М илиони хора по света, страдащи от хронична кашлица, биха могли да облекчат досадните симптоми посредством ново лечение, пише "Би Би Си".
Идва ли краят на борбата с вечния сопол
Проучванията сочат, че към днешна дата близо 10% от възрастните в световен мащаб имат подобни симптоми. Основателна причина за това обаче липсва.
Някои страдат десетилетия наред. А към момента ефективно лечение няма.
След 6-месечна употреба на електронна цигара жена получи....
По този повод изследователи от университета в Манчестър решават да проведат клинично изследване. Оказва се - след прилагането му симптомите на пациентите значително намаляват.
Какво представлява то и какви са обещанията
Новото лекарство носи името Гефапиксант (Gefapixant, MK-7264). Експертите назначават 12-седмична тест терапия на общо 253 мъже и жени от САЩ и Великобритания, напълно здрави, но страдащи от хроничното заболяване от близо 15 години.
Не сте подозирали за тези свойства на индийското орехче
Преди приемането на лекарството пациентите са кашляли средно около 24-29 пъти за час.
Част от хората са приемали плацебо. Медикаментът е бил даван на всички по два пъти дневно в продължение на 84 дни. Дозите, които са приемали обаче (7,5 mg, 20 mg или 50 mg) не са им били оповестявани.
След 12-седмичното лечение пациентите твърдят, че кашлицата им е намаляла до близо 11 пъти на час.
Изследователите отбелязват, че тези, които приемат плацебо, също са отчели намаляване на симптомите - до 18 пъти на час.
Вирусите и грипът идват. Как да подсилим имунната си система
Според един от ръководителите на изследването, проф. Джеки Смит от университета в Манчестър, доста от хората, страдащи от хронична кашлица, търсят лечение поради отрицателното въздействие, което тя може да окаже върху качеството им на живот.
"До момента лекарите не бяха в състояние да помогнат. Нашето проучване обаче е безопасно, ефективно и в дългосрочен план", коментира тя.
Според нея плацебо ефектът се дължи на това, че пациентите са били наясно, че предишни проучвания с лекарството са имали положителни резултати.
Какви могат да бъдат потенциалните рискове
Общопрактикуващият лекар д-р Габриел Макалай, който ежегодно лекува стотици пациенти с кашлица, също е на мнение, че новото лечение може да помогне за пълна промяна на живота на страдащите.
Тя обаче предупреди, че ако не бъде правилно предписано, лекарството може и да навреди, както всеки друг медикамент.
"Въпросът е дали ще се използва по подходящ начин. Съществува голям риск то да бъде изписано при състояния, при които алтернативно лечение би довело до по-благоприятен изход", допълва тя.
Истината за коронавируса, колко е опасен
Специалистите съветват всеки с кашлица, продължила три или повече седмици, да потърси лекар.
Ако симптомите не стихват, това може да е показателно за редица здравословни проблеми, включително хронична обструктивна белодробна болест, от която страдат милиони хора във Великобритания. Или дори рак, пише още "Би Би Си".
35 300 души годишно във Великобритания губят живота заради рак на белия дроб, сочат данните на Cancer Research UK. Често късното диагностициране е сред основните причини. Медиците предупреждават, че основният симптом на страшната болест е хронична кашлица, въпреки че в повечето случаи пациенти с такава нямат рак.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!