В наши дни хората са убедени, че пътят към дълъг живот в добро здраве започва с 10 000 крачки на ден.
За мнозина, свикнали с по-заседнал начин на живот, това условие е трудно постижимо, изисква усилия и го поставят под съмнение.
Чрез анализ на данни от десетки хиляди хора на четири континента, събрани от 15 изследвания, екип учени достига до по-приемливо число - оптималното движение за деня изисква около 6000 крачки, и то в зависимост от възрастта на човека, писа електронното издание "Сайънс алърт".
Шест неща, които да правите, за да живеете по-дълго
Епидемиологът Аманда Палух от университета на Масачузетс в Амхърст и екипът ѝ изследвали повече от 2000 американци на средна възраст и установили, че поне 7000 крачки на ден намаляват риска от преждевременна смърт с 50 до 70 на сто.
След това екипът разширява проучването, като анализира данни от вече публикувани изследвания в тази област. Последният им мета-анализ включва информация от здравните досиета на 47 471 възрастни от Азия, Австралия, Европа и Северна Америка.
Да седим по цял ден е смъртно опасно
Учените установяват, че 25 на сто от хората, които ходят най-много всеки ден са с 40-53 на сто по-слабо застрашени от преждевременна смърт от 25-те на сто, които ходят най-малко.
За възрастни на и над 60 години рискът се занижава при 6000-8000 крачки дневно. При повече ходене рискът от преждевременна смърт не намалява.
По-младите хора могат да правят и по-малко крачки на ден, но не са намерени и доказателства, че биха живели по-дълго, ако на ден изминават над 8000 -10 000 крачки.
Половинчасова интензивна физическа активност на ден може да е изключително благоприятна за хората, които седят по-дълго време. Тренировките при възрастните хора поддържат мозъка, сърцата и костите.
Резултатите от изследването са публикувани в "Лансет. Пъблик хелт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!