0

П родължавам с велики забравени българи и техните постижения.

"И ние сме дали нещо на света": Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 2)

„И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 1) 

Този път ще ви запозная с Елисавета Вазова – жената с първата художествена изложба в България; първият български илюзионист – Ник Дим Кос; Константин Фотинов, който е създател на първото българско списание и Иван Богоров, който пък е създал първия български вестник.

Великите българи не се изчерпват само с тези, които ви представям в поредица от няколко статии, те са много повече и заслужават да бъдат помнени.

Тук искам да отворя една скоба и да направя леко отклонение. Велики българи обаче са и тези, които правят добро без никой да разбира, а за тях, за съжаление, няма как да разкажа, тъй като нямам представа кои са. Величието не е само в изобретяването на радиото, създаването на първия вестник или покоряването за първи път на някой връх, величието се изразява най–вече в делата, които вършим ежедневно и в добрините, които правим, точно когато никой не ни гледа.

  • Елисавета Консулова – Вазова

Елисавета се ражда в град Пловдив през 1881 г. в семейството на Георги Консулов и Ана Хаджипеньова. Баща ѝ е виден предприемач, съратник на Васил Левски и председател на революционния комитет в Пазарджик. Елисавета има три сестри и двама братя. От малка показва силен интерес и влечение към изкуството и природата. Тя е особено запленена от растенията и най–вече от цветята, които често присъстват в нейните творби, и може да се каже, че са един вид неин почерк.

Родителите на Елисавета забелязват нейния талант и я записват да учи в училище по рисуване, като тя завършва успешно класа на живеещия в България чешки художник Ярослав Вешин и след това започва да преподава изобразително изкуство на малки деца. Скоро след това талантливата млада художничка се среща с Борис Вазов, братът на Иван Вазов и се влюбва в него. Известно време пазят връзката си в тайна. Любопитен факт за Борис Вазов е, че той помага на Иван Вазов като писар на романа „Под игото“.

С много лишения и упорит труд тя спестява пари за собствено ателие, като за нея е характерно, че започва да рисува рано сутрин още с първите слънчеви лъчи.

Първата си изложба Елисавета прави през 1919 г. в София, а след нея и няколко в различни държави в Европа. Сред нейните творби има дори портрети на Иван Вазов и Стоян Михайловски.

Елисавета е много дейна и в други сфери на изкуството – превежда голяма част от приказките на братя Грим, организира различни театрални постановки за възрастни и деца и много други дейности, свързани с изкуството.

Нейният брат Стефан Консулов прави забележителен пробив в науката на световно ниво и по–конкретно в борбата с маларията. Методът му е известен и признат в целия свят.

Елисавета Вазова умира през 1965 г., като зад гърба си има успешни изложби, множество картини, две прекрасни деца и стабилен и изпълнен с любов брак. Тя е ярък пример за всяка жена, която иска да съчетае кариера и семейство. Понякога това е възможно, стига да знаем как да балансираме между двете.

  • Ник Дим Кос

Рожденото име на първия български илюзионист е Никола Димитров Коцев. Той се ражда в София през 1901 г. Една неочаквано съдбовна среща запалва интереса на младия Никола към илюзиите и магическите номера. Гастролираща трупа има нужда от показване на правилния път и точно бащата на Никола ги упътва, в знак на благодарност те им показват няколко магически трика, от които малкото момче е абсолютно зашеметено и очаровано. Така се ражда и неговата страст към това интересно и магично изкуство.

Първоначално младият Никола е бил помощник на баща си, който е усвоил някои трикове с карти, но впоследствие се оказва много по–добър от него. Макар често да са му се присмивали за тази негова страст, той не се отказва от своята мечта. Постепенно започват да го канят като гост на различни събития и затова се счита за първия български илюзионист. Той дори работи в почти цяла Южна Америка, най–вече в Аржентина.

Благодарение на спестените от него пари семейството му се връща отново в България. Негова запазена марка е и номерът „Дамата във въздуха“, при който успява да задържи една жена във въздуха за неопределен период от време.

През пролетта на 1983 г. легендата на българския илюзионизъм и неин основоположник умира.

  • Константин Фотинов

Константин Георгиев Фотинов е създателят на първото българско списание. Той е роден около 1800 година в Самоков в семейството на абаджията Георги. Бабата на Константин – Фота, е била много ерудирана жена и постоянно му е разказвала различни приказки и му е чела много книги, от където и той самият се запалва по литературата. Точно и това е една от причините той да се захване с просветна дейност – неговата любов към книгите, словото и всичко, което може да се „нарисува“ с думи. Дори в Смирна, днешен Измир, Константин основава българо-гръцко училище, в което се преподава по нови методи, които според него биха дали по–добри резултати.

Обикаляйки различни краища из Османската империя, Фотинов забелязал как всеки район си има собствен вестник или списание. От там му дошла идеята да основе и първото българско списание, което имало енциклопедичен и будителски характер. Той искал да даде основни знания на своите читатели по математика, биология, география и всичко, което смятал, че може да им бъде полезно и интересно.

Така през 1842 г. в Смирна излиза първият пробен брой на първото българско списание. Две години по късно списанието е напечатано отново и подобрено и вече съдържа 16 страници. В списание „Любословие“, Фотинов разказва за видни българи, за различни български легенди, предания и традиции.

За съжаление през 1846 г. идва краят на списанието. Едни твърдят, че е по финансови причини, други, че Османската империя е наложила сериозна цензура, която и да е причината, населението остава разочаровано, защото това списание е било тяхната врата към познанието в едни смутни и тежки времена.

