Н ай-големият в света експериментален реактор за ядрен синтез беше открит в Япония в петък. Технологията е в начален стадий, но e смятана от някои за отговор на бъдещите енергийни нужди на човечеството.
Ядреният синтез се различава от деленето - техниката, използвана в момента в атомните електроцентрали, чрез сливане на две атомни ядра вместо разделяне на едно.
JT-60SA: World's largest nuclear fusion reactor powers up in Japanhttps://t.co/HYad6ICxBr
— Interesting Engineering (@IntEngineering) December 4, 2023
Целта на реактора JT-60SA е да проучи осъществимостта на термоядрения синтез като безопасен, широкомащабен и свободен от въглерод източник на чиста енергия - с повече генерирана енергия, отколкото се влага в производството й.
Шестетажният реактор, разположена в хангар в Нака северно от Токио, се състои от съд "токамак" с формата на поничка, който съдържа завихряща се плазма, нагрята до 200 милиона градуса по Целзий.
Това е съвместен проект между Европейския съюз и Япония и е предшественик на големия си брат във Франция, изграждащия се Международен термоядрен експериментален реактор (ITER).
Крайната цел и на двата проекта е да се принудят водородните ядра вътре да се слеят в един по-тежък елемент, хелий, освобождавайки енергия под формата на светлина и топлина и имитирайки процеса, който протича вътре в Слънцето.
Изследователите от ITER, който е надвишил бюджета си, изостава от графика и е изправен пред големи технически проблеми, се надяват да постигнат светия граал на технологията за ядрен синтез, нетната енергия.
First Images of Japan's new nuclear fusion reactor (JT-60SA)
— Wolf of X (@tradingMaxiSL) December 2, 2023
JT-60SA is a remarkable achievement in the field of fusion energy. It is the largest and most advanced superconducting tokamak* in the world, and it aims to study the physics of fusion and support the international… pic.twitter.com/hXbVrsrq2X
Сам Дейвис, заместник-ръководител на проекта за JT-60SA, каза, че устройството ще „ни доближи до термоядрената енергия“.
„Това е резултат от сътрудничеството между повече от 500 учени и инженери и повече от 70 компании в цяла Европа и Япония“, каза Дейвис при откриването в петък.
Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон каза, че JT-60SA е "най-модерният токамак в света", като нарече началото на операциите "крайъгълен камък в историята на термоядрения синтез".
„Ядреният синтез има потенциала да стане ключов компонент за енергийния микс през втората половина на този век“, добави Симсън.
За разлика от деленето, термоядреният синтез не крие риск от катастрофални ядрени аварии - като тази, наблюдавана във Фукушима в Япония през 2011 г. - и произвежда много по-малко радиоактивни отпадъци от сегашните електроцентрали, казват неговите представители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!