 10 до 15% от тях са се определили като вегетарианци или вегани.
Резултатите от изследването, проведено от учени от Канзаския държавен университет, показват, че 8 процента от участниците са вегани, 6 процента - вегетарианци, а 12 процента - предимно вегетарианци, известни още като флекситарианци.
Глобалната компания за пазарни проучвания Ispos изчислява, че в момента в САЩ има 9,7 милиона вегани.
В Обединеното кралство около 2 милиона британци, т.е. три процента от нацията, се определят като вегани, според проучване на благотворителната организация за защита на правата на животните Viva! Проучването сочи, че половината от населението на Обединеното кралство е намалило консумацията на месо.
Най-голямата разлика между източниците на белтъчини от животински и растителен произход е наличието на "пълноценни" белтъчини. Пълноценните белтъчини съдържат всички девет незаменими аминокиселини, докато непълноценните белтъчини съдържат само някои от тях.
Към тях спадат млякото, свинското, говеждото и телешкото месо, яйцата, птичето месо и рибата. Въпреки че повечето от тези източници са животински продукти, соевите храни, като тофу, са алтернативи на растителна основа.
Arnold Schwarzenegger didn't just rely on his physique to win the biggest bodybuilding competition.
— Netflix (@netflix) June 9, 2023
Arnold is now on Netflix. pic.twitter.com/0iT2eHGrWc
Препоръчителното дневно количество протеини в храната за възрастни е 0,8 грама на килограм телесно тегло или малко над 7 грама на всеки 20 килограма. За 140-килограмов човек това се равнява на около 50 грама протеин на ден.
Водещи кардиолози класират 10-те най-популярни диети по отношение на здравето на сърцето (обърнете внимание, вегани!)
Анна Тебс, регистриран диетолог в Обединеното кралство и диетолог от компанията за хранителни комплекти Green Chef, казва, че много хора, които ядат месо, консумират повече от препоръчителното количество протеини на ден.
"Месоядците често консумират над един път и половина повече от препоръчителното количество протеини", казва тя.
Това може да доведе до неблагоприятни последици за здравето, като например увеличаване на теглото.
Например едно проучване в списание "Клинично хранене" установи, че наддаването на тегло е значително свързано с диети, при които вместо въглехидрати се прилагат протеини.
Получаването на протеини от източници като червено месо може също така да увеличи риска от някои заболявания.
Проучване от 2018 г. в списание European Heart Journal установи, че консумацията на червено месо за дълги периоди от време увеличава количеството на триметиламин N-оксид (ТМАО) в организма - химикал, генериран от червата, който увеличава риска от сърдечни заболявания.
Същото проучване показва, че намаляването на консумацията на червено месо обръща тези ефекти.
Като намалите консумацията на месо, можете да намалите шансовете си да получите сърдечно заболяване или диабет - каза г-жа Тебс.
Г-жа Тебс препоръча безмесни продукти като ядки, боб, грах, зърнени храни и бобови растения като високопротеинови варианти за заместване на месото.
Сейтанът например е растителен заместител на месото, който съдържа около 20 грама протеини на три унции порция, според данни на Министерството на земеделието на САЩ.
Създаден е с витален пшеничен глутен, основният протеин в него, който му придава дъвчаща текстура, имитираща месото.
За сравнение, същата порция треска съдържа 15 грама, а сьомгата - 17 грама.
Освен това соевият протеин може да се намери в храни като тофу, темпе, едамаме и соево мляко, което го прави универсален вариант на растителна основа.
Един преглед на 35 проучвания установи, че приемът на соя намалява LDL (лошия) холестерол и повишава HDL (добрия) холестерол. Това може да доведе до по-нисък риск от сърдечни заболявания, инсулт и инфаркт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!