  • Иван Богоров

Щом говорим за първото българско списание, няма как да пропуснем и първия български вестник, който е дело на Иван Богоров. Той се ражда през 1818 г. в Карлово в семейството на Дона и Андрей Богорови. Както виждате, това се случва около 18 години след рождението на Константин Фотинов. Близки са и годините на издаване на списанието и вестника. Когато спира издаването на списание „Любословие“ всъщност излиза първият брой на вестник „Български орел“ – първият български вестник. Това се случва в Лайпциг.

Вдъхновен от Фотинов, Богоров създава вестника с идеята вътре да има новини за българските общества из империята и Европа, както и интересни исторически и географски факти за целия свят. Богоров издава още няколко вестника, списания, статии. Освен това е бил защитник на чистото слово и е бил един истински деен човек що се отнася до просвета и книжовност.

Иван Богоров умира на 1 ноември 1892 г., дата която след години е обявена за ден на народните будители.

Още от автора:

Абагар – какво пише в първата българска книга

Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък

Седем от най-странните и красиви книжарници по света

Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия

Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло

Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври

Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета

Четири позабравени, но велики български постижения

„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба

В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?

Семейство Булгари от Корфу – потомци на последния български цар преди падането на България под турско робство

Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?

Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"

Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев

Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C

Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време

Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул

Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга

Древна и красива България: Античният град с име на богиня

Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина

Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети

„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско

Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби

Тайните на Белоградчишките скали

Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет

Чудесата на България: Ивановски скални църкви

Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска

Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?

Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“

Мистериите на траките: Казанлъшката гробница

Владетел или бог - кой е Мадарският конник?

Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари

Тихото гнездо на една кралица в България

Вила Армира - мистерия и изящество от римско време

Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи

Еленската базилика – останки от някогашно величие

Асеновата крепост - самотният страж на Родопите

Там, където земята свършва и започва морето (СНИМКИ)

Масонското очарование на Португалия

Столицата на императриците - от пустош до величие

От малка селска църква до средновековен шедьовър

Пет забележителности, които да не пропускате в Портофино

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо&nbsp;Тръмп е кошмар за Германия</p>

Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия

Свят Преди 1 минута

Завръщането на Тръмп в Белия дом и задаващите се парламентарни избори в Германия повдигат много въпроси за посоката, в която ще поемат отношенията между Вашингтон и Берлин

Арестуваха шофьор на автобус, ударил шамар на ученик в Пловдив

Арестуваха шофьор на автобус, ударил шамар на ученик в Пловдив

България Преди 12 минути

Десетокласникът и негови приятели замеряли превозното средство със снежни топки

<p>&quot;Те идват от подземния свят, от затворите и арестите&quot;</p>

Доналд Тръмп обяви война на мигрантите в Колорадо

Свят Преди 31 минути

"Те идват от подземния свят, от затворите и арестите, от лудниците и психиатричните клиники", каза Тръмп

<p>&bdquo;Никога не съм виждал такава природна сила&ldquo;</p>

Бедствието в Лос Анджелис: Пожарникар изгуби дома си в огъня

Свят Преди 42 минути

"Никога не съм виждал такава природна сила"

При акция в Пловдив: Иззеха вейпове и желирани бонбони с наркотици

При акция в Пловдив: Иззеха вейпове и желирани бонбони с наркотици

България Преди 49 минути

Проверени са 159 търговски обекта и питейни заведения, арестувани са 24 души

<p>Каква е причината за пожарите в Лос Анджелис</p>

Каква е причината за пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 50 минути

Полицията не изключва и умишлен палеж

Руският "сенчест флот" - незаконен и опасен

Руският "сенчест флот" - незаконен и опасен

Свят Преди 51 минути

Около хиляда руски кораба от т.нар "сенчест флот" са кръстосвали Балтийско море миналата година

Украйна нанесе сериозни удари по няколко руски области

Украйна нанесе сериозни удари по няколко руски области

Свят Преди 1 час

При атаките са били повредени най-малко две фабрики

"Възраждане" и МЕЧ няма да подкрепят правителство с мандат на ГЕРБ-СДС

"Възраждане" и МЕЧ няма да подкрепят правителство с мандат на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Това заявиха депутати от двете формации в НС

<p>Почина главният равин на Турция (СНИМКА)</p>

Почина главният равин на Турция

Свят Преди 1 час

Той си отиде на 85-годишна възраст

Сбъдната мечта: Клиенти на кръчма са спасени след петдневен снежен капан

Сбъдната мечта: Клиенти на кръчма са спасени след петдневен снежен капан

Свят Преди 1 час

Веригата супермаркети Aldi успя да изпрати доставки, включително за „недостиг на червено вино“

<p>Мистериозен &bdquo;призрачен&ldquo; остров изчезна край Азербайджан</p>

Мистериозен „призрачен“ остров изчезна край Азербайджан

Любопитно Преди 1 час

Парчето суша се появило край бреговете на Азербайджан след изригването на кален вулкан в началото на 2023 г. Но до края на 2024 г. той почти е ерозирал

,

Изгубен музикален фрагмент отпреди 500 години най-накрая може да бъде чут

Любопитно Преди 1 час

Записът е открит в полето на страница, прикрепена към книга, която сама по себе си е от историческо значение

<p>5 звезди, които са&nbsp;<span style="color:#ff0000;"><strong>милиардери</strong></span></p>

5 звезди, които са милиардери

Любопитно Преди 1 час

Някои звезди използват успеха си, за да изградят бизнес империи, които им носят невероятни богатства

Камион се преобърна край Пловдив, шофьорът е в болница

Камион се преобърна край Пловдив, шофьорът е в болница

България Преди 1 час

Алкохолната му проба е отрицателна

<p>Изненада! Хората светят в тъмното</p>

Хората светят в тъмното, но светлината е твърде слаба, за да я видим

Любопитно Преди 2 часа

Известно е, че живите организми светят благодарение на един хитър трик, наречен биолуминесценция