Холистични подходи към чревната дисбиоза
Източник: iStock/Getty Images

Живеем във време, в което въпреки изобилието от храна и наличието ѝ буквално на всяка крачка, въпреки всички технологични улеснения и по-уреден живот, сме всъщност по-стресирани и постоянно страдаме от някакви болежки. Рядко си даваме сметка, че това може да се дължи именно на културата ни на хранене, в която са включени редица нездравословни продукти, както и навици – ядене на крак, между няколко задачи, често посягане към джънк фууд и всякакви други типични за съвременния човек действия.

В последните години все по-често се говори за влиянието на здравето на червата върху общото ни състояние, както и обратното – за ефекта от чревния дисбаланс, който се простира много отвъд стомашно-чревния тракт и често оказва влияние на много отдалечени органи и системи.

Източник: iStock/Getty Images

Затова се обърнахме към специалист, който да ни „преведе“ из дебрите на чревния дисбаланс, да ни обясни как и защо възниква той и какъв е начинът за справяне с това състояние. Д-р Диана Милушева е холистичен лекар с дългогодишна практика, който знае, че чревната дисбиоза стои в основата на развитието на много болести в човешкото тяло.

По същество, дисбиозата е нарушаване на баланса между полезните и патогенните бактерии, които нормално обитават нашите черва, като по думите на д-р Милушева това състояние съпътства 100% от населението от страните със западна култура на хранене. Това означава, че храната, която приемаме и непрекъснатият стрес не благоприятстват развитието на добрите бактерии, а това води до нарушение на този баланс.

Източник: iStock/Getty Images

Друга причина за появата на дисбиоза е така наречената медикаментозно предизвикана дисбиоза, която възниква заради приема на антибиотични продукти, но не само заради тях. Изключително пагубно въздействие върху чревната микробиота имат и всички медикаменти, свързани с лечение на психични заболявания, най-вече антидепресантите – които пък в днешно време са ежедневие за  огромен брой хора. Към това добавяме и нестероидните противовъзпалителни, които се приемат масово и безконтролно в огромни количества и продължително време, а също и вредните навици – тютюнопушене, прием на алкохол, тонизиращи напитки, включително и енергийни и газирани.

Дори когато приемаме най-полезната храна обаче пак може да развием дисбиоза, защото стресът също допринася за нейната поява. А той е навсякъде около нас и е много трудно да се изолираме от неговото влияние, независимо от усилията, които полагаме.

Източник: iStock/Getty Images

Най-често обаче, особено в детска възраст, причината за дисбиозата е именно антибиотичната терапия. В зависимост от дозата и продължителността, тя обикновено унищожава до 90% от нормалната чревна флора, в която попадат и добрите бактерии, и патогенните. Затова е толкова важно да започнем прием на пробиотик още в началото на терапията, тъй като този прием би гарантирал, че чревната микробиота ще бъде унищожена в по-нисък процент вместо на 90% без пробиотична превенция.

Последващият прием на качествен, специфичен пробиотик, след приключване на антибиотичната терапия, има шанс да възстанови до голяма степен, дори на 100%, нормалната чревна флора, казва специалистът и предупреждава, че ако терапията не е придружена от пробиотик, се създават условия в бъдеще време човек да развие множество проблеми с метаболизма, храносмилателната система, както и с други отдалечени системи и дори мозъка.

Източник: iStock/Getty Images

Най-често срещаният страничен ефект от приема на антибиотици е диарията и родителите в повечето случаи са подготвени, че това най-вероятно ще се случи. Тя възниква именно заради нарушения баланс, като проявлението ѝ може да е дори няколко месеца след приема на антибиотик, когато вие и лекарят вече сте забравили, че детето е било лекувано с такъв препарат.

Ако пък сте от хората, които никога не са имали диария, въпреки че сте минали през много антибиотични лечения във времето, и напротив – страдате от запек, то трябва да знаете, че това също се дължи на  нарушение на чревната микробиота.

Източник: Vedra

Така стигаме и до най-важния въпрос – как да предпазим организма от чревна дисбиоза. Според д-р Милушева изборът на подходящ пробиотичен продукт е изключително важен в такъв момент. Съветът на лекаря е както по време на антибиотична терапия, така и след нея в рамките на поне 10 дни, а най-добре 2 седмици, да се приема Омни-Биотик 10 заради спецификата на неговото създаване.

Омни-Биотик 10 е пробиотик, който съдържа бактериални щамове, специфично подбрани предвид биологичната им активност и особено предвид техните имунологични и неимунологични действия. Това е продукт, който предотвратява диария или може да доведе до нейното спиране по естествен начин.

Пробиотикът съдържа 10 лиофилизирани щама, които се рехидратират и съживяват в чаша вода с помощта на хранителна среда, наречена пребиотик. В състава допълнително са включени ензими и минерали, които подпомагат усвояването на тази среда от бактериалните щамове, което позволява още преди да ги приемем през устата те да станат достатъчно издръжливи, за да оцелеят, преминавайки  през препятствията в храносмилателния тракт.

Източник: iStock/Getty Images

Много е важно такава мултищамна комбинация да съдържа бактерии, подбрани според биологичната им ативност, казва специалистът и подчертава, че системата, по която се подбират щамовете, трябва да съблюдава принципа „quorum sensing“ - начинът, по който бактериите комуникират помежду си и с нашите клетки. Това означава, че бактериите в една комбинация трябва да „говорят“ на един и същи език, за да знаят кога е настъпил правилният момент, така че да изразят максималната си бионаличност. Ако това нещо отсъства, то ефектът от приема на един продукт ще е нулев или незадоволителен, предупреждава лекарят.

