Хората, които разменят домовете си с непознати, вместо да използват хотели
Източник: iStock
0

Л орън Шоу обича да пътува. Но да даде собственото си жилище под наем? В никакъв случай.

„Никога не съм се чувствала комфортно да обявя апартамента си в платформа за отдаване под наем. Имам приятели, които са имали ужасни преживявания с гостите и малка или никаква подкрепа от екипа за поддръжка на платформата за резервации“, казва тя.

След това се появяват и разходите. Шоу от Ню Йорк обича да кара ски, което е пословично скъпо занимание и при което разходите за настаняване нараснаха с бума на краткосрочните наеми през последното десетилетие.

„Настаняването в ски курортите често е много скъпо и непосилно“, казва тя.

Вместо това Шоу и партньорът ѝ се обръщат към размяната на жилища, за да сбъднат мечтите си за пътуване.

„Обичаме да пътуваме и това ни даде възможност да го правим още по-често, тъй като настаняването често е най-скъпата част от едно пътуване. Тъй като трябва да позволиш на хората да отседнат в твоя дом, за да отседнат в чужд, има по-голяма отговорност да се отнасяш към пространството така, както би искал някой да се отнася към твоето“, казва тя.

Нов начин за правене на бизнес

Шоу е член на Kindred - една от редица платформи за размяна на жилища, които позволяват на потребителите да пътуват по света за по-малко пари. Освен че помагат да се намалят разходите, тези услуги са и начин да се облекчат опасенията, свързани със свръхтуризма и нарастващите наеми, които принуждават местните хора да напускат своите общности.

„Над 90 % от нашите домове са реалните основни жилища на приемащите членове и през по-голямата част от годината те живеят там. Членовете обменят нощувки, а не долари, така че няма начин да се купуват или продават нощувки в Kindred срещу пари в брой“, обяснява Джъстин Палефски, съосновател на Kindred. 

Kindred стартира през 2022 г. и сега има 75 000 членове в 150 града в САЩ, Канада, Мексико и Западна Европа. Вместо да се плаща членска такса, Kindred е безплатна за регистрация.

„Домакините не печелят приходи от хостинг, а само от възможността да отседнат в чужд дом по друго време.“

Потребителите плащат само такса от 15 до 35 долара на вечер на самата компания, когато отсядат в чужд дом, както и покриват разходите за почистване в края на престоя си. Палефски казва, че това прави около една десета от цената на краткосрочен наем.

Въздействието на краткосрочните наеми върху местните общности е нещо, което тя осъзнава много добре.

„Това, което беше наистина важно, беше да разработим система, която да оказва по-съзнателно въздействие върху нашите градове. Израснах в Сан Франциско, град с много високи разходи, и се оглеждах наоколо, казвайки си: „Уау, как ще мога да си позволя същия живот, какъвто имаха моите родители?“, казва Палефски.

Това е проблем, който се проявява в градовете по целия свят. По-специално Airbnb е подложена на все по-голям натиск от страна на регулаторите, тъй като градските лидери се стремят да прекратят наказателно високите наеми, които се дължат на това, че апартаментите се използват за туристи, а не за местни жители. Освен това краткосрочните наеми водят до промени в структурата на населеното място, като изтласкват малкия бизнес, който много посетители не изпитват нужда да използват.

От ноември 2023 г. местният закон 18 на Ню Йорк забранява на потребителите на Airbnb да отдават под наем целия си апартамент. Тези, които все пак използват услугата, могат да отдават помещения под наем само докато и те присъстват, като същевременно трябва да се регистрират в града. Тези, които не го направят, очакват да платят хиляди долари под формата на глоби.

Междувременно Барселона планира до 2028 г. напълно да забрани краткосрочните наеми в резултат на улични протести за пренаселеност с туристи и отпор срещу тези, които използват такива услуги.

„Всичко може да бъде споделено"

Освен парите и проблемите, свързани с туристическата икономика, размяната на жилища има и по-висша представа за това какво означава да пътуваш.

„Първоначалното обещание на Airbnb беше, че всичко може да бъде дадено под наем, дори най-ценният ви актив“, казва Еманюел Арно, главен изпълнителен директор на HomeExchange. HomeExchange съществува от повече от 30 години, първоначално като каталожен бизнес, преди да се премести онлайн. Днес тя има над 200 000 членове в 150 държави. Само през последните три години тя отбелязва 50% ръст на година, като през 2024 г. ще има повече от 460 000 обмена. Има вероятност да сте наясно с него благодарение на филма „Ваканцията“, в който Камерън Диас и Кейт Уинслет разменят домовете и живота си и покрай това намират любовта.

„Нашето обещание е обратното: Всичко може да бъде споделено. Има друг свят, който е възможен, който не е непременно паричен. Дори най-важният ви финансов и интимен актив - вашият дом, може да бъде споделен. И ако всички ние го споделим, тогава можем да отключим невероятни възможности за пътуване“.

Режимът на обмен на жилища е малко по-различен от този на Kindred. Потребителите плащат фиксирана сума от 220 долара годишно за колкото искат обмени. Принципът обаче е един и същ: пътуванията могат да бъдат по-достъпни и да създават по-дълбоки връзки, ако погледнем отвъд идеята просто да печелим пари от домовете си.

„Като премахнем този обмен, при който единият плаща на другия, отношенията между двама членове се усещат наистина различно. Тя е много повече на двама връстници, които и двамата са допринесли с нещо, които се свързват като хора преди престоя си и решават да се доверят един на друг“, казва Палефски.

