И наградата Оскар отива при … По-малко от две седмици преди американската Академия за кинематографично изкуство и наука да раздаде най-престижните отличия в киноиндустията, фаворитите вече съвсем ясно се откроиха.
Номинациите за Оскар 2022: Най-добрите в киното в битка за най-престижните награди
Наградните церемонии, предшестващи церемонията в Долби Тиътър, тази година отчетливо показаха продукциите и актьорите с най-голям шанс да получат престижните статуетки на 27 март. Отличията Златен глобус, на Гилдията на актьорите, Изборът на критиците, както и БАФТА се смятат за важен индикатор за успех при определянето на носителите на Оскар. Те показват продукциите, ползващи се с най-голямото одобрение на кинодейците. Членовете на актьорската гилдия, например, са най-голямата група в Академията за кинематографично изкуство и наука, която гласува.
Безспорни фаворити тази година са уестърнът “Силата на кучето”, продуциран от стримийнг платформата Netflix и неговата новозеландска режисьорка Джейн Кемпиън. Това пролича още през януари, когато започна наградният сезон с връчването на Златен глобус. Продукцията спечели в двете най-важни категории - за най-добър филм-драма и за най-добър режисьор.
Това се повтори и на наградите Изборът на публиката, както и на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, смятани за еквивалент на Оскар. Джейн Кемпиън също беше отличена с голямата награда на Гилдията на режисьорите в САЩ в категорията “най-добър режисьор на пълнометражен филм”.
Така новозеландката сериозно се приближава към заветната награда Оскар, която веднъж вече ѝ се изплъзна - тя беше номинирана през 1993 г. за най-добър режисьор за филма “Пианото”. Почти двадесет години по-късно Джейн Кемпиън отново е в очакване на най-престижното киноотличие. Ако спечели сега, то тя ще бъде едва третата представителка на нежния пол от 93 години, отличена с Оскар за режисьорските си умения - професия, смятана за запазена територия за мъжете, които продължават да бъдат доминиращи.
Джейн Кемпиън обаче е първата дама, която има честта два пъти да бъде сред претендентите за приза за най-добър режисьор на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.
Джейн Кемпиън спечели голямата награда на американската Гилдия на режисьорите
Нейният филм "Силата на кучето", в който участват Бенедикт Къмбърбач, Кирстен Дънст, Коди Смит-Макфий и други, има общо 12 номинации за Оскар.
Миналата година “Земя на номади” на режисьорката Клои Чжао спечели Златен глобус, отличията Изборът на критиците за най-добър филм и режисура, както и признанието на Гилдията на режисьорите. Освен това взе четири награди БАФТА, сред които и тази за най-добър филм. На церемонията за Оскарите "Земя на номади" грабна статуетките за най-добър филм, режисьор и актриса в главна роля, като имаше шест номинации.
Като фаворити в тазгодишната надпревара за киноотличията на американската Академия за кинематографично изкуство и наука в категориите за най-добър актьор в главна роля и за най-добър актьор в поддържаща роля се открояват съответно Уил Смит за “Методът Уилямс” и нечуващият Трой Коцур за “CODA: Дете на глухи родители”.
Смит безапелационно победи конкурентите си за Златен глобус, наградите на Гилдията на актьорите, Изборът на критиците и БАФТА. В “Методът Уилямс” той се превъплъщава в ролята на бащата на тенисистките Серена и Винъс - Ричард Уилямс, успял да изведе дъщерите си до върховете на световния тенис.
Трой Коцур пък обра статуетките за най-добър актьор в поддържаща роля на церемониите на Гилдията на актьорите, Изборът на критиците и БАФТА. Той е първият нечуващ актьор, отличен с тези награди. Ако спечели и Оскар, ще стане вторият глух актьор в историята с това отличие. В “CODA: Дете на глухи родители” Коцур е в ролята на баща с увреден слух, чиято дъщеря е връзката на семейството с външния свят. Фамилията е изправена пред сериозна дилема, когато момичето трябва да вземе решение дали да остане при родителите си или да замине на учи далеч.
“CODA: Дете на глухи родители" спечели водещата награда за най-добър актьорски състав във филмовите категории на американската Гилдия на актьорите. Продукцията е номинирана за Оскар и в категорията за най-добър филм.
Безспорна фаворитка за отличието на Академия за кинематографично изкуство и наука за най-добра актриса в поддържаща роля е младата Ариана ДеБоуз за ролята си в “Уестсайдска история” на Стивън Спилбърг. Тя спечели всички отличия от началото на наградния сезон - Златен глобус, приза на Гилдията на актьорите, Изборът на публиката и БАФТА.
Съвсем неясна обаче е ситуацията при дамите, борещи се на Оскар за най-добра актриса в главна роля. Номинираните са Джесика Частейн за “Очите на Тами Фей”, Оливия Колман за “Непознатата дъщеря”, Пенелопе Крус за “Паралелни майки”, Никол Кидман за “Да бъдеш Рикардо” и Кристен Стюарт за “Спенсър”.
Джесика Частейн взе отличията на Гилдията на актьорите и Изборът на критиците. Златният глобус пък отиде при Никол Кидман. Наградата БАФТА беше присъдена на Джоана Сканлън за "След любовта", която не е сред претендентите за Оскар.
Японският филм “Карай колата ми” на режисьора Рюсуке Хамагучи се очерта като най-силната чуждоезична продукция с реален шанс за Оскар. Той е номиниран и в категорията за най-добър филм. Драмата “Карай колата ми” беше отличена със Златен глобус, Изборът на критиците и БАФТА.
“Енканто” на филмовата компания “Дисни” доминира пред конкурентите си в категорията за най-добра пълнометражна анимация. Продукцията беше отличена със Златен глобус, БАФТА и Изборът на критиците.
Церемонията за наградите Оскар ще бъде на 27 март в Долби Тиътър в Лос Анджелис, а изненади винаги са възможни...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!