Н езаконната търговия с паяци, подхранвана предимно от колекционери на редки видове, представлява значителна заплаха за тях.
Джаки Пийлър, която е прекарала над 40 години изучавайки съществата в зоологически градини и музеи, отбелязва, че паяците са изключително поляризиращи - хората или ги обожават или са ужасени от тях.
Преди 25 години, Пийлър е водила мобилна програма съвместно със зоологически градини, от които е взимала рядко срещани паяци и ги е показвала пред развълнувани тълпи. Тарантулите стават все по-уязвими на незаконна търговия. Крис Хамилтън, асистент в Университета на Айдахо, обяснява, че "тарантулите са харизматични организми", но тяхната популярност е довела до нарастващо бракониерство и процъфтяващ нелегален пазар.
Според проучване около 43% от видовете тарантули се търгуват за изследователски или медицински цели.
#Tanzania This opportunistic dwarf species of #tarantula (#Heterothele villosella) builds dense, tubular webs behind loose bark and in leaf litter. The missing 8th leg will be regenerated once the spider moults.#bugsnstuff #researchedinthewild #bringlessonsalive pic.twitter.com/gIGvtxmhps
— bugsnstuff.com (@bugsnstuffcom) October 31, 2024
"Хората събират паяци като Pokemon – искат да ги „хванат всички", съобщи Алис Хюз, доцент по биология в университета в Хонконг.
Незаконната търговия, която се засилва от 2000-те години, се усложнява от интернет, който улеснява връзките между търговци и ентусиасти. Регламентацията е предизвикателство поради липса на данни за видовете.
Карол Фукушима, таксономист на тарантулите, подчертава, че "много видове се продават и транспортират без разрешителни или записи."
Финансирането за научни изследвания е оскъдно, тъй като "популярността на даден вид играе значителна роля в привличането на финансиране", каза Фукушима. Широката общественост често има негативни възприятия за паяците, провокирани от арахнофобия и дезинформация, които могат да попречат на усилията за опазване.
Само около 3% от видовете тарантули в момента са защитени от Конвенция за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES). Някои страни започват да ограничават търговията, но Пийлър подчертава: "Докато има пазар, винаги ще има незаконна търговия."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!