Ф ренският философ, писател и журналист Албер Камю е познат с популяризирането на концепцията за абсурдизма – човешкият конфликт между търсенето на ценности и смисъл в живота и невъзможността реално да ги открием.
Тази философия е най-силно застъпена в две от най-популярните му творби – „Чужденецът“ и „Митът за Сизиф“.
Камю се ражда в бедно семейство. След като баща му е убит в Първата световна война, той се мести с майка си и брат си в двустаен апартамент в работническия квартал на Белкур.
Албер живее заедно с майка си, брат си, баба си и парализирания си чичо. Неграмотна и частично глуха, майката на Камю работи като домашна помощница, за да издържа семейството.
Камю пък е не само отличен ученик, но и е много добър в спортовете. За съжаление на него му се налага да изостави амбициите си във футбола на 17-годишна възраст, защото се разболява от туберколоза.
По-късно през живота му тази болест му попречва да изпълни още една своя мечта – да стане учител.
Писането остава най-голямата му утеха и затова той използва уменията си, за да се измъкне от проблемното минало и да достигне до получаването на Нобелова награда за литература.
Днес ви представяме 10 цитата от легендарния автор:
„Винаги отивай много надалеч, защото там ще откриеш истината.“
„Независимо колко силно ме притиска светът отвън, в мен има нещо по-силно, нещо по-добро, което се съпротивлява.“
„Хората бързят да съдят, за да не бъдат съдени те самите.“
„Животът може да бъде невероятен и зашеметяващ – и това е цялата трагедия. Без красота, любов и опасност ще бъде почти лесно да се живее.“
„Никога няма да си щастлив, ако продължаваш да търсиш в какво се състои щастието. Никога няма да живееш, ако търсиш смисъла на живота.“
„Единственият начин да се справиш с един несвободен свят е да станеш напълно свободен, така че самото ти съществуване да е акт на несъгласие.“
„Човекът е единственото създание, което отказва да бъде това, което е.“
„Злото в света почти винаги произхожда от незнанието, а добрите намерения могат да навредят колкото лошите, ако идват с недостатъчно разбиране.“
„Няма светлина без сянка и е много важно да познаваш нощта.“
„Нуждата да бъдеш прав – отличителната черта на просташкия ум.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!