По думите ѝ Омни-Биотик 10 е идеален при антибиотик-асоциирана диария или по-скоро за нейното предотвратяване, както и за възстановяването на нормалната чревна микробиота. Той е подходящ за употреба и от хора, които имат функционална диария, характеризираща се с едно изхождане на ден, но с недобре оформени изпражнения, които имат болки в корема с необясним произход. Пробиотикът е препоръчителен и при пациенти с проблеми с черния дроб и жлъчката, както и такива на химиотерапия.

По време на антибиотична терапия Омни-Биотик 10 следва да бъде приеман два пъти дневно, по едно саше, а след това – още две седмици, по 1 саше дневно.

*Съветваме ви при наличие на симптоматика или дискомфорт, да се консултирате с вашия лекар.

 

Лекарят съветва пробиотикът винаги да минава през рехидратация от минимум 1 минута, а с оглед на това бактериите да станат по-силни и издръжливи е удачно да се изчака и 5-10 минути. Така те ще приемат по-голяма част от храната в матрицата и съответно по-голямо количество бактерии ще стигнат до дебелото черво, за да могат да изпълнят основната си функция – да създадат отново изгубения чревен баланс, който ни поддържа здрави и във форма.


Да не се превишава препоръчваната дневна доза:

Дневен прием:
Дозиране: Най-добре приемайте преди хранене, по възможност с известно разстояние между времето за прием на антибиотика. (3 часа)
По време на антибиотичната терапия: 1 саше пробиотик ОМНИ-БИОТИК® 10 два пъти дневно
След приключване на антибиотичната терапия: 1 саше пробиотик ОМНИ-БИОТИК® 10 дневно в продължение на две седмици.

Не е заместител на разнообразното хранене. Да се държи далеч от деца. Номер и дата на вписване в регистъра на добавките, които се споменават/реферират Омни-Биотик 10 - Рег.№ Т221116482/13.11.2017

Мъж към жена си: - Скъпа, поканих днес за вечеря един приятел. Жената: - Поканил си? Как можа? Детето е сополиво, имам толкова много за…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов протест на медици и здравни работници

Нов протест на медици и здравни работници

България Преди 39 минути

Организаторите са в готовност за национален протест на жълтите павета, ако не бъдат чути

Запознайте се с жената, която може да подуши болестта на Паркинсон

Запознайте се с жената, която може да подуши болестта на Паркинсон

Любопитно Преди 49 минути

Паркинсон е най-бързо развиващото се неврологично заболяване в света

Първият двоен образ на Вениамин му донесе втора победа в “Като две капки вода”

Първият двоен образ на Вениамин му донесе втора победа в “Като две капки вода”

Любопитно Преди 6 часа

Тази вечер той впечатли с имитация на Бруно Марс и Розе, а утре е специален гост на Боби Турбото в Капките Podcast

Нилсен: Гренландия не принадлежи на никого и сами определяме бъдещето си

Нилсен: Гренландия не принадлежи на никого и сами определяме бъдещето си

Свят Преди 8 часа

„Ще получим Гренландия. Да, 100%“, каза Тръмп

.

Открити са телата на 15 души, убити при израелски обстрел по линейки в Газа

Свят Преди 9 часа

Инцидентът е станал на 23 март в квартал Тал ал Султан в град Рафах

Тръмп каза, че не се шегува, когато говори за трети президентски мандат

Тръмп каза, че не се шегува, когато говори за трети президентски мандат

Свят Преди 9 часа

Републиканецът встъпи в длъжност на 20 януари за втори президентски мандат

.

България отново е на дъното в класацията на PISA: Учениците ни са сред най-неграмотните в ЕС

България Преди 10 часа

Страната ни се намира под средния резултат от 472 точки - с 417

Макрон призова Нетаняху да прекрати израелските удари по Газа

Макрон призова Нетаняху да прекрати израелските удари по Газа

Свят Преди 10 часа

Нетаняху настоява, че Израел ще атакува всяка точка в Ливан

Google пуска Gemini 2.5 Pro безплатно за всички потребители

Google пуска Gemini 2.5 Pro безплатно за всички потребители

Любопитно Преди 11 часа

Gemini 2.5 Pro беше представен от Google като „най-умния модел на AI“ на компанията до момента

.

Новият премиер на Гренландия заяви, че САЩ няма да придобият арктическия остров

Свят Преди 11 часа

Това изявление Нилсен направи в пост във Фейсбук

Извадиха оцелели от развалините след земетресението в Мианмар

Извадиха оцелели от развалините след земетресението в Мианмар

Свят Преди 11 часа

Голямо предизвикателство може да се окаже осигуряването на достатъчно лекарства

Снимката е илюстративна

В Италия се води разследване заради предполагаем руски дрон

Свят Преди 11 часа

Дронът е прелетял над изследователски център на ЕС

5 храни, които определено трябва да добавите към диетата си през април

5 храни, които определено трябва да добавите към диетата си през април

Любопитно Преди 12 часа

Промените във времето, пролетната умора и недостигът на витамини могат да повлияят на вашето здраве

о

Джон Болтън: Западът се разцепва сам, вършим работата на руснаците и китайците

Свят Преди 12 часа

„Путин вижда Тръмп като човек, който може да манипулира”, заяви бившият съветник по националната сигурност на американският президент

Тръмп заяви, че е „вбесен“ и „много ядосан“ на Путин

Тръмп заяви, че е „вбесен“ и „много ядосан“ на Путин

Свят Преди 13 часа

Тръмп заплаши да наложи мита върху руския петрол, ако прецени, че Русия пречи на напредъка на мирните преговори

и

Кюрдите в Сирия отхвърлиха легитимността на новото правителство

Свят Преди 13 часа

То е сформирано от ислямистката коалиция, която свали дългогодишния автократ Башар Асад