„Прекарах голяма част от кариерата си в областта на технологиите и останах с глад за малко повече съдържание и за използване на технологиите, за да свързвам хората със света, да им помагам да се свързват помежду си и да създавам по-богати човешки взаимоотношения“, добавя тя.

Отговор на проблема със свръхтуризма?

Разбира се, потребителите трябва сами да свършат много повече работа, включително да се свържат с потенциални разменници чрез видеоразговор и да се уверят, че те са подходящи. Ползата от това обаче е по-дълбоко и по-богато преживяване за всички.

„Срещата с хора, които искрено искат да споделят своето пространство и да накарат другите да се чувстват добре дошли, е освежаваща. Този дух на щедрост и връзка резонира с мен“, казва живеещият в Ню Йорк разказвач на истории и комик Есмонд Фаунтън.

Фаунтън разказва, че дори е отишъл на среща на потребителите на Kindred и в крайна сметка е използвал услугата, за да предприеме първото си пътуване в чужбина - до Лондон - с приятел, с когото се е запознал на събитието.

„Не става въпрос само за достъпно пътуване; чувството за общност промени живота ми“, казва той.

Барбара, потребителка на HomeExchange, която е избрала да не споделя фамилията си от съображения за поверителност, споделя думите на Фаунтън.

„Размяната на жилища значително подобри живота ми. Имам приятели по цялото земно кълбо. Посетих места, за които не съм предполагала, че са възможни, и научих как живеят истинските хора.“

Въпреки че тези лични разкази показват, че има нарастваща ниша за тези, които жадуват за човешка връзка, по-голямото й привличане за политиците, ако не и за собствениците на хотели и разработчиците на имоти, е, че размяната на жилища има потенциала да промени туризма към по-добро.

„Ако 100% от хората, които отдават жилища под наем краткосрочно, вместо това правят размяна на жилища, няма да има свръхтуризъм, защото броят на наличните жилища е броят на жилищата на хората, които живеят там. Така че, ако има достатъчно хора, които живеят там, тогава ние не добавяме нови хора. Това не води до увеличаване на общия брой на населението“, казва Арно. 

За градове като Барселона и Ню Йорк подобна промяна може да се окаже начинът за решаване на това, което дълго време е изглеждало като неразрешим проблем.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Фокусникът: - А сега ще срежа жена ви на две! Мъжът: - Е, хубава работа! И защо е нужно да превръщате един проблем в два.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов опит за старт на делото срещу Петьо Петров - Еврото

Нов опит за старт на делото срещу Петьо Петров - Еврото

България Преди 17 минути

До момента два пъти заседанията в Софийския градски съд се проваляха

Снимката е илюстративна

Мост се срути в Южна Корея, има жертви и ранени

Свят Преди 1 час

Властите все още издирват един човек

Путин: Европа може да участва в уреждането на конфликта в Украйна

Путин: Европа може да участва в уреждането на конфликта в Украйна

Свят Преди 1 час

Руският лидер заяви, че европейските страни са тези, които са скъсали отношенията си с Русия

В Неапол: Може да те убият, защото си погледнал чуждо момиче

В Неапол: Може да те убият, защото си погледнал чуждо момиче

Свят Преди 2 часа

Много младежи губят живота си по нелеп начин

.

По-богати от цели държави: Как печелят Apple, Amazon, Meta

Свят Преди 2 часа

Печалбите на Apple, Amazon, Microsoft, Meta и други технологични гиганти са по-високи от общите приходи на цели държави

Кралица Елизабет I

25 февруари: Папа Пий V отлъчва Елизабет I от църквата

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

<p>Времето във вторник &ndash; дъжд, но по-топло 💦</p>

Времето във вторник – дъжд, но по-топло 💦

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Мицкоски се надява Тръмп да вкара РС Македония в ЕС

Мицкоски се надява Тръмп да вкара РС Македония в ЕС

Свят Преди 9 часа

Мицкоски: Ние сме сред първите, които подкрепят новото нормално

<p>Съдът остави в ареста четирима за вандалския акт в София</p>

Съдът остави в ареста четирима за вандализирането на сградата на ЕК в София

България Преди 10 часа

Адвокат Петров от „Възраждане“: Ще обжалваме определението

Пълен обрат, САЩ подкрепиха Русия в ООН

Пълен обрат, САЩ подкрепиха Русия в ООН

Свят Преди 11 часа

РС Македония гласува със САЩ и Русия

<p>Тръмп предупреди за трета световна война, ако не бъде спрян конфликтът в Украйна</p>

Тръмп: Можем да спрем войната в Украйна... или да ескалира в трета световна война

Свят Преди 11 часа

Тръмп: Президентът на Украйна Володимир Зеленски би могъл да дойде в Белия дом

Назначиха охрана на български европейски прокурор

Назначиха охрана на български европейски прокурор

България Преди 11 часа

При пожар загина 75-годишната майка на Георгиева

<p>Украйна може да влезе в ЕС преди 2030 г.</p>

Фон дер Лайен: Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 г.

Свят Преди 12 часа

Фон дер Лайен: Наистина оценявам политическата воля

Ето с колко ще се вдигнат пенсиите тази година

Ето с колко ще се вдигнат пенсиите тази година

България Преди 13 часа

Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 г.

Шествие за Украйна в центъра на София

Шествие за Украйна в центъра на София

България Преди 13 часа

Три години след началото на войната, светът показва солидарност към украинските граждани и военнослужещи

Почина звезда, носителка на "Грами", изпяла суперхитове

Почина звезда, носителка на "Грами", изпяла суперхитове

Свят Преди 14 часа

Флак печели пет награди "Грами", номинирана е осем пъти