Н е е лесно да изучаваш застрашени видове, за които малцина са чували. Това обаче е призванието на американеца Джонатан Слат. Той е специалист по най-рядката сова в света - африканската риба-сова Блакинстън. И се опитва да я спаси.
За да стигне до представителите й, на него не му пука от тигрите и мечките, през които трябва да премине, разказват BBC и Guardian.
East of #Siberia: Clean Water and Healthy Living https://t.co/xNlaz6HTrR #science #fishowl #russianfareast #radon pic.twitter.com/xZ7hv4HcWY
— WCS Newsroom (@WCSNewsroom) 3 март 2016 г.
Близо до Китай например тази птица е смятана за божество.
Най-популярната снимка на това рядко същество е в прегръдките на Слат - фотографията прилича по-скоро на семейна от 19 век, но вместо бебе, мъжът държи 5-килограмовата птица.
BBC World Service Outlook: @JonathanSlaght Discusses Saving World's Largest #Owl https://t.co/YR1jDXFSgu #fishowl pic.twitter.com/9tVjzrWQzz
— Nat Moss (@natmoss) 4 април 2016 г.
Най-голямата сова в света съжителства в руските гори с кафява мечка, амурски леопард, азиатската черна мечка.
Преди 2001 година, когато ученият за пръв път вижда уникалното създание на живо, той е чувал за него само от една оръфана книга, която е на 40 години.
Преди 15 години той Слат става доброволец в Корпуса на мира в Русия, където е местообитанието на совата. От книгата е научил за нев само, че е рядка и че яде риба.
И нищо чудно, че тази птица е почти мистична - дори и опитните орнитолози рядко са я виждали. До далечната среща на Слат и птицата през 2001-ва. Този момент променя и живота му:
"Нещо огромно прелетя над нас и се приземи недалеч", помислил си тогава той.
Тогава предполжил, че това е евразийски бухал - той се среща в територията, наричана с общото име Евразия. За всеки случай направил няколко снимки.
"Мозъкът ми не би повярвал, че това е митичното нещо от книгата."
Въпреки че е малко известен, дори и в Русия, този бухал всъщност е най-големият в света и достига близо пет килограма. Женските представители на вида са по-големи, това се отнася за всички представителки на грабливите птици.
На височина достигат 75 сантиметра. Размахът на крилете им достига почти два метра. Освен всичко друго този вид е и изумителен ловец, като формата на главата му е еволюирала така, че да захваща по-лесно по няколко риби наведнъж.
Изумителното при тях е и почти безшумният им полет.
Птицата за съжаление става жертва на бракониери. В тайгата те търсят за отстрел тигри, мечки, но понякога попадат и на красивата сова.
Zolushka & cubs VIDEO! Note her short tail....tip lost to frostbite as a cub. Read more at https://t.co/wuotQroYf1 pic.twitter.com/K4orsNON1G
— Jonathan C. Slaght (@JonathanSlaght) 10 декември 2015 г.
Слат обаче не се отказва и продължава да работи за спасяването на вида и в момента от него вече има над 2000 екземпляра.
Самият той говори перфектно руски език, защото си партнира и с руски учени, с които делят една страст по уникалното животно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!