Р азнообразието от растителни и животински видове в световен мащаб е изключително. Човешките дейности обаче оказват голям натиск върху околната среда и водят до измиране на някои видове. Сред основните заплахи са изчезването на природни местообитания, прекомерната експлоатация, чуждите видове, изменението на климата, както и замърсяването.
Фотограф засне уникален момент: бой между две мишки в метро
На срещата на върха за дивата природа, която се провежда тази седмица в Индия, ще бъдат обсъдени и нови мерки за защита на ягуара, пише "Би Би Си".
Шест държави вече представиха своите планове за защита на редкия вид. През XX век популацията на ягуарите силно намалява, което става причина редица държави да предприемат мерки.
Животните, които правят повече секс от вас (СНИМКИ)
Въпреки че съществуват закони за защита на ягуарите в почти всички страни, в които се среща, заплахите продължават. Сред тях са и обезлесяването, и бракониерството.
Ягуарът е сред най-дълго живеещите котки, но учените срещат доста трудности в проследяването в естествената му среда.
Конвенцията за миграционните видове е международно споразумение, което има за цел опазване на мигриращите видове.
Включването на ягуара в него ще помогне на държавите да опазят голяма част от местата, които обитава.
Колко рисковани са пешеходните сафарита в Африка
Целта всъщност е животните да могат да се движат по коридорите между различните държави. Това ще предотврати изолацията, която на практика води до изчезване.
Ягуарите се срещат в Южна и Централна Америка. Големи популации има в Мексико (полуостров Юкатан), Белиз, Хондурас, Гватемала и Коста Рика и Бразилия. Най-характерните местообитания за тях са тропическите джунгли, но също и засушливи места, обрасли с храсталаци.
В превод от местните езици "ягуар" означава "убиец, повалящ жертвата си само с един скок". Това е третата по големина котка в света след тигъра и африканския лъв.
Ягуарите обикалят джунглата в търсене на едър дивеч, изполвайки острото си зрение. Зениците на очите им са елипсовидни и при слаба светлина фокусират по-бързо от кръглите. Светлоотразителен пласт връща светлината към ретината и усилва зрението им почти двойно.
Сред предложенията, които ще бъдат обсъдени по време на срещата, е и защитата на азиатския слон. Бозайникът влиза в списъка на застрашените видове заради загуба на местообитание, бракониерство, отравяне.
60% от азиатските слонове, които живеят в Индия, кръстосват териториите и на съседни страни като Бангладеш, Бутан, Мианмар и Непал. Преминавайки обаче през международни граници, биват изправени пред редица заплахи.
Сред останалите видове, за които се препоръчва предприемане на мерки за най-високо ниво на защита, са океанската акула, както и антиподският албатрос.
Тринадесетата среща на Конференцията на страните за дивата природа се провежда в Гандинагар, Гуджарат, от 15 до 22 февруари, посочва още "Би Би Си".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!