Н горонгоро е най-голямата в света неактивна, непокътната и незапълнена вулканична калдера. Кратерът, който се образувал, при изригването на голям вулкан и срутването му преди предполагаеми три милиона години, е дълбок 610 м., и покрива 260 кв. км.
Височината на първоначалния вулкан варира от 4500 до 5800 м. Дъното на кратера е на 1800 м.н.в. Кратерът е избран като едно от Седемте природни чудеса на Африка през 2013 г.
Нгоронгоро е защитена територия в Танзания, част от световното наследство.
Районът е кръстен на кратера Нгоронгоро - голяма вулканична калдера в района.Законът за опазване на дивата природа от 2009 г. поставя нови ограничения върху заселването на хора и препитанието в кратера, измествайки масаийските пастири, извън зоната за опазване. Говори се, че хиляди масаи е трябвало да бъдат преселени против волята им.
Името си кратера е получил именно от масаите пастири. Според тях звукът от звънците на кравите „нгоро-нгоро“ бил много подходящ за това място, до неотдавна, изобилно от стада и див живот.
По доказателства от изкопаеми, открити в дефилето на Олдувай, се стига до извода, че за района са знаели различни видове хоминиди още преди 3 милиона години.
Вероятните първи заселници в кратера са били ловци-събирачи, заменени от пастирите преди няколко хиляди години.
Районът е част от екосистемата на Серенгети и на северозапад граничи с националния парк Серенгети.
Вулканичните изригвания като това на Нгоронгоро, които са довели до образуването на кратера в Танзания, са били много чести.
Какво ще открие в Нгоронгоро екипът на „Без багаж“?
Гледайте тази неделя, от 13 ч. по DIEMA
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!