От ядки до водорасли: Въглеродно-отрицателните храни, които се борят с изменението на климата
Източник: Istock

К онсумирането на храни с ниско съдържание на въглерод помага за намаляване на емисиите, но някои храни всъщност извличат въглерод от атмосферата, подобрявайки нашата планета. 

Производството на повечето храни води до емисии на парникови газове, които допринасят за изменението на климата. Тези емисии идват от множество източници, като трактори, изгарящи гориво, производство на торове и бактерии в стомасите на животните. Като цяло производството на храни отговаря за около една четвърт от човешките емисии на парникови газове.

Но има и храни, които поглъщат повече парникови газове, отколкото отделят — известни като "въглеродно отрицателни" храни. Тези храни оставят климата в по-добро състояние, отколкото са го намерили. Производството и консумацията на такива храни може да намали въглеродните емисии, а в някои случаи да възстанови екосистемите.

Когато растенията растат, те абсорбират въглероден диоксид (CO2) от въздуха, но при метаболизирането им от нас или животните, този CO2 обикновено се освобождава обратно в атмосферата. За да се справим с климатичните промени, трябва да премахнем въглерода трайно, като го съхраним в морето, в скалите, в почвата или в дърветата. Някои хранителни продукти и производствени практики вече извършват точно това.

Келп (водорасли)

Както водораслите, така и други макроводорасли абсорбират CO2 по време на растежа си. Части от тях се откъсват и потъват на дъното на океана, където част от въглерода се съхранява. За да бъдат въглеродно отрицателни, обаче, веригата за доставки на водорасли трябва да е изключително ефективна, с минимален транспорт, опаковане и обработка. Локално отглежданите водорасли имат потенциала да бъдат въглеродно отрицателни, като същевременно спомагат за възстановяването на унищожените гори от водорасли, което носи допълнителни екологични ползи.

Бактериални продукти
 

Бактериите, които окисляват метан, могат да бъдат изключително полезни, тъй като метанът е много мощен парников газ. Когато ядем тези бактерии, метаболизираме ги и освобождаваме CO2, който е по-малко вреден за климата. Продуктите, съдържащи тези бактерии, като протеинови прахове или месни заместители, могат да бъдат въглеродно отрицателни. През 2023 г. компанията Finnish Solar Foods пусна на пазара сладолед с протеин, произведен от бактерии, което показва потенциала на бактериалните хранителни продукти.

Боровинки и целина

Отглеждането на храни върху влажни торфища може да абсорбира повече въглерод, отколкото се освобождава. Боровинки и целина, отглеждани по този начин, имат потенциала да бъдат въглеродно отрицателни, ако веригите за доставки им бъдат оптимизирани. Проблемът е, че много от тези продукти често се транспортират на големи разстояния и се опаковат в пластмаса, което увеличава въглеродните им емисии.

Ядки, маслини и цитрусови плодове

Засаждането на дървета за производство на ядки и други плодове помага за съхранение на въглерод. През последните 20 години глобалната площ на дървесни ядки се е удвоила, а тези дървета поглъщат CO2. Продуктите от тези дървета имат потенциал да бъдат въглеродно отрицателни, като същевременно съхраняват въглерод за дълго време, особено ако се използват за създаване на дълготрайни дървени продукти.

Регенеративно земеделие
Регенеративните земеделски практики, като засаждане на живи плетове, могат да увеличат въглеродния запас в почвата. Например, фирмата Wildfarmed в Обединеното кралство отчита, че за всеки килограм произведена пшеница се поглъщат 1,5 кг CO2. Някои компании, прилагайки тези практики, вече твърдят, че предлагат въглеродно отрицателни продукти.

Необходимост от въглеродни етикети
Към момента е трудно да се разпознаят въглеродно отрицателните храни, но се работи по решаването на този проблем. В много държави започват да се въвеждат схеми за мониторинг и етикетиране на въглерода, които ще позволят на потребителите лесно да идентифицират тези продукти. Например в Нова Зеландия фермерите трябва да измерват емисиите си, а във Франция се планира въвеждането на национално въглеродно етикетиране.

Опазващи земята храни
Въпреки че въглеродно отрицателните храни имат голям потенциал, те ще могат да съставляват само малка част от диетата ни. Затова е важно да увеличим добивите и да намалим земеделската площ, която използваме. Един от начините да постигнем това е да заменим месото с растителни продукти, които изискват значително по-малко земя за производството на същото количество протеин. Това може да доведе до огромно възстановяване на гори и пасища, което ще премахне значителни количества CO2.

Ако преминем към диета, основана на растителни продукти, бихме могли да възстановим над 3 милиарда хектара земя и да премахнем около 8 милиарда тона CO2 всяка година. Това ще направи нашите диети въглеродно отрицателни и ще помогне на планетата да се възстанови от климатичните промени.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 1 час

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

<p>Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива</p>

Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

България Преди 2 часа

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели

<p>Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС</p>

Имотите у нас поскъпват най-много от целия ЕС

България Преди 3 часа

Цените у нас са нараснали с 18.3% през 2024 г. спрямо 2023 г

<p>Пожари взеха две жертви за денонощие в България</p>

Пожари взеха две жертви за денонощие в България

България Преди 4 часа

Един човек е пострадал, след като възпламеняване на мазнина в тиган е причинило пожар в дома му

<p>Нови солени глоби въвежда Гърция</p>

Нови солени глоби въвежда Гърция

Свят Преди 5 часа

Ако един член на семейството извърши нарушение при спиране от движение на колата, всички остават без автомобил

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп се подложи на първия си медицински преглед

Свят Преди 5 часа

Тръмп неведнъж е обвиняван в липса на откритост по отношение на здравето си въпреки огромния интерес към благосъстоянието на американския главнокомандващ

Карта на Европа от IX в.

12 април: Византийски император нахлува в България

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Ето така би изглеждала Украйна, ако бъде разделена по примера на Берлин след Втората световна война (картата е генерирана с изкуствен интелект ChatGPT)

Предложение: Украйна да бъде разделена като Берлин след Втората световна война

Свят Преди 6 часа

„Почти може да се направи така, че да прилича на това, което се случи с Берлин след Втората световна война, когато имаше руска зона, френска зона, британска зона и зона на САЩ“

<p>След трагедията със Сияна: протест в Телиш, затварят пътя</p>

След трагедията със Сияна: протест в Телиш, затварят пътя

България Преди 6 часа

Протестиращите ще се съберат в центъра на селото. От там шествие ще потегли към кръстовището на пътя Плевен – Луковит, където движението ще бъде блокирано

Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Лазаровден е! Какво повелява традицията...

Любопитно Преди 7 часа

Днес имен ден празнуват Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар

Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Корфу – божественият остров, където историята и природата се сливат

Любопитно Преди 7 часа

Корфу е истинска перла в северозападната част на Йонийско море

<p>Какво време ни очаква през уиекнда</p>

Какво време ни очаква през уиекнда

България Преди 7 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите дни

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора

Технологии Преди 7 часа

Тя е използвала служители, които да вършат работата на алгоритмите

Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Романтични любовни писма просълзиха дамите в ”Един за друг”

Любопитно Преди 13 часа

Симпатичните Мария и Коци станаха “Супер двойка” за втори път

Бомба избухна на централен булевард в Атина

Бомба избухна на централен булевард в Атина

Свят Преди 13 часа

Вестник и новинарски сайт са получили анонимно обаждане преди взрива в петък вечерта

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Почина Тед Кочев, режисьорът на "Рамбо: Първа кръв"

Свят Преди 13 часа

Той е роден в Торонто, син на двама бедни български имигранти